DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 45  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jan Gać

Gotyckie meczety


Czy meczet może być gotycki, czyli wzniesiony na planie prostokąta lub krzyża łacińskiego, przesklepiony dwuspadowo wzdłuż biegu trzech naw? Odpowiedź jest jedna: nie może. Meczety przestrzegają planu centralnego, opracowanego raz na zawsze w oparciu o architekturę bizantyńskich kościołów krzyżowo-kopułowych, czyli budowanych na planie równoramiennego krzyża greckiego z kopułą centralną rozpiętą nad przestrzenią powstałą ze skrzyżowania czterech ramion krzyża. Skąd zatem wzięły się w podbitym przez islam świecie bizantyńskim gotyckie meczety, skoro gotyk nigdy tam nie zagościł? Z jednym wyjątkiem – Cypru…


 

Po podziale cesarstwa rzymskiego Cypr znalazł się w jego części wschodniej. Nic dziwnego, zamieszkiwała go wszak ludność o kulturze greckiej, wschodniego obrządku. Wyraźny ślad wpływów bizantyńskich zapisał się w architekturze wczesnochrześcijańskich bazylik – dziś niestety stanowiących malowniczą ruinę (za to z dywanem cudownych mozaik posadzkowych).

 

W roku 1192 wyspę nabył od templariuszy, którzy na krótko się tam zatrzymali, król jerozolimski Gwidon Lusignan, otwierając tym aktem trzystuletnie panowanie swego rodu na Cyprze. Długie rządy Franków odcisnęły na kraju niezatarte znamię, widoczne po dziś dzień w różnych odsłonach, przede wszystkim w architekturze twierdz, zamków i kościołów...

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Adam Bodnar jako Rzecznik Praw Obywatelskich zamiast bronić dzieci, staje po stronie uderzającej w nie ideologii – ocenia prof. Mieczysław Ryba. Jego zdaniem RPO winien nade wszystko bronić porządku natury, a wtórnie porządku konstytucyjnego i legislacyjnego.

 
 

W niemieckiej stolicy bardzo często płoną samochody. W tym roku w Berlinie spłonęło już 279 samochodów – czyli o kilkadziesiąt więcej, niż rok wcześniej.

 

W niemieckojęzycznym Kościele katolickim trwa ożywiona debata nad modelem funkcjonowania parafii. Wpływowe organizacje świeckich uważają, że wspólnotami nie muszą kierować kapłani. W ocenie ważnej grupy katoliczek w Austrii władzę w parafii mogą sprawować także kobiety. Zgoda na taki stan rzeczy miałaby być ich zdaniem jednym z owoców Synodu Amazońskiego.

 

Bohaterskie szarże pod Krechowcami rozsławiły w świecie męstwo naszego żołnierza. Latem 1917 roku miało to ogromne znaczenie dla sprawy polskiej.

 

W Kościele katolickim w Niemczech toczy się ważna dla całego świata dyskusja o celibacie kapłańskim. Ze zwolennikami całkowitego usunięcia bezżenności duchownych ścierają się promotorzy jego częściowego zachowania. Jedno jest pewne: za Odrą niemal wszystkie wpływowe środowiska katolickie chcą pojawienia się żonatych księży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.