DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Groźny dżihadysta aresztowany w Mali został przewieziony do Francji

Groźny dżihadysta aresztowany w Mali został przewieziony do Francji
fot. Bildagentur Huber / Smetek

Francuski dżihadysta aresztowany w Mali wylądował na lotnisku w Orly, gdzie został przejęty przez funkcjonariuszy Centralnej Dyrekcji Wywiadu Wewnętrznego (DCRI), którzy umieścili go w areszcie.

 

Terrorysta, 58- letni Gilles Le Guen przyleciał regularnym lotem z Bamako. W nocy z 28 na 29 kwietnia został on zatrzymany przez francuskie siły specjalne. Były przetrzymywany w Gao na północy kraju i w stolicy Bamako, gdzie armia malijska rozpoczęła procedurę jego wydalenia.

 

Według ministra obrony, Jean-Yvesa Le Drian’a , „walczył on już wcześniej w grupach dżihadystów i jest przykładem człowieka opanowanego przez fanatyzm”. – To zagubiony osobnik, który stał się terrorystą - wyjaśnił francuski szef obrony.


Terrorysta urodził się 21 lutego 1955 r. w Nantes. Po zdobyciu dyplomu pracował w marynarce handlowej, dużo podróżując. Następnie zamieszkał w Maroku, później w Mauretanii, a od pięciu lat przebywał wraz ze swoją drugą żoną w Mali.


Prokuratura w Paryżu rozpoczęła w lutym śledztwo przeciwko niemu, oskarżając go o przynależność do organizacji przestępczej związanej z działalnością terrorystyczną. Został on zidentyfikowany przez służby francuskie już we wrześniu 2012 r., jako członek Al-Kaidy Islamskiego Magrebu. Jeden z agentów wywiadu malijskiego poinformował wówczas, że Guen mieszkał na północy Mali jeszcze przed opanowaniem tego terytorium przez islamistów. Przyjął jednak ideę dżihadu, zanim bandyci pojawili się tych terenach.

 

W październiku 2012 r. mauretański portal internetowy „Sahara Media” wyemitował materiał, w którym Guen przestrzegał prezydentów, Francji, USA i ONZ przed interwencją wojskową w Mali. Gdy do niej doszło chwycił za broń u boku islamistów. Jego żona i pięcioro dzieci zostały dwa tygodnie temu przetransportowane do Francji.

 

 

FLC


DATA: 2013-05-15 14:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.