DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Grecki statek tonie – Grecy ewakuują oszczędności

Grecki statek tonie – Grecy ewakuują oszczędności
fot. Hhss8228 / commons.wikimedia.org, licencja cc
#RZĄD    #KRYZYS    #WYBORY    #GRECJA    #PARLAMENT    #BANKI    #WALUTA    #PANIKA

Grecji grunt pali się pod nogami. Katastrofalna sytuacja gospodarcza, brak rządu, groźba opuszczenia przez kraj strefy euro sprawiły, że Grecy zaczęli się obawiać o swoje oszczędności, a greckie banki o swój byt...

 

Tylko w ostatni poniedziałek Grecy wycofali z banków co najmniej 700 mln. euro. Prezydent kraju Karolos Papulias po rozmowie z szefem narodowego banku centralnego Jeorjosem Prowopulosem powiedział, że nie ma jeszcze paniki, ale obawy, że to nastąpi są duże. To z kolei grozi załamaniem się greckiego sektora bankowego.

 

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest niestabilna sytuacja polityczna wynikająca z niemożności utworzenia nowego rządu. Grecję już po raz trzeci w ciągu trzech lat czekają wybory. Według sondaży nie nastąpi jednak żaden przełom, choć pozycja skrajnej lewicy jeszcze się umocni. To z kolei zwiastuje, że program oszczędnościowy nie będzie wdrażany. Dlatego Grecja nie ma co się spodziewać pomocy finansowej ze strony MFW i UE. Potwierdził to w środę szef KE Manuel Barosso. Podobnie uważa niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który wykluczył możliwość renegocjowania planu pomocy.

 

Jednak dziennik „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że po wyborach to stanowisko się zmieni i międzynarodowe instytucje finansowe będą musiały ustąpić. Zdaniem gazety nie można ciągle prowadzić polityki wbrew większości narodu, chyba że chce się zaryzykować demokrację.

 

Wśród europejskich decydentów coraz głośniej mówi się o możliwości opuszczenia przez Grecję strefy euro. Z drugiej strony w dalszym ciągu słychać zapewnienia, że Grecja powinna w niej pozostać. Takie zdanie wyraziła m.in. kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji CNBC. Podobnie uważa wielu europejskich polityków obawiając się, że taki scenariusz zaważy także na sytuacji gospodarczej pozostałych państw. Sami Grecy również nie chcą opuszczać strefy euro, deklaruje to aż 80% z nich.

 

Co się jednak stanie, gdy kraj będzie musiał przeprosić się z drachmą? Według włoskiego dziennika ”La Stampa” korzyści z przywrócenia drachmy to przejaw fantazji „niedouczonych ekonomistów, zwłaszcza tych z Ameryki”. Dziennik powołuje się tutaj na wyniki analizy, zleconej przez grecki rząd, które wskazują, że na dewaluacji drachmy nie zyskają nawet dwa najbardziej dochodowe sektory gospodarki: turystyka i transport morski.

 

Według ekspertów z Instytutu Misesa (zapewne w opinii włoskiego dziennika również „niedouczonych”) korzyści z przywrócenia starej waluty jednak są. Pierwszą jest oczywiście jej dewaluacja, czyli zmniejszenie wartości. To obniży ceny greckich produktów i usług (w związku z tym Grecy mogą liczyć z pewnością na zwiększony ruch turystyczny i zapewne większą hojność zagranicznych turystów. Wiadomo, że niskie ceny skłaniają do kupowania większej ilości towarów, nawet jeśli nie zawsze takie zakupy są konieczne). To może pobudzić eksport i znacznie poprawić bilans handlowy kraju. Z drugiej strony, niestety wzrosną ceny zagranicznych towarów i usług, na czym mógłby ucierpieć import, co najbardziej odczuwalne będzie w przypadku paliw i energii. Innym atutem jest fakt, ze Grecja mogłaby dodrukować pieniądze, a dzięki inflacji spadłyby koszty realne emerytur, rent i pomocy społecznej.

 

Z tą operacją oczywiście wiążą się spore problemy, jednak powrót do drachmy mógłby wreszcie wyrwać gospodarkę grecką z impasu. To dużo, biorąc pod uwagę ten ogólny stan „niemożności” w jakim znajduje się obecnie Hellada.

 

I.Sz.

 

Źródło: forsal.pl, presseurop.pl, polskieradio.pl, mises.pl


DATA: 2012-05-17 11:56
AUTOR: I. SZ.
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Statek tonie, orkiestra gra do końca!
ponad 8 lat temu / Krytyk
 
Może już niedługo będzie po Sojuzie. Czekam z niecierpliwością.
ponad 8 lat temu / chłopzewsi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.