DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Mariusz Affek

Gród nad Niemnem


Pięknie położone na wysokim brzegu Niemna Grodno dzieli od polskiej granicy zaledwie siedemnaście kilometrów, a ślady polskości miasta – mimo półwiecza niszczycielskich rządów sowieckich – do dziś pozostają widoczne na każdym kroku. Nie mniej wyraźnie uwidoczniają się tu również więzi z Polską, czego dowodzą nie tylko zabytki, ale i działania podejmowane przez dwa konkurujące ze sobą Związki Polaków na Białorusi. Nic w tym dziwnego, skoro Polacy stanowią w obwodzie grodzieńskim aż jedną czwartą populacji.
 

Ziemie Czarnej Rusi, której Grodno stanowiło kulturowe i handlowe centrum, przechodziły w zmaganiach rusko-litewskich z rąk do rąk aż do początków XIV wieku, kiedy z rywalizacji wypadli książęta ruscy, stopniowo podbijani lub uzależniani od Litwy, a ich miejsce szybko zajęli Krzyżacy, którym nawet kilkakrotnie – choć na krótko – udawało się Grodno zdobyć (po raz ostatni zajął je w roku 1391 sławny Konrad Wallenrod). Sytuacja ustabilizowała się dopiero, gdy w roku 1398 stanął tu murowany, gotycki zamek z pięcioma basztami – jedna z głównych siedzib wielkiego księcia litewskiego Witolda. Ów Stary Zamek, zachowany w głównym zarysie aż do dziś (aczkolwiek po licznych przebudowach w niczym już nie przypomina gotyckiego pierwowzoru) odegrał istotną rolę w dziejach Rzeczypospolitej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.