DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Gregory R. Copley: Czy USA są gotowe do wojny z Chinami?

Gregory R. Copley: Czy USA są gotowe do wojny z Chinami?
fot. FORUM

Chiny i Stany Zjednoczone prowadzą wojnę strategiczną. Choć jeszcze do niedawna możliwość wybuchu wojny kinetycznej - z użyciem wojsk - wydawała się mglista, dziś jest inaczej. Pekin przygotowuje się do konfrontacji, ale jest jeszcze zbyt słaby. Z drugiej strony, ma niewiele czasu, bo USA bardzo szybko modernizują armię - przekonuje ekspert ds. bezpieczeństwa, Gregory R. Copley.

 

Gregory R. Copley to historyk, autor książek, analityk strategiczny, wieloletni doradca ds. bezpieczeństwa i wywiadu w kilku krajach świata. Jest przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Strategicznych z siedzibą w Waszyngtonie. Na łamach branżowego portalu Oilprice.com opublikował obszerny artykuł pt. „Czy Stany Zjednoczone są gotowe do wojny z Chinami?”

 

Według Copleya świat znajduje się dziś w stanie wojny; jest to wszelako wojna strategiczna, a nie kinetyczna, czyli z regularnym użyciem wojsk. Toczą ją Stany Zjednoczone i Chiny.

 

Już w styczniu Państwo Środka uświadomiło sobie, że może wykorzystać koronawirusa do przeprowadzenia konsolidacji w szeregu strategicznych obszarów.

 

Są to:

 

- przejęcie kontroli nad Hongkongiem;
- przywrócenie dominacji nad globalnym łańcuchem dostaw;
- wzmocnienie wojskowej dominacji nad regionem Morza Południowochińskiego oraz dokonanie wyłomu w strukturze sojuszników w regionie Indii i Pacyfiku, w tym na Bliskim Wschodzie;
- niedopuszczenie do zbliżenia Rosji i Zachodu;

- wzmocnienie kontroli nad Tajwanem.

 

„W okresie do połowy 2020 roku nowa wojna totalna, zwłaszcza na Zachodzie, uchodziła za raczej mglistą możliwość. [...] Nie myślano o bezpośredniej konfrontacji kinetycznej - tym, co za wojnę uważa wojsko i większość społeczeństwa; ale jej groźba pojawiła się wreszcie w kwietniu/maju 2020, co pobudziło przywódców zachodnich do myślenia” - pisze Copley.

 

W 2020 roku, pisze ekspert, Pekin zrozumiał, że „musi odnieść zasadnicze zwycięstwo w nowej wojnie totalnej, zanim przybierze globalny charakter kinetyczny, a stąd musi zapobiec stworzeniu (czy też ponownemu stworzeniu) zachodnich sojuszy i związanych z tym strategicznych zysków ekonomicznych, a w szczególności musi zapobiec przyłączeniu Rosji do zachodniego obozu”.

 

„Choć Chiny w czasie zimnej wojny były silnie zależne od Moskwy, to w 21 wieku to Rosja, choć pod wieloma względami jest bardziej innowacyjna od Chin, jest zależna od Pekinu. By dokonać niedoskonałego porównania z II wojny światowej, Rosja jest w nowej wojnie totalnej dla Pekinu tym, czym Włochy były dla Niemiec”, ocenił.

 

Według Copleya Chiny od wielu lat przygotowują się do osiągnięcia siły, która umożliwi im stworzenie realnego zagrożenia, na co pozwalał zwłaszcza dostęp do rosyjskich i zachodnich technologii; obecnie Pekin uważa, że jeżeli ma przystąpić do wojny, musi to uczynić zanim Amerykanie przeprowadzą modernizację wojska zapowiedzianą i realizowaną przez prezydenta Donalda Trumpa.

 

„Szybkość, z jaką Biały Dom Trumpa rozpoczął odbudowywanie zdolności obronnych przez USA, ewidentnie odegrała kluczową rolę w popchnięciu Pekinu do działania”, pisze Copley.

 

„Prezydent Xi w maju 2020 miał nadzieję na opóźnienie początku operacji kinetycznych w nowej wojnie jak tylko to możliwe. W jego interesie leżało dokonanie największego możliwego postępu zanim jego przeciwnicy rozpoczną swoją własną odnowę strategiczną”, dodał.

