DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Groźby za upamiętnianie Niezłomnych. Komu przeszkadza pamięć o bohaterach?

Groźby za upamiętnianie Niezłomnych. Komu przeszkadza pamięć o bohaterach?
Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. „Bury” Romuald Rajs, kwiecień 1944 r. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Organizatorzy budowy obelisku na terenie wsi Brzozowo – Antonie, który upamiętnia zwycięstwo oddziałów podziemia niepodległościowego w bitwie z siłami komunistycznej bezpieki, otrzymują pogróżki. Jednemu z nich grożono podpaleniem mieszkania. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

 

15 lipca br. na terenie wsi Brzozowo – Antonie niedaleko Poświętnego (woj. podlaskie) zostanie poświęcony kamienny obelisk upamiętniający zwycięską bitwę, jaką Niezłomni stoczyli w tym miejscu z połączonymi siłami KBW, UB oraz MO. – Jakiś czas temu obiecałem, żyjącym jeszcze wówczas kilku żołnierzom podziemia, którzy brali udział w tej bitwie, że zrobię co będę mógł, żeby upamiętnić to wydarzenie. Działając w komitecie społecznym z osobami, którym również na tym zależy, udało się nam doprowadzić do powstania kamiennego obelisku z tablicą pamiątkową opisującą bitwę i jej bohaterów – powiedział PCh24.pl Roman Mieczkowski, jeden z głównych organizatorów budowy pomnika. – Myślę, że bitwę tę warto godnie upamiętnić również z tego względu, że była to jedna z nielicznych wygranych przez Niezłomnych batalii w tym niezwykle trudnym czasie  -  podkreśla Roman Mieczkowski.

 

Jak się jednak okazuje stawianie pomników Niezłomnym nadal może być misją niebezpieczną. Przekonali się o tym dwaj organizatorzy godnego upamiętnienia bitwy w rejonie Brzozowa. – Ja i mój kolega Ryszard Francke, były opozycjonista, działacz pierwszej Solidarności, otrzymaliśmy pogróżki. Do mnie skierowano je telefonicznie, grożąc m.in. że nasz pomnik będzie „rozbity”. Natomiast zamieszkały w Łapach Ryszard Francke otrzymał anonimowy list, nadany w Białymstoku, w którym radzi mu się, żeby wstawił w swoim mieszkaniu „ognioodporne drzwi" – powiedział nam Roman Mieczkowski.

 

Ryszard Francke, niegdyś prześladowany przez SB za działalność w Solidarności, teraz przez nieznane osoby za stawianie pomników Niezłomnym, zawiadomił o anonimie policję. Funkcjonariusze z jednostki w Łapach stwierdzili, że w anonimie grozi się jego adresatowi atakiem na jego życie i zdrowie. Jest to groźba karalna. Trwa postępowanie w tej sprawie. 

 

Zwycięska bitwa, którą upamiętnia tablica umieszczona na 11-tonowym głazie, miała miejsce na terenie wsi Brzozowo – Antonie, położonej w zachodniej części województwa podlaskiego. Rozegrała się 18 kwietnia 1946 roku. Tego dnia odbyło się tam zgrupowanie 3 Wileńskiej Brygady NZW dowodzonej przez kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury” oraz 6 Wileńskiej Brygady WiN pod dowództwem podporucznika Lucjana Minkiewicza ps. „Wiktor” .

 

Do likwidacji oddziałów zbrojnego podziemia niepodległościowego, zgrupowanych na terenie wsi Brzozowo – Antonie, władze komunistyczne skierowały jednostki KBW, UB oraz MO, w sumie około 80 funkcjonariuszy. Rozgorzała bitwa, którą ostatecznie wygrali Niezłomni. Do niewoli wzięli 31 funkcjonariuszy komunistycznych służb. Część z nich, po wyroku wydanym w polowym procesie i uznaniu za winnych gorliwej współpracy z UB, rozstrzelano. Innych, głównie żołnierzy KBW, puszczono wolno. 17 utrwalaczom władzy ludowej, na których wyroki wykonano po bitwie, władze komunistyczne postawiły pomnik, który koło Brzozowa stoi do dziś. Decyzją wojewody podlaskiego, podjętą na mocy ustawy dekomunizacyjnej, ma być on wkrótce zdemontowany. 

 

Adam Białous


DATA: 2018-06-26 12:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma dowodów na przestępczą działalność Burego. Czerwoni byli zdrajcami, którzy zasługiwali na najwyźszy wymiar kary.
ponad 1 rok temu / Andrzej Wieczerzak
 
To ci strasza co stracili ZBOWID
ponad 1 rok temu / Yankee
 
Grożą potomkowie MO, UB. Co by zrobili gdyby zobaczyli Kompanię Szturmową Burego naprzeciw siebie???
ponad 1 rok temu / 123
 
Bury nie jest akurat dobrym przykładem i właśnie przez lansowanie takich postaci, można Polakom zarzucać, że nasi Niezłomni to coś podobnego do UPA. Rajs mordował cywili a jego oddział był znienawidzony na terenach, na których działał. I nie zmienią takiej opinii jakieś pojedyńcze potyczki z Sowietami czy z ich polskimi pomagierami. UPA też walczyła z Sowietami
ponad 1 rok temu / Skanderbeg
 
Groźby są niedopuszczalne i jako takie powinny być ścigane przez organy państwowe. Jednakże rozumiem ludzi, którzy dopuszczają się tych gróźb. Dopóki zbrodniarze tacy jak Bury będą zaliczani do Niezłomnych, dopóty nie będzie zgody wśród ludzi, zwłaszcza, że to własnie na Podlasiu działał Bury.
ponad 1 rok temu / tesa
 
Cenna inicjatywa! Jeśli mogę coś poradzić to, żeby osoby, którym grożono zawsze były w jakimś towarzystwie najlepiej kilku osób.
ponad 1 rok temu / Pusio
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.