DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Gruzińska cerkiew za rehabilitacją wierzącego (!) Stalina

Gruzińska cerkiew za rehabilitacją wierzącego (!) Stalina
#HISTORIA    #CERKIEW    #GRUZJA    #STALIN    #KOMUNIZ    #REHABILITACJA

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w Gruzji, tamtejsza cerkiew stała się w tym kaukaskim kraju prawą ręką Rosji. Mało tego, Gruzińska Cerkiew Prawosławna popiera rehabilitację swojego znanego rodaka Józefa Wissarionowicza Stalina. Na głównym placu 20-tysięcznego miasteczka Telavi (wschodnia Gruzja), obok pomnika żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej, dziś znów stoi pomnik generalissimusa Stalina.

 

Stalin głównie dzięki gruzińskiej cerkwi, znów powraca na cokoły w Tbilisi i w innych gruzińskich miastach i wsiach. Kilkanaście lat temu jego twarz zniknęła z wszystkich gruzińskich miast. Przez jakiś czas pomnika Stalina nie było nawet w jego rodzinnym Gori. Od niedawna pomniki Stalina znów wracają na „swoje miejsca”. Przyczyn jest kilka. Za powrotem stoją m.in. weterani wojenni, którzy w Stalinie widzą genialnego stratega i zwycięzcę ostatniej wojny.

 

Proces ten wiąże się też z ogólnonarodowym powrotem do tradycji. Ostatnie wybory wygrała partia o nazwie „Gruzińskie marzenie”, a powrót do narodowych tradycji był jednym z punktów jej kampanii wyborczej. Wreszcie pełnej rehabilitacji Stalina domaga się Gruzińska Cerkiew Prawosławna. Najdobitniej o postawie cerkwi świadczy ostatnia wypowiedź 85-letniego patriarchy Iliji (Eliasza) II. „– Stalin był wybitną osobowością. Tacy ludzie przychodzą na świat niezwykle rzadko. A do tego jeszcze, pamiętajmy, że był osobą wierzącą!

 

Coraz bardziej związana z Moskwą, Gruzińska Cerkiew Prawosławna, do której należy 85 proc, Gruzinów, robi wszystko, by przypominać jej rosyjskiego odpowiednika. Z dnia na dzień zaczyna odgrywać pierwszoplanową rolę z życiu społeczno-politycznym Gruzji.

 

Dziś Stalin jest bardziej popularny w Gruzji niż w Rosji. Józef Wissarionowicz, podobnie jak Cerkiew, są obecnie dla Gruzinów symbolami walki z wartościami Zachodu i z liberalizmem. Zdaniem gruzińskiego teologa Beki Mindiaszwilego, gruzińska cerkiew stworzyła nowy rodzaj nacjonalizmu – prorosyjski i antyzachodni. Mniejszościom etnicznym, religijnym i seksualnym proponuje jedno jedyne wyjście – opuścić przestrzeń publiczną kraju.

 

ChS

Źródło „Liberation”, newsru.com

 


DATA: 2013-12-02 10:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.