DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 45  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jan Gać

Gotyckie meczety


Czy meczet może być gotycki, czyli wzniesiony na planie prostokąta lub krzyża łacińskiego, przesklepiony dwuspadowo wzdłuż biegu trzech naw? Odpowiedź jest jedna: nie może. Meczety przestrzegają planu centralnego, opracowanego raz na zawsze w oparciu o architekturę bizantyńskich kościołów krzyżowo-kopułowych, czyli budowanych na planie równoramiennego krzyża greckiego z kopułą centralną rozpiętą nad przestrzenią powstałą ze skrzyżowania czterech ramion krzyża. Skąd zatem wzięły się w podbitym przez islam świecie bizantyńskim gotyckie meczety, skoro gotyk nigdy tam nie zagościł? Z jednym wyjątkiem – Cypru…


 

Po podziale cesarstwa rzymskiego Cypr znalazł się w jego części wschodniej. Nic dziwnego, zamieszkiwała go wszak ludność o kulturze greckiej, wschodniego obrządku. Wyraźny ślad wpływów bizantyńskich zapisał się w architekturze wczesnochrześcijańskich bazylik – dziś niestety stanowiących malowniczą ruinę (za to z dywanem cudownych mozaik posadzkowych).

 

W roku 1192 wyspę nabył od templariuszy, którzy na krótko się tam zatrzymali, król jerozolimski Gwidon Lusignan, otwierając tym aktem trzystuletnie panowanie swego rodu na Cyprze. Długie rządy Franków odcisnęły na kraju niezatarte znamię, widoczne po dziś dzień w różnych odsłonach, przede wszystkim w architekturze twierdz, zamków i kościołów...

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Poprawność polityczna weszła na nowy poziom. Liderzy międzynarodowej lewicy zamiast o „chrześcijanach” piszą o „czcicielach Wielkanocy”.

 
 

Amerykański kardynał Joseph Tobin zdystansował się od nauczania Kościoła w sprawie homoseksualizmu. Arcybiskup Newark skrytykował znajdujący się w Katechizmie zapis o orientacji homoseksualnej jako wewnętrznie nieuporządkowanej.  

 

W ocenie ks. prof. Waldemara Chrostowskiego list Benedykta XVI na temat źródeł kryzysu w Kościele ma znaczenie wręcz profetyczne. Zdaniem uczonego, z którym rozmawiało Radio Maryja, w wielu medialnych przekazach – jako niewygodne – pominięte zostały istotne wątki listu. To choćby problem rewolucji seksualnej i upadku obyczajów oraz idącego za tym niewłaściwego wprowadzania dzieci i młodzieży w sferę seksualności. Mało mówi się też o kryzysie katolickiej teologii moralnej.

 

 

Jeszcze do poniedziałku 22 kwietnia światowa opinia publiczna nie słyszała o organizacji, która stoi za krwawymi zamachami w kilku miastach Sri Lanki.

 

Do strajkujących nauczycieli dołączą wkrótce pracownicy pomocy społecznej. To w sumie około 40 tys. osób. Od ich pracy zależy m.in. wypłata pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500 plus” – wynika z doniesień „Rzeczpospolitej”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.