DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Gotycka fara w Drohobyczu pięknieje. Komunistyczne zniszczenia odchodzą w przeszłość

Gotycka fara w Drohobyczu pięknieje. Komunistyczne zniszczenia odchodzą w przeszłość
By Neovitaha777 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Polacy żyjący na Ukrainie oddają czasem ostatni grosz podczas zbiórki na ratowanie, zdewastowanego przez komunistów gotyckiego kościoła św. Bartłomieja w Drohobyczu. W czasie rozpoczętych już pierwszych prac renowacyjnych odkryto wspaniałe XV- wieczne freski oraz XVIII-wieczne malowidła ścienne. 

 

Kościół farny św. Bartłomieja w Drohobyczu jest jedną z najstarszych świątyń katolickich w tym mieście. Zbudowano go w roku 1392. Jego budowę fundował król Władysław Jagiełło.  Jest to również bardzo stara parafia erygowana w roku 1340.  Podczas wieków istnienia kościół wiele doświadczył. Próbowały go zniszczyć pożary i powstańcy Chmielnickiego. Wielokrotnie był odnawiany. Ostatni raz na początku XX wieku. 

 

W czasach sowieckich kościół św. Bartłomieja wprawdzie cudem ocalał, ale mocno go zdewastowano. Komuniści zniszczyli m.in. przepiękne witraże autorstwa polskich mistrzów - Matejki, Wyspiańskiego i Mehoffera. Przepadły barokowe ołtarze i organy oraz bogata biblioteka. Ogrzewano kościół, służący wówczas za magazyn, piecem w którym palono XVI i XVII - wiecznymi księgami, dawnymi kościelnymi ławkami i konfesjonałami.

 

Obecnie trwa zbiórka na renowacje kościoła. Wierni z archidiecezji lwowskiej, pomimo skromnego stanu posiadania, są bardzo hojni i oddani sprawie uratowania swojej świątyni.  Pieniądze są teraz potrzebne m.in. na osuszenie odkrytych XV wiecznych fresków w prezbiterium.  Jeden z fresków przedstawia scenę nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw magdeburskich dla Drohobycza.

 

W czasach ZSRR władze komunistyczne przerobiły kościół na magazyn rekwizytów teatralnych. Wierni odzyskali kościół 13 grudnia 1989 roku.  Obecnie parafia liczy 400 osób. Największa ich liczbę stanowią Polacy i Ukraińcy. Parafia leży na terenie archidiecezji lwowskiej, w dekanacie Stryj.

 

 


 Adam Białous


DATA: 2018-08-10 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.