DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Grecja: panika z powodu braku leków. Koncerny wstrzymały dostawy

Grecja: panika z powodu braku leków. Koncerny wstrzymały dostawy
fot.adamci/sxc.hu

W Grecji narasta panika z powodu braku leków. Międzynarodowe koncerny farmaceutyczne wstrzymały dostawy. Niektóre środki nie są dostarczane szpitalom publicznym, które dotychczas nie spłaciły ogromnego zadłużenia. Firmy farmaceutyczne domagają się, by rząd podwyższył ceny leków, które są najtańsze w całej Europie.

 

Grecki urząd odpowiedzialny za obrót lekami alarmuje, że dramatycznie zmniejszyły się zapasy podstawowych medykamentów. Urząd zarzucił 50 firmom farmaceutycznym celowe wstrzymanie dostaw, z powodu niskich cen w kraju.

 

W aptekach zaczyna brakować leków wykorzystywanych w leczeniu zapaleń stawów, zapalenia wątroby typu C i nadciśnienia. Brakuje środków obniżających poziom cholesterolu, leków przeciwpsychotycznych, antybiotyków, środków znieczulających i immunomodulatorów stosowanych w leczeniu chorób jelit. Nawet szwajcarski Czerwony Krzyż wstrzymał dostawy krwi do Grecji. Zdesperowani Grecy chodzą od apteki do apteki, by móc zrealizować recepty otrzymane w szpitalu.

 

Rząd oskarża wielkie koncerny o celowe wstrzymanie dostaw leków. Na liście firm podejrzanych o stosowanie nagannych praktyk znalazły się m.in. koncerny Pfizer, Roche, Sanofi, Glaxo Smith Kline i Astra Zeneca. Pfizer, Roche i Sanofi potwierdziły, iż wstrzymały wysyłkę niektórych produktów. GSK i Astra Zeneca zaprzeczyły.

 

Szef Krajowej Organizacji ds. Leków, prof. Yannis Tountas twierdzi, że „firmy zaprzestały dostaw, ponieważ grecki rynek nie jest korzystny dla nich. Koncerny są zaniepokojone tym, iż ich produkty są wywożone przez handlarzy do innych krajów i tam odsprzedawane hurtownikom po wyższych cenach”.

 

Organizacja ds. Leków już przekazała ministerstwu zdrowia dane dot. firm, które celowo wstrzymałydostawy. Mogą one zostać ukarane.

 

Panhelleńskie Towarzystwo Farmaceutyczne, reprezentujące środowisko farmaceutówpotwierdziło niedobory niektórych medykamentów. - Powiedziałbym, że zapasy leków skurczyły się o 90 proc. – mówił  Sekretarz Generalny organizacji, Dimitris Karageorgiou. Dodał, że ludzie są przerażeni i agresywni. Klienci boją się utraty dostępu do leków w ogóle. W wielu szpitalach zaczyna brakować medykamentów dla chorych na raka i osób cierpiących z powodu depresji klinicznej.

 

Farmaceuci w Atenach i Salonikach twierdzą, że ludzie desperacko poszukują podstawowychleków ratujących życie. Są wściekli i zrozpaczeni.

 

Grecki fundusz zdrowia winny jest firmom farmaceutycznym około 2 mld euro. Jeszcze w tym miesiącu koncerny domagają się spłaty ponad 500 mln euro. Koncerny chcą także, aby rząd skorygował ceny leków, by uniknąć gwałtownego wzrostu wywozu. Leki w Grecji są średnio tańsze o 20 proc. w porównaniu z innymi krajami w Europie.


W tym miesiącu Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny wraz z przedstawicielami greckiego ministerstwa zdrowia będą ustalać poziom wydatków budżetowych na dopłaty do leków. W 2011 r. wynosił on 3.7 mld euro i spadł do 2.44 mld euro w 2012 r. W tym roku dopłaty mogą spaść do 2 mld euro.

 

 

Źródło: businessinsider.com, AS.


DATA: 2013-03-01 14:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie chce byc posadzony o czarnowidztwo ale w kazdej dziedzinie zycia gdzie monopol na dane produkty uslugi itp.maja ponadnarodowe koncerny dyktat ich bedzie coraz wiekszy tak sie konczy zabawa w jedna wielka europe juz wam wmowili ze cena energi paliw itp ma byc taka i tak pokolei podatki smieci deszcz brak dzici za duzo dzieci od gruntow i nieruchomosci.....
ponad 7 lat temu / korys
 
spokojnie!!! bez tej chemii tylko zdrowsi będą: lekarz i aptekarz największym wrogiem zdrowia człowieka
ponad 7 lat temu / lolo
 
Oto skutki "bratniej pomocy" Niemiec i całego tworu UE. Na garnuszku obcego kapitału, na łasce koncernów... Gońmy Tuska póki czas.
ponad 7 lat temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.