DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Gospodarka na kwarantannie


O ile Azja zdążyła „zaszczepić się” gospodarczo na atak wirusa za sprawą między innymi epidemii SARS w roku 2003, o tyle Zachód nie zatroszczył się o szczepionkę w postaci odpowiednich procedur, wystarczających zasobów sprzętu oraz innych zabezpieczeń. W efekcie już po kilkunastu dniach kryzysu gospodarki potęg półkuli zachodniej zadrżały w posadach. W tym samym czasie Azjaci w większości wracali już do pracy. Tak oto w symboliczny sposób dokonało się przeniesienie środka ciężkości światowej gospodarki do Azji, co w najbliższych latach stanie się coraz bardziej zauważalne. Azja nie
dominuje jeszcze politycznie, lecz pod względem gospodarczym ma przed sobą bardzo korzystne perspektywy.

 

Co dalej z dolarem?

 

Równie epokowa zmiana związana z koronakryzysem dotyczy amerykańskiego dolara, który od zakończenia drugiej wojny światowej stanowi najważniejszą walutę rezerwową na świecie. Globalna pandemia przyczyniła się do pęknięcia bańki, którą już od wielu dekad próbowano podtrzymywać kolejnymi turami programów tak zwanego luzowania ilościowego. Znamienne było, że pomimo uchwalenia najwyższego w historii pakietu antykryzysowego o wartości dwóch bilionów dolarów i obniżenia stóp procentowych do zera oraz podjęcia przez bank centralny akcji skupu obligacji o wartości co najmniej 700 miliardów dolarów, reakcja rynków była zdecydowanie sceptyczna. Za
wcześnie wciąż, aby przesądzać o losie amerykańskiej waluty i gospodarki, lecz bez sięgnięcia
w dłuższej perspektywie po radykalne środki w postaci znaczącej obniżki wynagrodzeń, zarządzenia
programu ogromnych oszczędności, redukcji zadłużenia i powrotu do wyższych stóp procentowych Stanom Zjednoczonym grozi ostatecznie nawet hiperinflacja (choć to zdecydowanie najczarniejszy ze scenariuszy).


Chiny i inne potęgi już od wielu lat próbowały podkopać pozycję dolara, a w obecnej sytuacji będą miały do dyspozycji o wiele większą liczbę argumentów po swojej stronie. Światowe rynki bardzo szybko tracą wiarę w amerykańską walutę oraz w denominowany w niej coraz ogromniejszy dług, dlatego najbliższe miesiące mogą być absolutnie przełomowe. Chińczycy po opanowaniu epidemii COVID-19 zaczynają coraz głośniej oskarżać Amerykanów o brak zdolności do zapewnienia światu waluty o odpowiedniej jakości. Niewykluczone, że nadchodzi moment epokowej zmiany.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Donald Trump zapowiedział wpisanie Antify na listę organizacji terrorystycznych. Prezydent USA zapowiedział również, że w ciągu najbliższych miesięcy Stany Zjednoczone wystąpią ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jeśli dołożymy do tego zablokowanie na Facebooku profilu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, to widzimy jak w praktyce będzie wyglądała nowa normalność po epidemii koronawirusa w wydaniu największych graczy politycznych i medialnych na świecie. Jacek Ożóg zaprasza na RAPORT PCh24.pl.

 
 

Amerykańska dyplomacja w Polsce najwyraźniej nie może narzekać na nadmiar ważnych zadań, więc postanowiła ponownie włączyć się w promocję tęczowej rewolucji. Jak pokazuje historia, z roku na rok coraz mocniej ulegając jej wpływom.

 

Dwa kościoły, jeden w Minneapolis a drugi w Nowym Jorku, znalazły się na celowniku wandali biorących udział w trwających protestach.

 

Kardynał Leo Raymond Burke wyraził obawy, że błędne praktyki w udzielaniu sakramentów, do których doszło podczas zamknięcia kościołów w czasie epidemii, doprowadzą do utraty poczucia sacrum. Jego zdaniem niezbędny jest powrót do podstaw katechezy.

 

Znany podróżnik i pisarz w mocnych słowach ocenił działania partii rządzącej. Zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że nie stoi po stronie Kościoła katolickiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.