DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Grecy obawiają się kolejnego kryzysu migracyjnego na granicy z Turcją

Grecy obawiają się kolejnego kryzysu migracyjnego na granicy z Turcją

Greckie władze obawiają się nasilenia migracji. Na granicy w Evros – jak donoszą greckie media – zgromadziło się około 6 tys. migrantów. Stopniowo przybywają kolejne osoby, budząc obawy w Atenach, że Ankara zamierza powtórzyć działania, jakie miały miejsce pod koniec lutego, co pozwoliło tysiącom migrantów wjechać na terytorium UE.

 

Lokalne źródła podają, że autobusy przewożą migrantów na granicę turecko-grecką. Obecnie przebywa tam ponad 1500 greckich funkcjonariuszy policji i straży granicznej, a także około 300 urzędników Frontexu.

 

Greckie media cytowały również Entirne TV, turecki kanał lokalny, informując, że w Edirne „podróż nadziei do Europy została wznowiona, gdy migranci próbują przekroczyć granicę z Grecją łodziami, przeprawiając się przez rzekę Evros”.

 

Kilka dni temu UE wezwała Turcję do zaprzestania prowokacji w regionie. Bruksela odmawia jednak nałożenia sankcji na Turcję, twierdząc, że jeszcze jest „przedwcześnie”.

 

Napięcia między Grecją a Turcją narastają w związku z polityką Ankary wobec Cypru i nielegalną turecką eksploatacją złóż na wodach terytorialnych Grecji. Niedawno powstał także sojusz antyturecki z udziałem m.in. Grecji, Egiptu i Francji, zaniepokojonych rosnącymi wpływami Turków w Libii.

 

Komisja Europejska naciskana przez inne kraje, by nałożyć sankcje na Ankarę, nie tylko nie przewiduje ograniczeń względem Turcji, ale przyznała temu krajowi środki przedakcesyjne z nowego budżetu UE.

 

Z kolei europejskie organizacje pozarządowe atakują Grecję za „piętnowanie” NGOsów, współpracujących z migrantami i pomagających im w uzyskaniu azylu w UE.

 

Na początku tego roku władze greckie wprowadziły przepisy, włączone do szerszego prawa migracyjnego w maju, które mają zastosowanie do organizacji, zajmujących się uchodźcami i azylantami.

 

Ateny tłumaczą, że nowe regulacje mają sprawić, że proces przyznawania azylu i funduszy będzie bardziej transparentny. NGOsy narzekają, że przepisy je dyskryminują i są prawie niemożliwe do wdrożenia w przypadku mniejszych lokalnych organizacji.

 

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Migracji i Azylu nakładają dodatkowe warunki, jakie trzeba spełnić, by móc zarejestrować organizację niosącą pomoc migrantom. Władze mogą odmówić ich rejestracji. Ponadto organizacje, które już funkcjonują, pomagając migrantom w zdobyciu azylu, muszą być zgłoszone w Ministerstwie Azylu i Migracji. W tym celu muszą m.in. przedstawić sprawozdania finansowe za ostatnie dwa lata. Jeśli chcą skorzystać z finansowania unijnego czy krajowego, winny uzyskać także stosowany certyfikat.

 

Melina Spathari z międzynarodowej organizacji pozarządowej Terre des Hommes Hellas twierdzi, że scentralizowany, zaktualizowany rejestr organizacji pozarządowych zwiększy przejrzystość.

 

Zwróciła jednak uwagę, że jest skierowany tylko do organizacji pozarządowych pracujących z uchodźcami i wymaga od nich poddania się audytowi prowadzonemu przez certyfikowanych audytorów. Spełnienie tych i innych biurokratycznych obowiązków – jej zdaniem – może wywołać efekt zniechęcający.

 

– Ten nowy proces wyklucza wiele organizacji, ponieważ nie mają budżetu na pokrycie tych kosztownych wymogów. Mówimy o bardzo małych organizacjach społeczeństwa obywatelskiego, oddolnych – przekonuje.

 

W Grecji jest obecnie około 86 zarejestrowanych organizacji zajmujących się migracją. Spośród nich 73 to krajowe, a 13 – międzynarodowe.

 

Poprzedni rząd, który zeszłego lata stracił władzę, założył rejestr organizacji pozarządowych. Ale nowy rejestr dla pracowników organizacji pozarządowych utworzony wcześniej w tym roku wprowadza kolejne wymogi.

Stało się tak w kontekście pogarszającej się publicznej narracji na temat organizacji pozarządowych, a zwłaszcza organizacji pozarządowych, które współpracują z osobami ubiegającymi się o azyl, migrantami i innymi w kraju – dodała Adriana Tidona z Amnesty International.

 

Tidona twierdzi, że nowe zasady stawiają poważne pytania dotyczące wolności zrzeszania się, wolności wypowiedzi, dyskryminacji i prawa do prywatności. – Dotyczy to również tego, że rejestracja jest zasadniczo powierzona organowi, który nie jest niezależny od rządu – ubolewała, krytykując uprawnienia Specjalnego Sekretarza Koordynującego.

 

Politycy greckiej partii Nowa Demokracja bronią nowych regulacji, oskarżają jednocześnie niektóre grupy pozarządowe o przemyt i handel ludźmi. Niedawno minister migracji i azylu, Notis Mitarachi obwinił organizacje pozarządowe o niewłaściwe rozporządzenie unijnymi funduszami o wartości około 1,3 mld euro w latach 2015-2019.

 

Zaostrzenie polityki migracyjnej przez Ateny wynika m.in. ze wzrostu napięć związanych z migracją po nieudanej próbie wysłania przez Turcję tysięcy uchodźców do Grecji w marcu br.

 

W tym miesiącu Grecja również złożyła wniosek o członkostwo w Międzynarodowym Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD).

 

Według oświadczeń zastępcy ministra migracji, Giorgosa Koumoutsakosa, minister rozmawiał na temat wniosku z szefem ICMPD Michaelem Spindeleggerem, byłym zastępcą kanclerza i szefa dyplomacji Austrii, który z zadowoleniem przyjął inicjatywę grecką. Mówił, że udział Grecji przyniesie „szczególną wartość” forum, ponieważ kraj leży na najważniejszym i najtrudniejszym szlaku przepływów migracyjnych.

 

Organizacja obejmuje 17 państw członkowskich i działa w ponad 90. krajach. Koncentruje się na zarządzaniu przepływami migracyjnymi na całym świecie. Otrzymuje fundusze od państw członkowskich, Komisji Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych (posiada status obserwatora ONZ) i innych podmiotów.

 

Źródło: euractiv.com, euobserver.com, ekathimerini.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-06-04 15:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.