DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Grecja coraz bliżej dna

Grecja coraz bliżej dna

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” podaje, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy sygnalizował już Unii Europejskiej, że nie chce dalej brać udziału w ratowaniu pogrążonej w długach Grecji. Mówi się nawet, że kraj ten może zbankrutować we wrześniu.

 

Obecnie, popularna „trojka”, czyli Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny bada stopień wdrażania przez Ateny oszczędności. Niedawno media podawały, w jak niewielkim stopniu Grecy realizują oszczędności, że właściwie bardzo niewiele zostało zrobione na tym polu. Podobne są ostatnie wnioski przedstawicieli UE, MFW i EBC – Grecja nie radzi sobie z utrzymaniem długu publicznego na określonym poziomie i z jego redukcją. Do 2020 r. musi ona ograniczyć go do do 120 % PKB.

Według szacunków, akceptacja przez międzynarodowe instytucje postulatu Grecji, czyli wydłużenia czasu na wprowadzanie reform oszczędnościowych będzie równała się konieczności wsparcia Aten dodatkową kwotą 50 miliardów euro.

 

Według niemieckiej gazety, liczba członków strefy euro, przeciwnych ratowaniu zadłużonej Grecji rośnie. Wyczerpywać ma się również cierpliwość MFW. W ostatni piątek EBC wstrzymał skupowanie greckich obligacji jako zastawu pod nisko oprocentowane pożyczki. Należy mieć też na uwadze, że niektóre państwa, takie, jak Holandia czy Finlandia, nie zgadzają się na pomoc Grecji bez zaangażowania MFW.„Der Spiegel” stwierdził również, że w strefie euro zaczyna panować przekonanie, że jeżeli Grecja opuściłaby strefę euro, wspólną walutę dałoby się jeszcze uratować. Ryzyko finansowej „reakcji łańcuchowej” miałoby się też zmniejszyć, jeśli w życie wszedłby Europejski Mechanizm Stabilizacyjny. Jak wiemy jednak, pewna liczba państw mocno się temu sprzeciwia. Ponadto, przepisy ustanawiające EMS zostały zaskarżone do niemieckiego trybunału konstytucyjnego, który ma wydać w tej sprawie orzeczenie dopiero 12 września.

 

Krach Grecji, a przynajmniej jej wyjście ze strefy euro to kwestia czasu, nie można w nieskończoność utrzymywać status quo. Ba, cały projekt euro skazany jest na porażkę. Jeffrey Tucker, były współpracownik Instytutu Ludwiga von Misesa, podczas konferencji Acton University w Stanach Zjednoczonych w czerwcu b.r. stwierdził, że rozwiązaniem kryzysuw Europie jest wyjście ze strefy euro nie tyle Grecji, co całej strefy euro i powrót do walut narodowych. Pusty pieniądz będzie zalewał bowiem kolejne „ofiary”, gospodarki na tyle słabe, które będą musiały w następnej, po Grecji, kolejności, zmierzyć się z realnym zagrożeniem bankructwa. Jest to wrodzona wada idei euro, czego nie chcą zrozumiećpolitycy.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.plDATA: 2012-07-23 12:10
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.