DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Grup Bojowa UE V4 obroni uchodźców? To tylko ćwiczenia – wyjaśnił MON

Grup Bojowa UE V4 obroni uchodźców? To tylko ćwiczenia – wyjaśnił MON
Prezentacja uzbrojenia i sprzętu pierwszej w pełni zawodowej jednostki Wojsk Lądowych - 18. bielskiego batalionu desantowo – szturmowego im. kpt. Ignacego Gazurka. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (http://mon.gov.pl/pl/galeria/328) [Attribution],

Uchodźcy umieszczeni w obozie za nic mają praworządność, więc mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Jako że policji aktualnie zabrakło sił by zareagować na konflikt, na miejsce zamieszek wysyłany został… międzynarodowy oddział wojskowy, z misją przywrócenia ładu. Czy taki scenariusz może wkrótce rozegrać się w Polsce? MON zapewnił, że nie.

 

Ćwiczony w rejonie warsztatów Bucierz scenariusz działań był elementem procesu certyfikacji Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4. W rolę niezadowolonej z obecności uchodźców ludności – dopuszczających się napadów na sklepy i kradzieże żywności - wcielili się żołnierze 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca.


Scenariusz zakładał, że policja nie jest w stanie interweniować na miejscu zdarzeń, stąd konieczna jest pomoc wojska. Taka informacja trafiła do żołnierzy międzynarodowej Grupy Bojowej. Na miejsce zamieszek wysłano patrol z taktycznym zespołem wsparcia. Jego zadaniem było podjęcie mediacji. Na miejscu udało się wyciągnąć z tłumu najbardziej agresywnych mieszkańców, co uspokoiło sytuację. Gdyby zabieg nie przyniósł efektu w sukurs przyszedłby pododdział Żandarmerii Wojskowej.

 

To wprawdzie tylko wojskowe manewry, ale kryzys uchodźczy w UE, brak społecznej akceptacji na lokowanie odgórnie przydzielonych kwot nielegalnych imigrantów sprawia, że nie trudno wyobrazić sobie, że takie wydarzenia mogą w niedalekiej przyszłości rozegrać się w Polsce.

 

Przykład protestów mieszkańców w Piwnicznej Zdroju, czy Olecku, którzy protestami na ulicach swoich miast spowodowali zmianę decyzji w zakresie przygotowania ośrodków dla uchodźców jasno pokazuje, że sprzeciw lokalnych społeczności może być naprawdę mocny, szczególnie kiedy uchodźcy będą chcieli narzucić swoje „zwyczaje”.

 

Czy zatem kiedy Polacy – w odpowiedzi na brak wystarczającej kontroli służb porządkowych nad imigrantami – będą bronić się przed działaniami przestępczymi ze ich strony, mogą liczyć na spotkanie twarzą twarz nie tylko z policją, ale i z wojskiem? Zapytaliśmy o to w Ministerstwie Obrony Narodowej. Interesowało nas także to, czy do takich działań szykowane są nie tylko międzynarodowe oddziały, ale również Siły Zbrojne RP oraz czy taka potencjalna interwencja może zakończyć się pacyfikacją protestujących.

 

Jak poinformował nas Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON, opisywany scenariusz dotyczył ćwiczeń Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4, w której  skład wchodzą żołnierze z Czech, Węgier, Polski oraz Słowacji. Sama Grupa aktywowana jest przez Unię Europejską i w tym kontekście należy traktować całość sił Grupy jako siły międzynarodowe.

 

- Koncepcja Grup Bojowych Unii Europejskiej zakłada ich użycie w misjach (petersberskich) humanitarnych i prewencyjnych oraz stabilizacyjnych, w tym wymuszania i utrzymania pokoju. W razie potrzeby żołnierze mogą zostać przerzuceni w rejon kryzysu na odległość do sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli – wyjaśnił rzecznik.

