DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Grupa afgańskich wojskowych przybyłych na szkolenia do USA zdezerterowała

Grupa afgańskich wojskowych przybyłych na szkolenia do USA zdezerterowała
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#WOJSKO    #ARMIA    #USA    #SZKOLENIE    #AFGANISTAN    #ĆWICZENIA    #DEZERCJA

Trzynastu Afgańczyków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych na szkolenia wojskowe w latach 2005-2017, zniknęło na terenie USA – podaje Inspektorat Generalny ds. Rekonstrukcji Afganistanu (SIGAR).

 

Wedle Inspektoratu, do USA przybyło w latach 2005-2017, 253 tys. 967 obcokrajowców, w tym 2 tys. 373 Afgańczyków. Z raportu wynika, że w USA zdezerterowało 320 osób, z czego 152 pochodziły z Afganistanu.

 

Raport podaje, że 70 dezerterów afgańskich wyjechało z USA, 39 zyskało w Stanach Zjednoczonych legalny status prawny, 27 zostało aresztowanych i trwa procedura ich deportacji, status 13 osób (tzw. AWOL) jest nieznany. Trzy powróciły do bazy wojskowej na terenie USA, gdzie przechodzą szkolenie.

 

„Chociaż nic nam nie wiadomo o jakichkolwiek aktach terroryzmu lub podobnych poważnych aktach angażujących afgańskich stażystów, którzy mają status AWOL, takie przypadki dezercji są uważane przez CTCEU (centrum przeciwdziałania terroryzmowi i przestępstwom) za wysoce ryzykowne, ponieważ poszukiwane osoby są wojskowymi szkolonymi z myślą o działaniach wojennych” – czytamy w  raporcie.

 

Zauważono w nim także, że afgańscy stażyści wojskowi mieli być szkoleni w 23 różnych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych. Największa liczba (56) miała trafić do bazy sił powietrznych Lackland w San Antonio w Teksasie. 16. stażystów zniknęło z Fortu Rucker w Alabamie, 13. z Fortu Benning w Georgii, 11. z Fortu Leonard Wood w Missouri.

 

Według obecnych i byłych stażystów, z którymi rozmawiali przedstawiciele SIGAR, przyczyny dezercji to m.in. obawa o bezpieczeństwo osobiste i rodziny, a także niepewność zawodowa w Afganistanie po szkoleniu. Do Stanów Zjednoczonych przybywali przede wszystkim oficerowie i podoficerowie.

 

Raport SIGAR podkreśla, że dezercja afgańskich stażystów po przyjeździe do USA może utrudnić operacyjną gotowość ich jednostek macierzystych, negatywnie wpływać na morale kolegów stażystów oraz jednostek afgańskich na miejscu.

 

Jednocześnie zauważono, że tysiące żołnierzy amerykańskich pozostaje w Afganistanie, starając się wzmocnić możliwości Afgańskich Sił Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego, co do tej pory kosztowało USA ponad miliard dolarów od czasu wybuchu wojny w 2001 roku.

 

Stażyści mający odbyć szkolenia wojskowe podróżują do Stanów Zjednoczonych na wizy A-2, które wydawane są także dyplomatom i innym urzędnikom zagranicznym podróżującym po Ameryce. Zezwalają one na angażowanie się wyłącznie w oficjalne obowiązki lub działania w imieniu swoich rządów krajowych.

 

Osoby posiadające wizę A-2 nie mogą być zmuszone do powrotu do Afganistanu po ukończeniu szkolenia, tak jak to ma miejsce w przypadku obcokrajowców posiadających wizę typu B1/B2.

 

Wedle SIGAR „ograniczona weryfikacja kandydatów A-2 stwarza potencjalne luki w systemie bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych”, zwłaszcza, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Afganistanie stale się pogarsza.

 

W raporcie zaleca się ulepszenie procesu doboru osób, mających przechodzić szkolenia w Ameryce i upewnienie się, że przeszkoleni Afgańczycy powrócą do domu, by wykorzystać wiedzę, umiejętności oraz zdolności prowadzenia walki nabyte na szkoleniach w USA – czytamy w raporcie.

 

Z raportu można się dowiedzieć także, że poza Afgańczykami najliczniejszą grupę dezerterów wysyłanych na szkolenia do USA stanowią Saudowie, Irakijczycy, Jemeńczycy i Turcy.

 

 

Źródło: cnsnews.com / www.sigar.mil.pdf

AS

 

 


DATA: 2017-10-23 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wysłannicy Allacha zaczynają budowę Konia Trojańskiego
ponad 1 rok temu / dziadek 70+
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.