12 stycznia 2021

Grecja przedłuży obowiązkową służbę wojskową do roku. Powodem napięcia z Turcją

(fot. COSTAS BALTAS / Reuters)

Grecki rząd ma przedstawić w maju projekty ustawy dotyczący przedłużenia obowiązkowej służby wojskowej z 9 do 12 miesięcy.

 

Jedynie poborowi na granicy z Turcją, czy to na Evros, czy na wyspach Morza Egejskiego, wciąż będą objęci obowiązkiem 9-miesięcznej służby. Pozostali młodzi ludzie w wojsku spędzą pełny rok.

Wesprzyj nas już teraz!

Chociaż znaczna część Europy zniosła obowiązkową służbę wojskową, Grecja utrzymuje powszechny pobór m.in. ze względu na napięte relacje z Turcją, z którą rywalizuje o dostęp do zasobów energetycznych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kraj boryka się także z dużym napływem migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

Przygotowywana ustawa przewiduje wzmocnienie obecności wojskowej na granicy z Turcją i odmowę przenoszenia poborowych do służby w stolicy. Z planowanej regulacji nie cieszą się studenci i młodzi ludzie chcący wyjechać zagranicę. Zadowolona jest natomiast armia. Absolwenci szkół średnich zamierzający podjąć studia, będą musieli odłożyć plany o rok.

 

– To bariera dla studentów i młodych pracowników, którzy mieszkają za granicą i chcą wrócić do Grecji. Jak ta decyzja ma odwrócić drenaż mózgów?  – ubolewał Konstantinos Vogiatzoglou, doktorant z Uniwersytetu Wageningen w rozmowie z portalem euractiv.com.

 

Ateny próbują także w ten sposób radzić sobie z bezrobociem. Według danych greckiego urzędu statystycznego we wrześniu ubiegłego roku bezrobocie wśród młodych ludzi do 24 lat wzrosło do 33 proc. Kraj, którego zadłużenie wynosi prawie 200 proc. PKB spodziewa się w następstwie blokad koronawirusowych jeszcze większego bezrobocia.

 

Regulacja ma pomóc w unikaniu przez młodych Greków obowiązkowej służby wojskowej wskutek wyjeżdżania przez nich zagranicę. Greccy poborowi wykonują pracę m.in. na rzecz rolników podczas zbiorów.

 

Zgodnie z obecnym prawem wszyscy mężczyźni powyżej 18 roku życia muszą służyć w siłach zbrojnych przez okres 9 miesięcy lub 3 miesiące w przypadku osób w diasporze.

 

– Przywództwo polityczne i wojskowe jest silne i zdeterminowane, by chronić prawa i suwerenność Grecji – stwierdził minister obrony Nikos Panagiotopoulos, dodając, że wydłużenie służby w połączeniu z rekrutacją zawodowych oficerów i wzrostem liczby uczniów w „produktywnych” szkołach „znacznie wzmocni siły zbrojne”.

 

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis wyjaśnił, że ważne jest, aby nowi rekruci rozwijali umiejętności, które będą przydatne po zakończeniu służby wojskowej. Grecja wprowadziła powszechny pobór w 1914 r. Obejmuje on wszystkich mężczyzn w wieku od 19 do 45 lat.

 

Powszechny pobór w UE obowiązuje na Cyprze, w Austrii, Finlandii i Danii.

 

Źródło: euractiv.com / greekcitytimes.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 164 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram