DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Grecki premier niechętny wobec reform oczekiwanych przez Europę. Dziś głosowanie

Grecki premier niechętny wobec reform oczekiwanych przez Europę. Dziś głosowanie
By FrangiscoDer (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Premier Grecji Alexis Tsipras wyraził we wtorek wątpliwości dotyczące wymagań przedstawionych przez europejskich wierzycieli. W grę wchodzi zasilenie Aten sumą 96 miliardów dolarów, już w środę w Parlamencie Grecji odbędzie się pierwsze głosowanie w tej sprawie. Jego pozytywny wynik to jeden z warunków otrzymania wsparcia.

 

Alexis Tsipras stwierdził, że nie wierzy w warunki, które miały zostać na nim wymuszone w zamian za dalszą pomoc finansową. Mimo tego będzie stał na ich straży – taki jest warunek pozostania Grecji w strefie euro. Gdyby Grecy wyszli ze strefy wspólnej waluty, pozostaliby z zaciągniętymi zobowiązaniami bez nadziei na programy pomocowe.

 

Oczekiwane reformy zakładają zarówno podwyżki podatków, jak i cięcia wydatków. Ateny muszą m.in. podwyższyć podatek od firm do 28 procent i podatek VAT od żywności przetworzonej do 23 procent. Stawką 13 proc. objęta ma być żywność nieprzetworzona, energia elektryczna i usługi hotelowe, a sześcioprocentową lekarstwa i książki. Grecy mieliby wprowadzić także podatek od luksusu naliczany w przypadku wartościowych samochodów, jachtów i basenów, a także zwiększyć obciążenia fiskalne rolników. Dodatkowo, parlament miałby znieść możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i podnieść wiek emerytalny do 67 lat. Do 22 lipca Ateny miałyby przyjąć drugą reformę, zwiększającą efektywność wymiaru sprawiedliwości. Kroki te mają przywrócić zaufanie ze strony innych członków Eurostrefy.

 

Najprawdopodobniej plan oszczędnościowy przejdzie w greckim parlamencie, choć przeciwko opowiedzą się niektórzy deputowani należący do Syrizy. Środowe głosowanie dotyczyć będzie dopiero pierwszej części planu pomocowego, na spełnienie dalszych warunków Grecy mają czas do 22 lipca. Także w krajach udzielających pomocy, m.in. w Niemczech i Finlandii, program musi uzyskać aprobatę parlamentów. Dopiero wówczas rozpoczną się formalne negocjacje dotyczące udzielenia Grecji pomocy siegającej 96 miliardów dolarów.

 

Od 2010 r. kraje strefy euro wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym pożyczyły już Grecji 257 miliardów dolarów. Grecja już dwukrotnie nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec MFW. Pierwszy raz miało to miejsce pod koniec czerwca, drugi - w ostatni poniedziałek.

 

Źródło: BBC, CNN

mjend

 


DATA: 2015-07-16 08:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W referendum grecy powiedzieli nie chcemy ?, a EU nic sobie z tego nie robi. To własnie jest nasza demokracja, a lepiej mówiąc DUM-O-KRACJA ( dum znaczy po niemiecku głupi) EU piecze na grekach dwie pieczenie z jednego kozła ofiarnego. 1. zmusza Greków do oddania za symboliczne 1? głównych gałęzi gospodarki państwowej, które przejąć mają instytucje finansowe zaangażowane w produkcje toksycznych papierów bez-wartościowych (głownie Niemcy). 2.Papiery te skupił od prywatnych instytucji (inwestorów) Europejski Bank Centralny i obecnie wypuszcza dziennie miliardy ? doprowadzając do inflacji, a inaczej mówiąc do rozłożenia strat (przez skup śmieci)na członków ?-strefy. Zgodnie z zasada, KAPITALIZACJI ZYSKU i SOCJALIZACJI STRAT. I tu potrzebna jest Grecja by wskazać winowajce. Dziś większość ludzi jest tak zaszczutych przeciwko Grekom ze nie dostrzega co naprawdę się dzieje? Wcale nie twierdze ze Grecy są bez winy, ale to czubek góry lodowej faktycznego problemu.
ponad 5 lat temu / wiwi
 
Niemiecka Unia postawila Grecji ultimatum, ale jakkolwiek Grecy moga to nawet zaakceptowac, to wiecej niz pewne, ze z zrealizacja bedzie juz calkiem inaczej. Niemcom radzilbym pozegnac sie z pozyczonymi nierozsadnie pieniedzmi. Ale, tak praktycznie, to pomoc finansowa bardzo sie przyda Grekom na przedluzenie cyrku ze splacaniem zadluzenia i braniem od Unii kolejnych transz gotowki. My, nie obrazajmy sie na Hellenczykow w imieniu niemieckich bankow, ze im ci poludniowcy troche "krwi" upuscili. Patrzmy na to, ze trafil swoj na swego. Grekow raczej mozna podziwiac za taka sztuke.
ponad 5 lat temu / Moimzdaniem1
 
wekslem jaki sobie zadają Niemcy powinnien byc wystawiony rachunek za zniszczenia wojenne, sądzę że to najbardziej prawidłowe rozzliczenie dla brutalnych Niemców, trzeba ich sprowadzać na ziemię i przypominać o zbrodniach za które nie ponieśli żadnej odpowiedzialności
ponad 5 lat temu / Sylwester
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.