16 lutego 2018

Reforma Zakonu Maltańskiego. Przyjęto wstępne założenia

(Herb Zakonu Maltańskiego na fasadzie kościoła San Giovannino dei Cavalieri)

Przedstawiciele Zakonu Maltańskiego przez cztery dni obradowali w Rzymie nad przyszłością swojego zgromadzenia. Do wiadomości publicznej podano kluczowe punkty planu reform.

 

Od ubiegłego czwartku do niedzieli obradowało w Rzymie 140 członków Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Omawiano aktualny stan reform i przyszły kierunek dalszych zmian. Chodzi o przekształcenia w dziedzinie centralnego kierownictwa, organizacji lokalnych, charakteru członkostwa w zgromadzeniu oraz duchowego kształcenia członków.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak poinformowano zgodzono się między innymi co do zwiększenia udziału w kobiet na kierowniczych stanowiskach w Zakonie. Zdecydowano też, że większa liczba członków będzie mieć wpływ na strategiczne decyzje, a od najwyższych rangą dostojników będzie oczekiwać się lepszego niż dotąd wykształcenia.

 

10 międzynarodowych grup roboczych zbierało od czerwca 2017 roku propozycje reform Zakonu. Wyniki ubiegłotygodniowego spotkania oparte o te propozycje mają być przekształcane w konkretne projekty. Na początku maja omówi je Rada Suwerenna, a później większością dwóch trzecich głosów przyjmie lub odrzuci Kapituła Generalna Zakonu.

 

Reformie patronuje kard. Giovanni Angelo Becciu, osobisty delegat papieża Franciszka. Został mianowany w lutym 2017 roku, by wesprzeć odnowę Zakonu. Według wypowiedzi Bertery Gutierezza, koordynatora komisji finansowej Maltańczyków, kardynał spotyka się każdego tygodnia z przedstawicielami obecnego komisarycznego Wielkiego Mistrza, Giacomo Dalla Torre.

 

Według Gutiereza potrzebna jest zwłaszcza reforma konstytucji zakonnej, bo ta wywodzi się z roku 1961. a od roku 1997 była tylko w niewielkim stopniu aktualizowana. Tymczasem w ciągu blisko półwiecza jej obowiązywania liczba członków Zakonnych wzrosła czterokrotnie, a liczba państw, z którym Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne jako podmiot prawa międzynarodowego wzrosła z 25 do 107.

 

Kryzys w Zakonie Maltańskim wybuchł pod koniec 2016 roku. Ówczesny Wielki Mistrz Matthew Festing zdymisjonował z urzędu Wielkiego Kanclerza Albrechta von Boeselagera. Zarzucano mu rażące zaniedbania w aferze rozdawania środków antykoncepcyjnych w niektórych krajach rozwijających się, zwłaszcza w Azji, których dopuszczała się organizacja Malteser International, podległa mu, gdy w latach 1989-2014 pełnił urząd Wielkiego Szpitalnika Zakonu.

 

Kryzys został przełamany dopiero po bezpośredniej interwencji Stolicy Apostolskiej. Powołano wówczas specjalną komisję, w której część członków miała powiązania z Boeselagerem. Wskutek jej ustaleń zapadły decyzje o kluczowych zmianach osobowych. Wielki Mistrz spotkał się z papieżem Franciszkiem i wkrótce podał się do dymisji, a Boeselager powrócił na swój urząd. Rola przydzielona kardynałowi Becciu oznaczała też de facto zawieszenie uprawnień Patrona Zakonu, kard. Raymonda Burke’a.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram