DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Gospodarka na kwarantannie


O ile Azja zdążyła „zaszczepić się” gospodarczo na atak wirusa za sprawą między innymi epidemii SARS w roku 2003, o tyle Zachód nie zatroszczył się o szczepionkę w postaci odpowiednich procedur, wystarczających zasobów sprzętu oraz innych zabezpieczeń. W efekcie już po kilkunastu dniach kryzysu gospodarki potęg półkuli zachodniej zadrżały w posadach. W tym samym czasie Azjaci w większości wracali już do pracy. Tak oto w symboliczny sposób dokonało się przeniesienie środka ciężkości światowej gospodarki do Azji, co w najbliższych latach stanie się coraz bardziej zauważalne. Azja nie
dominuje jeszcze politycznie, lecz pod względem gospodarczym ma przed sobą bardzo korzystne perspektywy.

 

Co dalej z dolarem?

 

Równie epokowa zmiana związana z koronakryzysem dotyczy amerykańskiego dolara, który od zakończenia drugiej wojny światowej stanowi najważniejszą walutę rezerwową na świecie. Globalna pandemia przyczyniła się do pęknięcia bańki, którą już od wielu dekad próbowano podtrzymywać kolejnymi turami programów tak zwanego luzowania ilościowego. Znamienne było, że pomimo uchwalenia najwyższego w historii pakietu antykryzysowego o wartości dwóch bilionów dolarów i obniżenia stóp procentowych do zera oraz podjęcia przez bank centralny akcji skupu obligacji o wartości co najmniej 700 miliardów dolarów, reakcja rynków była zdecydowanie sceptyczna. Za
wcześnie wciąż, aby przesądzać o losie amerykańskiej waluty i gospodarki, lecz bez sięgnięcia
w dłuższej perspektywie po radykalne środki w postaci znaczącej obniżki wynagrodzeń, zarządzenia
programu ogromnych oszczędności, redukcji zadłużenia i powrotu do wyższych stóp procentowych Stanom Zjednoczonym grozi ostatecznie nawet hiperinflacja (choć to zdecydowanie najczarniejszy ze scenariuszy).


Chiny i inne potęgi już od wielu lat próbowały podkopać pozycję dolara, a w obecnej sytuacji będą miały do dyspozycji o wiele większą liczbę argumentów po swojej stronie. Światowe rynki bardzo szybko tracą wiarę w amerykańską walutę oraz w denominowany w niej coraz ogromniejszy dług, dlatego najbliższe miesiące mogą być absolutnie przełomowe. Chińczycy po opanowaniu epidemii COVID-19 zaczynają coraz głośniej oskarżać Amerykanów o brak zdolności do zapewnienia światu waluty o odpowiedniej jakości. Niewykluczone, że nadchodzi moment epokowej zmiany.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Upowszechnienie „udziału” we Mszy św. online związane z koronawirusem może w dłuższej perspektywie przynieść zgubne skutki duchowe. Polega ono na zacieraniu zasadniczych elementów Eucharystii. Online swój wymiar tracą: wspólnota, Słowo Boże i znak sakramentalny.

 
 

W pierwszych dniach sierpnia 1920 roku w Warszawie słychać było dochodzący z oddali pomruk artyleryjskiej kanonady. Z frontu przychodziły złe wiadomości: bolszewicy nieubłaganie zbliżali się do stolicy. Mimo to w mieście nie było oznak paniki. Na wezwanie hierarchów Kościoła tłumy wiernych modliły się o ocalenie w świątyniach i na ulicach. Z miasta czmychali przede wszystkim dyplomaci państw obcych. Pozostał na miejscu nuncjusz papieski Achille Ratti – jak rzekł sam o sobie – Polak między Polakami.

 

Arcybiskup Richard Smith (archidiecezja Edmonton) oraz biskup William McGrattan (diecezja Calgary) nakazali kapłanom, aby Komunii świętej udzielali wiernym wyłącznie poprzez przekazanie hostii do rąk. Bez względu na prawo Kościoła Powszechnego.

 

Miał rację Jan Dobraczyński, gdy pisał w Skąpcu Bożym. Rzecz o Ojcu Maksymilianie Maria Kolbe, że wielkość życia założyciela Niepokalanowa nie kaźnią głodowego bunkra, ale ideą królowania Maryi trzeba mierzyć. Rzeczywiście, jego dobrowolna ofiara dokonana w Auschwitz, to owoc wieloletniej, tytanicznej wręcz pracy nie tylko na rzecz swego zbawienia, ale przede wszystkim na rzecz zdobycia całego świata, wszystkich dusz dla Tej, której poświęcił całe swoje życie – dla Niepokalanej.

 

Nazywał siebie wojownikiem, nawracał Żydów, a protestantów określał mianem heretyków i nakłaniał ich do przyjęcia katolickiej wiary. Co dzisiaj Kościół uczyniłby z takim kapłanem? Co stałoby się z św. Maksymilianem Marią Kolbe? Krystian Kratiuk zaprasza na program Ja Katolik.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.