DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Gruzińskie Marzenie ściągnięte na ziemię. Wynik wyborów prezydenckich otwarty

Gruzińskie Marzenie ściągnięte na ziemię. Wynik wyborów prezydenckich otwarty
REUTERS/Tornike Turabelidze/Forum

Rządzącej w Tbilisi partii Gruzińskie Marzenie trudno będzie sięgnąć po zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich. Spadek popularności ugrupowania rządzącego krajem od 2012 roku przybliża zmianę rządów, która może nastąpić w 2020 roku.

 

Tegoroczne wybory prezydenckie są ostatnimi, w których głowa państwa zostanie wybrana bezpośrednio przez obywateli. Ku rozczarowaniu polityków Gruzińskiego Marzenia, popierana przez nich „niezależna kandydatka” Salome Zurabiszwili, która miała ponoć wygrać w pierwszej turze, faktycznie tylko nieznacznie wyprzedziła kandydata 11 partii opozycyjnych, tworzących porozumienie Siła w Jedności, Grigola Waszadze (członka Zjednoczonego Ruchu Narodowego). 29 października gruzińska centralna komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich głosów ogłosiła, że Zurabishvili zdobyła 38,64 proc. głosów, zaś Waszadze 37,74 proc. Na trzecim miejscu znalazł się, także stojący po przeciwnej stronie do rządzącego Gruzińskiego Marzenia, kandydat Europejskiej Gruzji Dawit Bakradze, z wynikiem ok. 11 proc. Sam Bakradze, widząc realną szansę na odebranie socjaldemokratom z Gruzińskiego Marzenia władzy prezydenckiej, zaraz po poznaniu wyników wyborów zdecydował się poprzeć Grigola Waszadze.

 

Wydaje się, że deklaracje przeprowadzenia szybkich zmian w kraju, jakie dzień po wyborach padły ze strony sekretarza generalnego Gruzińskiego Marzenia, mera Tbilisi Kakha Kaladze, są już spóźnione. Przeciwnicy obecnej władzy nie dali się także zmanipulować akcji wrogów Waszadzego, na którego plakatach „nieznani sprawcy” w całym kraju dopisywali hasło „KGB” i zarzucali mu prorosyjskość.

 

Urodzona i wychowana w rodzinie gruzińskich emigrantów w Paryżu Salome Zurabiszwili właśnie w kwestii relacji rosyjsko – gruzińskich straciła w kampanii sporo sympatii, gdy stwierdziła, że winna wybuchu wojny z Rosją w 2008 roku była sama Gruzja. W kraju, gdzie afery korupcyjne przeplatają się z rozgrywkami politycznymi, wykorzystującymi resorty siłowe, Zurabiszwili nie pomogła też bogata kampania, dowodząca powiązań „niezależnej kandydatki” z pociągającym za sznurki w Gruzińskim Marzeniu miliarderem Bidziną Iwaniszwilim.

 

Druga tura wyborów powinna odbyć się najpóźniej do 2 grudnia i wysoce prawdopodobna wygrana Grigola Waszadzego może być początkiem drogi dzisiejszej opozycji do odsunięcia układu socjaldemokratyczno – oligarchicznego od władzy. Mimo okrojenia kompetencji prezydenta po zmianach w konstytucji w 2017 roku, głowa państwa może być ośrodkiem władzy, jednoczącym rozczarowane rządami Gruzińskiego Marzenia partie polityczne. Fakt połączenia sił w tych wyborach przez 11 ugrupowań popierających Waszadzego i zadeklarowane wsparcie go w II turze przez Europejską Gruzję Dawita Bakradze może być precedensem, zwiastującym początek końca władzy rządzącego od 2012 roku Gruzińskiego Marzenia.

 

Jan Bereza


DATA: 2018-10-30 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jasne hipokryci, jak komisja UE powie coś po waszej myśli to komisja UE jest prawdomówna, a jak coś przeciwko wam to komisja UE kłamie.
ponad 1 rok temu / do sowieta
 
Wojnę z Rosją rozpoczęła Gruzja, to stwierdziła specjalna komisja UE.
ponad 1 rok temu / Janek
 
Typowe jest to wasze zakłamanie. Wy zawsze niewinni. Polski też żeście nigdy nie zaatakowali, Katynia też żeście nam nie urządzili.
ponad 1 rok temu / do sowieta
 
A czyz Gruzja sama nie zaczela wojne w 2008 roku, czekajac ze Amerikanie dopomoga? EK przeciez zbadala sprawe i winny byl Saakaszwili
ponad 1 rok temu / mysle
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.