DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Grabież na Cyprze – będzie ciąg dalszy?

Grabież na Cyprze – będzie ciąg dalszy?
Fot. v_hujer/sxc.hu
#UNIA    #FINANSE    #UE    #OSZCZĘDNOŚCI    #BANK    #GRABIEŻ

W ostatnich dniach komisja ds. gospodarczych Parlamentu Europejskiego uzgodniła stanowisko dotyczące depozytów, których wartość przekracza 100 tysięcy euro. Będą one mogły być naruszane – tak jak na Cyprze - w imię ratowania banków. Politycy zapewniają, że takie kroki podjęte zostaną jedynie w ostateczności. Tylko kto będzie decydował o tym, czy ta ostateczność już nastąpiła?

 

Stanowisko przedstawicieli Parlamentu Europejskiego było poprzedzone ciągiem zdarzeń i wypowiedzi. Zdawały się one przygotowywać opinię publiczną na to wydarzenie. Pierwszym wydarzeniem były oczywiście „wypadki cypryjskie”. W połowie marca rząd cypryjski, bez jakiegokolwiek mandatu publicznego, „zawiesił” funkcjonowanie systemu bankowego na ok. tydzień. Wszystko po to, aby ograbić posiadaczy depozytów powyżej 100 tysiąca euro i uzbierać 5,8 miliarda, co było warunkiem uzyskania pomocy z Unii i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Cypr – niewielkie, peryferyjne państwo - idealnie nadawał się  na poligon doświadczalny. Test wypadł pomyślnie, gdyż mieszkańcy nie wywołali rewolucji ani nawet zamieszek porównywalnych z tymi w Grecji w ubiegłym roku. Zamieszanie wokół Cypru nie zdążyło jeszcze ucichnąć, a już głos zabrał Olli Rehn, europejski komisarz ds. gospodarczych. Jego zdaniem w przyszłości europejskie prawo nie będzie chroniło posiadaczy depozytów powyżej 100 tysięcy euro. Z kolei na początku kwietnia Federico Ghizzoni, prezes UniCredit Group, która kontroluje m.in. Pekao S.A., powiedział, że w przypadku problemów banki powinny móc  korzystać z depozytów powyżej 100 tysięcy euro. Innymi słowy: „szanowni klienci, jeśli będziemy mieć kłopoty, będziemy mogli sięgnąć po wasze pieniądze, by ratować naszą skórę”.

 

Do umożliwienia w pełni legalnej nacjonalizacji depozytów potrzebna jest jeszcze zgoda Rady UE – głównego organu decyzyjnego Unii i całego Parlamentu Europejskiego. Nie powinno być z tym jednak problemów, zważywszy na fakt, że stanowisko rady Parlamentu Europejskiego jest popierane przez większość krajów członkowskich. Pomysł grabienia deponentów cieszy się sporą popularnością także w Polsce. W opublikowanych w połowie maja w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wynikach ankiety, w której wzięło udział 33 polskich ekonomistów aż 11 z nich odpowiedziało „tak”. Przeciw było tylko o 3 więcej, a 8 stwierdziło, że „trudno powiedzieć”. Można więc spodziewać się, że gdyby zgodnie z nowym prawem unijnym polskie władze decydowały się na ratowanie swojej skóry, albo banków z pieniędzy klientów, znaczna część ekspertów poparłaby ich działania. Jak to uzasadniają? Zdaniem Janusza Jankowiaka, system bankowy powinien być oparty na zasadzie bail in, a nie bail out. Innymi słowy – lepiej jest sięgać po pieniądze klientów, zwłaszcza zamożnych, niż podatników. Ekonomista w swym etatystycznym myśleniu nie wpadł jednak na to, że podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać nie brzmi: „czy aby ratować państwo/banki lepiej jest rabować wszystkich podatników czy bogatych klientów banku”?, lecz: „czy rządy państw i zarządy banków mają prawo przerzucać na kogokolwiek odpowiedzialność za swoją nieudolność?”    

Zwróćmy uwagę, że chociaż konfiskata na Cyprze miała na celu ratowanie skóry cypryjskiego rządu, to komisja PE brała już pod uwagę potrzebę ratowania banków. W tym wszystkim widać więc zgodność interesów między politykami, a bankierami. Ci ostatni nie bronią depozytów klientów, lecz zgadzają się, a nawet popierają ich konfiskatę. To co na pierwszy rzut oka wydaje się zaskakujące, nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę wspólnotę interesów między państwami i bankami. Napisano już o tym wiele, jednak warto wspomnieć, że zarówno banki jak i rządy są instytucjami niezwykle potężnymi, a jednocześnie nieustannie bliskimi bankructwa. Banki nie mające pełnego pokrycia w gotówce dla swoich rezerw uzależnione są od rządowego wsparcia, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Rządy zaś również balansują na granicy finansowej ruiny. W ich przypadku przyczyny są również systemowe, a należy do nich przede wszystkim kadencyjna demokracja wykluczająca myślenie długofalowe.

 

Najsmutniejsze jest jednak nie samo stanowisko komisji PE, lecz fakt, że tak naprawdę jego zastosowanie nie będzie niczym nowym. Przynajmniej pod względem moralnym bowiem nie ma w zasadzie różnicy między sztucznie napędzaną inflacją, obniżającą wartość pieniądza i systematycznie wypłukującą oszczędności, a bezczelną konfiskatą części czy całości depozytów. Jedno i drugie ma też podobny skutek gospodarczy – zniechęca do oszczędzania, a zachęca do natychmiastowej konsumpcji. Stopy procentowe ustanowione przez Europejski Bank Centralny są realnie ujemne. W Polsce zaś są na najniższym poziomie w historii, a Rada Polityki Pieniężnej rozważa dalsze obniżki. Jakby zapominając o przyczynach kryzysu 2007-2008 dąży się do nakręcenia na siłę boomu opartego na tanim kredycie i dyskryminuje oszczędzających. Taka polityka faktycznie uniemożliwia utworzenie klasy ludzi zamożnych i niezależnych – szczególnie w krajach postkomunistycznych - w których większość osób musiała zaczynać „od zera”. Być może zresztą o to chodzi obawiającym się konkurencji oligarchom. Wywoływanie inflacji, podobnie jak ograbianie depozytów, robi z ludzi pozbawione materialnego zabezpieczenia, nie myślące o przyszłości stado bezmyślnie konsumujące coraz niższej jakości produkty. Do jakiego myślenia prowadzi taka polityka, pokazał jeden z użytkowników serwisu bankier.pl: „Vivat konsumpcjonizm!” - napisał - „przeżreć i przepić tu i teraz wszystkie pieniądze, jakie się tylko dostanie w swoje ręce i nie będzie się miało problemów, że jakiś rząd, bankster czy Amber Gold ci je zabierze”.

  

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2013-05-29 09:56
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najgorsze jest to, że gdyby normalny człowiek w imię ratowania swojego budżetu domowego ukradł komuś choćby parę złoty zostałby natychmiast okrzyczany złodziejem i poniósłby karę. Władze UE (i nie tylko) w swoim złodziejstwie są całkowicie bezkarne, a być może przyjdzie czas, że za nazwanie ich złodziejstwa po imieniu człowiek pójdzie siedzieć
ponad 7 lat temu / Iw
 
Dla tych którzy chcieliby dowidzieć się jak działa system bankowy/ finansowy polecam film "Czterej Jeźdźcy Apokalipsy" http://7dni.wordpress.com/2013/05/28/czterej-jezdzcy-apokalipsy/
ponad 7 lat temu / Lolek Ka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.