DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Gotujcie drogę Panu!

Gotujcie drogę Panu!
Św. Jan Chrzciciel przemawiający, mal. Mateusz Preti

Myśli i uczucia Kościoła pełne są radosnej nadziei, jest w nich jednak wiele powagi. Im bardziej Zbawiciel się zbliża, tym większą czuje Kościół obawę czy wszystko gotowe na Jego przybycie. Dlatego Ewangelia dzisiejsza (Łk 3, 1-6) ukazuje nam znowu największego kaznodzieję Adwentu z jego wezwaniem: „Gotujcie drogę Pańską, torujcie ścieżki Jego! Wszelka dolina będzie wypełniona, każda góra i wzniesienie zniżone będą. Krzywe drogi staną się prostymi, a ostre wygładzone będą".

 

Oto nowe, poważne wezwanie do pokuty. Płynie z ust człowieka, który sam z całą surowością pełnił pokutę adwentową; przez długie lata samotności na pustyni, surowym życiem i modlitwą gotował we własnej duszy drogę dla Tego, który miał nadejść. Przedstawia przyjście Zbawiciela w obrazie uroczystego wjazdu wielkiego króla. Przed nim biegnie posłaniec, wołając, by przez bezdroża usłano wygodną drogę dla króla. Trzeba to rozumieć w sposób duchowy.

Doliny są obrazem grzechów, wygodnictwa i złych przyzwyczajeń, które przyczyniają się do powstania między Bogiem a duszą przepaści i rozpadlin lub co najmniej niebezpiecznych szczelin. Wyobrażają gnuśność i małoduszność, które brudzą jak błoto. Trzeba te doliny wypełnić prawdziwą pokutą, szczerym nawróceniem, gorliwością i ufnością. Góry i pagórki oznaczają sposób myślenia faryzejski, który przez przewrotną pewność siebie i nadmierną ufność we własne siły zamyka duszę dla Zbawiciela. Trzeba je zrównać przez pokorne uznanie konieczności łaski i pomocy Zbawiciela.

Kręte drogi, to przeróżne manowce i zaułki fałszu, podstępu i udawania, gonitwy za próżną chwałą i zaszczytami. Prostować je trzeba przez szczerą postawę wobec Boga i ludzi, zarówno w mowie, jak w postępowaniu, przez czystą intencję szukania we wszystkim tylko Boga i Jego chwały.

Nierówności wreszcie, ostre kamienie, które leżą na drodze i utrudniają posuwanie się po niej, powodują upadki i potknięcia, są to drobne winy, na które zbyt mało zwracamy uwagi: brak życzliwości i szorstkość w stosunku do innych. Wyrównać je można przez łagodność, dobroć, słodycz i cierpliwość.


To wezwanie do pokuty zawiera w sobie wiele trudnych żądań. Świadczą o tym poszczególne rysy obrazu gotowania drogi, nie bez powodu tak szczegółowo odmalowane. Torować drogę, zasypywać doły, równać wyniosłości, prostować zakręty i nierówności, wszystko doprowadzić do porządku — to zadanie, które nie da się szybko wykonać. Prawdziwa pokuta wymaga od nas również wiele trudu, wielu poważnych wysiłków, wytężonej pracy i ciężkich ofiar.

Bernardyn Goebel OFMCap , Przed Bogiem, t. I, Kraków 1965, s. 88-89.


DATA: 2018-12-21 14:11
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64895"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.