DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

Grupa kleryków z USA: chcemy być przykładnymi kapłanami – przeciwwagą w obliczu skandali obyczajowych

Grupa kleryków z USA: chcemy być przykładnymi kapłanami – przeciwwagą w obliczu skandali obyczajowych
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Quidec Pacheco)

Klerycy, z którymi rozmawiał Stephen Beale z „National Catholic Register”, przyznali, że ich miłość do kapłaństwa wzrosła dzięki wsparciu i przykładowi, jakie otrzymali w swoich seminariach po wybuchu skandali.

 

Beale pisze, że chociaż skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym dokonywanym przez niektórych duchownych wstrząsnęły wiernymi i spowodowały, że wielu zakwestionowało autorytet Kościoła i nauczanie o celibacie, to są ludzie, których wiara w tych trudnych okolicznościach się umocniła, a niczym światełko w tunelu pojawia się nawet szansa na zwiększenie powołań kapłańskich.

 

Kilku seminarzystów, z którymi rozmawiał dziennikarz „NCR”, przyznało, że skandale pozwoliły lepiej docenić procedury chroniące przed drapieżczymi zachowaniami seksualnymi.

 

Klerycy w obecnej, trudnej sytuacji starają się mocniej przylgnąć do krzyża Naszego Pana Jezusa Chrystusa, dążąc do bliższego zjednoczenia z Nim i Kościołem – czytamy na ncregister.com. Szczególnym ciosem były dla nich – jak i dla innych katolików – informacje z roku 2018 o wiarygodnych zarzutach dotyczących wykorzystywania seksualnego seminarzystów i księży przez byłego już kardynała Theodore’a McCarrick’a.

 

– Byłem bardzo zły, nawet zirytowany – przyznał diakon Connor Penn, który studiuje w seminarium św. Jana Vianney’a w Miami. – Myślałem, że już przeszliśmy przez to piekło, gdy byłem młody. Miałem wiele pytań, szczególnie dotyczących przywództwa w Kościele, które zdawało się pozwalać temu mężczyźnie wspinać się w hierarchii, pomimo niepokojących sygnałów. W rzeczywistości powiedziałbym, że przede wszystkim byłem zły na liderów Kościoła za umożliwienie temu bardzo choremu człowiekowi wyrządzenie takiego zła – mówił.

 

– Uderzyło to blisko nas – powiedział z kolei Benedict Radich z seminarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. To właśnie tam biskupem był McCarrick, który na emeryturze mieszkał w pobliżu miejsca kształcenia się przyszłych księży.

 

Natomiast Ben Bralove z Waszyngtonu opisał skandal jako zniechęcający. Jednak może to być także okazja, by poświęcić się kapłaństwu, którego chcesz być częścią – dodał zauważając, że budująca jest postawa kleryków pogłębiających swoją wiarę i pracujących nad charakterem, by być w przyszłości przykładnymi księżmi.

 

Radich wyraził z kolei radość z powodu zaangażowania kadry pracującej w jego seminarium w otwarte omawianie reakcji na skandale. W ten sposób zobaczył on dobrych kapłanów, a ich postawa stanowiła wzór ojcowskiej troski. Jego zdaniem obecnie zauważyć można chęć odnowienia takiej postawy, co stanowi łaskę wypływającą ze skandali.

 

Penn miał podobne odczucia, zaś reakcja na skandale wpłynęła na niego motywująco, a nie zniechęcająco. Jak powiedział, przerażające zachowanie niektórych kapłanów zrodziło w nim chęć posługi w sposób stanowiący przeciwwagę dla obrzydliwych postaw. – Lud Boży zasługuje na kapłanów, którzy są łagodnymi i kochającymi pasterzami, a nie wygłodniałymi wilkami czyhającymi na trzodę – powiedział w rozmowie z ncregister.com.

 

– W szczególny sposób pociągnął mnie Jezus na krzyżu i fakt, że został do niego przybity. Oto Jezus, najlepszy człowiek, jaki kiedykolwiek żył, dobrowolnie dał się przybić do krzyża, aby zbawić świat – mówił Penn. – W pewien sposób poczułem zaproszenie od Pana do czegoś podobnego: do swobodnego poddania się krzyżowi święceń, wiedząc, że pociągnie to za sobą próby, trudności i chwile głębokiej walki. Od zaproszenia do przylgnięcia do krzyża odnowiłem pragnienie służenia Bogu jako kapłan w Kościele katolickim – dodał.