Jak dodał, tłem prowadzonego ćwiczenia był „hipotetyczny scenariusz rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej, umiejscowiony w sztucznie wygenerowanym środowisku geopolitycznym.”


Zakładał on, że zabiegi dyplomatyczne społeczności międzynarodowej nie przynoszą rezultatów i dochodzi do działań zbrojnych. UE przyjmuje wówczas rezolucję w sprawie wysłania GB UE w rejon konfliktu. - Hipotetyczny rejon konfliktu znajdował się na kontynencie afrykańskim i dotyczył fikcyjnych państw takich jak Tytan, Kamon i Lacuta. Żołnierze w ramach przygotowania do działania ćwiczyli między innymi elementy negocjacji, których celem było uniknięcie konfrontacji stron – wyjaśnił.


Misiewicz zapewnił nas także, że w scenariuszu ćwiczenia nie zastosowano użycia Sił Zbrojnych RP (w skład GB V4 wchodzą żołnierze czterech państw), ani też użycia tych sił przez polski rząd (decyzje o użyciu GB podejmuje Unia Europejska).


Podobnież ćwiczenia nie obejmowały użycia siły przeciwko Polakom, gdyż żołnierze mieli interweniować w jednym z państw afrykańskich odległym od Polski o ponad 5 tys. kilometrów. Nie zakładano także  pacyfikacji protestu – zakończyły go mediacje.

 

Marcin Austyn

 


DATA: 2016-02-10 09:59
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

lipa Licz się ze słowami.To Pan jest złośliwy.Nikt tu nie krytykuje P Antoniego Macierewicza.Proszę przeczytać dokładnie artykuł jest tu mowa o ćwiczeniach które się odbyły czyli w czasie przeszłym .Pch 24pl nie jest portalem partii politycznych tylko portalem chrześcijańskim.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
pan Augustyn jest zwykłym trollem, a państwo się tak unosicie. te ćwiczenia odbyly się 16.11.2015, ale dalej plujcie na Macierewicza, dzbany
ponad 4 lata temu / lipa
 
Najlepiej wojsko wysłać przeciwko słusznym protestom obywateli.Powtórka z historii.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
" Jasna Góra jest stolicą Maryi. Przez Maryję przyszedł Syn Boży, by zbawić świat i tu również przez Maryję przyjdzie zbawienie dla Polski przez intronizację. Gdy się to stanie, wówczas Polska będzie przedmurzem chrześcijaństwa, silną i potężną, o którą rozbiją się wszelkie ataki nieprzyjacielskie". (...) Dalej mówił z najgłębszym przekonaniem: Trzeba wszystko czynić, by intronizacja była przeprowadzona. Jest to ostatni wysiłek miłości Jezusowej na te ostatnie czasy! Pytam z bojaźnią tę osobę, czy Polska się ostoi? Odpowiada mi: Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu, jeśli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod prawo Jego miłości. Inaczej, moje dziecko, nie ostoi się. I jeszcze na ostatek mówi do mnie przekonywująco: Oświadczam ci to, moje dziecko, jeszcze raz, że tylko te państwa nie zginą, które będą oddane Jezusowemu Sercu przez intronizację, które Go uznają swym Królem i Panem. "
ponad 4 lata temu / ultrAS
 
Naszych wyślą do spacyfikowania Niemców, a Niemcy się nam odwdzięczą pacyfikując np Ziemie Odzyskane (tzn te przez nich utracone). Uważam że to może być niegłupi i całkiem prawdopodobny scenariusz.
ponad 4 lata temu / OLI
 
"Koncepcja Grup Bojowych Unii Europejskiej zakłada ich użycie..." do "...wymuszania i utrzymania pokoju". Co w umyśle dzisiejszego polityka czy jakiegokolwiek urzędnika-etatysty znaczy "pokój". Napewno nie jest to "pokój Chrystusowy" a tylko marny wymysł ludzkiej wyobraźni o który "rozgorzeje taka walka że nie zostanie kamień na kamieniu".
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.