 

„Wydaje się jasne, że Pekin nie ma ochoty do rozpoczęcia działań militarnych, ale jest gotów zaangażować się w nie, gdy tylko wybuchną. Zarówno Chiny jak i USA dostrzegają zalet i wady opóźniania decyzyjnej akcji taktycznej czy wojennej”, stwierdził ekspert.

 

Według Copleya jest możliwe, że Chiny zdecydują się przejąć kontrolę nad Tajwanem. Problem w tym, że Pekin wciąż może być zbyt słaby; podobnie, jak było to w przypadku Japonii w czasie II wojny światowej, która wypowiedziała USA wojnę zbyt wcześnie i przegrała. Chińczycy mogą zatem jeszcze poczekać, ale zarazem muszą zdążyć przed dokonaniem przez USA modernizacji armii, co ma zakończyć się po 2030 roku.

 

Źródło: oiprices.com

 

Pach


DATA: 2020-05-31 15:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A po co Chiny miałyby wszczynać działania kinetyczne skoro bez dążeń do takich działań wygrają w dłuższej perspektywie z USA działaniami tylko informacyjnymi na całym polu? Działania kinetyczne to jedyna możliwość USA obrony, dominacja Chin jest bez takich działań możliwa, a nawet bardziej prawdopodobna. Działania kinetyczne wprowadzają tylko niepewność i element losowy do obecnego procesu wycofywania się USA ze względu na zacofanie informacyjne. USA albo wywoła działania kinetyczne, albo całkowicie się zmieni i np. odbuduje cywilizacje łacińską... tylko że oni się przez lata turanizują i to oni są niebezpieczni kinetycznie.
1 miesiąc temu / takietam
 
@Obserwatorka "Wojna ojcem wszystkiego", Herakleitos.
1 miesiąc temu / Faszysta
 
Jedni i drudzy wolą teraz zarabiać, handlować, robić interesy! I bardzo dobrze! U nas jest jak zwykle na odwrót - zasiłki 500+, dotacje, granty, dopłaty, mopsy etc. Efekt?! Bieda, nędza, brak perspektyw na zmianę, wolność i normalność!
1 miesiąc temu / PI Grembowicz
 
Skoro Chiny potrafią uziemić cały świat bez użycia jednego czołgu czy żołnierza, to przecież można to samo zrobić w stosunku do nich kładąc łapę na wszystkich przedsiębiorstwach, biznesach i tak dalej.Dlaczego mają ucierpieć niewinni ludzie ,dzieci zwierzęta, po co to? Użycie jakiejkolwiek broni arsenałów do zabijania jest nieetyczne, niemoralne i niehumanitarne i to powinno już należeć do przeszłości.
1 miesiąc temu / Obserwatorka
 
Czyli sam koronawirus może być efektem tej już wcześniej prowadzonej wojny. Zły rywal jak nie wie co robić sięga po środki niedopuszczalne.
1 miesiąc temu / pl
 
Boże, od którego pochodzą święte pragnienia, prawe zamiary i cnotliwe czyny, użycz swoim sługom pokoju, jakiego świat dać nie może; niech serca nasze będą poddane Twojej woli, a czasy, w których żyjemy, niech za łaską Twoją będą spokojne i wolne od grozy nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. Wszechmogący i miłosierny Boże, Ojcze wszystkiego, Stworzycielu i Władco Wszechświata, Panie Dziejów, którego dzieła są bez skazy, którego współczucie dla błędów ludzich jest niewyczerpane, w Twojej woli nasz pokój. Wysłuchaj miłosiernie tej modlitwy, która wznosi się do Ciebie spośród zgiełku i rozpaczy świata, w którym zapomniano o Tobie, w którym nie wzywa się Twojego imienia, w którym drwi się z Twoich praw i ignoruje Twoją obecność. Albowiem nie znając Ciebie, nie żyjemy w pokoju. Pomóż nam zapanować nad orężem, który grozi, że zapanuje nad nami. Pomóż nam wykorzystać naukę dla pokoju i bogactwa, nie dla wojny i zniszczenia. Pokaż
1 miesiąc temu / katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.