DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Gospodarka na kwarantannie


O ile Azja zdążyła „zaszczepić się” gospodarczo na atak wirusa za sprawą między innymi epidemii SARS w roku 2003, o tyle Zachód nie zatroszczył się o szczepionkę w postaci odpowiednich procedur, wystarczających zasobów sprzętu oraz innych zabezpieczeń. W efekcie już po kilkunastu dniach kryzysu gospodarki potęg półkuli zachodniej zadrżały w posadach. W tym samym czasie Azjaci w większości wracali już do pracy. Tak oto w symboliczny sposób dokonało się przeniesienie środka ciężkości światowej gospodarki do Azji, co w najbliższych latach stanie się coraz bardziej zauważalne. Azja nie
dominuje jeszcze politycznie, lecz pod względem gospodarczym ma przed sobą bardzo korzystne perspektywy.

 

Co dalej z dolarem?

 

Równie epokowa zmiana związana z koronakryzysem dotyczy amerykańskiego dolara, który od zakończenia drugiej wojny światowej stanowi najważniejszą walutę rezerwową na świecie. Globalna pandemia przyczyniła się do pęknięcia bańki, którą już od wielu dekad próbowano podtrzymywać kolejnymi turami programów tak zwanego luzowania ilościowego. Znamienne było, że pomimo uchwalenia najwyższego w historii pakietu antykryzysowego o wartości dwóch bilionów dolarów i obniżenia stóp procentowych do zera oraz podjęcia przez bank centralny akcji skupu obligacji o wartości co najmniej 700 miliardów dolarów, reakcja rynków była zdecydowanie sceptyczna. Za
wcześnie wciąż, aby przesądzać o losie amerykańskiej waluty i gospodarki, lecz bez sięgnięcia
w dłuższej perspektywie po radykalne środki w postaci znaczącej obniżki wynagrodzeń, zarządzenia
programu ogromnych oszczędności, redukcji zadłużenia i powrotu do wyższych stóp procentowych Stanom Zjednoczonym grozi ostatecznie nawet hiperinflacja (choć to zdecydowanie najczarniejszy ze scenariuszy).


Chiny i inne potęgi już od wielu lat próbowały podkopać pozycję dolara, a w obecnej sytuacji będą miały do dyspozycji o wiele większą liczbę argumentów po swojej stronie. Światowe rynki bardzo szybko tracą wiarę w amerykańską walutę oraz w denominowany w niej coraz ogromniejszy dług, dlatego najbliższe miesiące mogą być absolutnie przełomowe. Chińczycy po opanowaniu epidemii COVID-19 zaczynają coraz głośniej oskarżać Amerykanów o brak zdolności do zapewnienia światu waluty o odpowiedniej jakości. Niewykluczone, że nadchodzi moment epokowej zmiany.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Ponad tysiąc rolników bierze udział w zorganizowanym w Warszawie proteście przeciwko polityce PiS w zakresie ochrony zwierząt. Chodzi o rozwiązania z „piątki dla zwierząt” zakładającej likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

 

 
 

W nocy zamaskowani aktywiści zdewastowali budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na gmachu pojawił się napis: „Twoje dziecko LGBT+” oraz trzy imiona. Komentując sprawę szef resortu zauważył, że „tęczowi” wandale obrali sobie za cel budynek, w którym gestapo dręczyło polskich bohaterów. – Idioci, barbarzyńcy – powiedział o chuliganach Dariusz Piontkowski.

 

Jak Kościół zmienia się w czasie pandemii koronawirusa? Czy ks. prof. Wierzbicki poniesie odpowiedzialność za sprzyjanie środowiskom LGBT? I co oznacza dymisja kard. Angelo Becciu? – w programie „Ja, katolik. EXTRA” sytuację w Kościele komentują najlepsi katoliccy publicyści: Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk.

 

„Dwóch mężczyzn po siedemdziesiątce, najlepsze, co ma Ameryka do zaoferowania, starło się ze sobą” – tak swoją krótką informację o pierwszej debacie prezydenckiej w USA podsumował portal bignewsnetwork.com. Media w zasadzie są zgodne, że przyszłość debat prezydenckich stoi pod znakiem zapytania po ostatnim, chaotycznym pojedynku. Jednak, mimo wyzwisk i ciągłego przerywania sobie wypowiedzi, wyborcy mogli się dowiedzieć, czym jest lansowany przez Joe Bidena plan dla Ameryki.

 

Nie ma czegoś takiego jak „zewnętrzne znamiona heglizmu”. Kto by bowiem przypuszczał, patrząc na Jej Ekscelencję Panią Ambasador Georgette Mosbacher, że jest namiętną czytelniczką „Fenomenologii ducha”. Jakieś ukąszenie można by co prawda podejrzewać, ale nie heglowskie. Tymczasem – niespodzianka. Pani Ambasador wie, że istnieje „nieuchronny postęp” i jest doskonale świadoma istnienia „dobrej” i „złej strony historii”. Ba, nawet wie, kto i gdzie się znajduje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.