DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Mariusz Affek

Gród nad Niemnem


Pięknie położone na wysokim brzegu Niemna Grodno dzieli od polskiej granicy zaledwie siedemnaście kilometrów, a ślady polskości miasta – mimo półwiecza niszczycielskich rządów sowieckich – do dziś pozostają widoczne na każdym kroku. Nie mniej wyraźnie uwidoczniają się tu również więzi z Polską, czego dowodzą nie tylko zabytki, ale i działania podejmowane przez dwa konkurujące ze sobą Związki Polaków na Białorusi. Nic w tym dziwnego, skoro Polacy stanowią w obwodzie grodzieńskim aż jedną czwartą populacji.
 

Ziemie Czarnej Rusi, której Grodno stanowiło kulturowe i handlowe centrum, przechodziły w zmaganiach rusko-litewskich z rąk do rąk aż do początków XIV wieku, kiedy z rywalizacji wypadli książęta ruscy, stopniowo podbijani lub uzależniani od Litwy, a ich miejsce szybko zajęli Krzyżacy, którym nawet kilkakrotnie – choć na krótko – udawało się Grodno zdobyć (po raz ostatni zajął je w roku 1391 sławny Konrad Wallenrod). Sytuacja ustabilizowała się dopiero, gdy w roku 1398 stanął tu murowany, gotycki zamek z pięcioma basztami – jedna z głównych siedzib wielkiego księcia litewskiego Witolda. Ów Stary Zamek, zachowany w głównym zarysie aż do dziś (aczkolwiek po licznych przebudowach w niczym już nie przypomina gotyckiego pierwowzoru) odegrał istotną rolę w dziejach Rzeczypospolitej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.