 

Skandale z udziałem prominentnych duchownych, w tym także niepokojące doniesienia z seminarium Chrystusa Króla w Buffalo w Nowym Jorku, doprowadziły do ​​ponownego wezwania do reformy placówek kształcących przyszłych duchownych.

 

W seminarium św. Jana Pawła II po tym, jak rozeszły się wiadomości o McCarricku, klerycy otrzymali osobisty telefon psychologa seminarium, który według Radicha nie jest pracownikiem archidiecezji. Do innych reform należy dokładniejsze sprawdzanie kandydatów na księży, nacisk na czystość i celibat oraz nowe zasady zgłaszania nadużyć. Ponadto wielu kandydatów na księży odsyłanych jest z powodu niedojrzałości, a nie „przepycha się ich” dalej w sytuacji ryzyka niezachowania czystości.

 

Diakon Radich stwierdził, że jego doświadczenie jako seminarzysty w trakcie skandali pogłębiło wiarę w Bożą Opatrzność. – Pan pozwolił na to w Kościele i pozwolił z jakiegoś powodu – dodał.

 

 

Źródło: ncregister.com

AS

 

 


DATA: 2020-02-19 16:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zastanawiam się, czy większość tych zboczeńców to nie agenci, którzy weszli do Kościoła w latach sześćdziesiątych.
1 miesiąc temu / L
 
Wszyscy się kręcą wkoło i wyciągają fałszywe wnioski. My nie żyjemy w świecie przypadku, lecz w świecie kreowanym przez wielkich tego świata. Korzystamy z wygód życia, jesteśmy konformistami, gdy chodzi o życie duchowe. Oczekujemy, że na naszej drodze stanie kapłan heros, który będzie podnosił nas z błota grzechu. Przecież to absurd. Przyszły kapłan wychodzi z nas i dla nas jest ustanawiany. Czego oczekujemy od młodego księdza, że 6 lat formacji uczyni go innym od naszego, często grzesznego życia. Śmieszne... Bez ofiary z naszego życia możemy jedynie pomarzyć o ideale. Ludzie muszą pokazać, że traktują go na serio, a nie przez pryzmat i oczekiwań.
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Tekst przysiegi antymodernistycznej i drugiej - antymasońskiej jest ogólnie dostępny. Czy będzie używany? to zależy od decydentów
1 miesiąc temu / Badacz
 
Kiedyś była przysięga Antymodernistyczna! Dzisiaj nie tylko trzeba do niej wrócić, i to już w seminariach, trzeba do niej dodać wyrzeczenie się grzechu NIECZYSTOŚCI, bo tylko tak chociaż się dowiedzą co Obraża Stwórcę! W ramach aktualnych układów w KK USA, opisanych ponad 50 lat temu przez ks. Malachi Martina, szansa na bycie prawdziwym Kapłanem Katolickim w ramach struktur posoborowych - są bliskie ZERA! Tam już nie kto i z czego uczyć. W RP Seminaryjne biblioteki są tak przeczyszczone, że pozostał tam tylko posoborowy materiał indoktrynacyjny, a nie żywa prawdziwa NAuka Katolicka!
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
"Wykorzystywał seksualnie kleryków i księży". Ludzie, w jakich czasach żyjemy? Te "ofiary" zboczonego przełożonego to przecież dorośli ludzie, doskonale zdający sobie sprawę jaki to grzech. Jakimi są tacy kapłani, którzy nie potrafią powiedzieć stanowcze "nie" i zgłosić innym przełożonym? A nawet wyjść z seminarium, jeśli nie byłoby reakcji. Można być nieśmiałym i pokornym, ale nie w obliczu zła! Zwłaszcza kapłan, wojownik Chrystusa, pasterz owiec!
1 miesiąc temu / Beata
 
Po polsku nie mówi się seminarzysta tylko kleryk.
1 miesiąc temu / Pmp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.