DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

„Gość Niedzielny”: aborcyjny błąd PiS. Katolicki tygodnik krytycznie o dylematach władzy

„Gość Niedzielny”: aborcyjny błąd PiS. Katolicki tygodnik krytycznie o dylematach władzy
Fot: Krystian Maj/FORUM

Prawo i Sprawiedliwość może stracić władzę, gdyż nie wprowadziło zakazu aborcji eugenicznej – to główna teza artykułu Bogumiła Łozińskiego, który ukaże się w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Autor przypomina, że zakaz aborcji wypisany był na sztandarach PiS, gdy partia ta była w opozycji, jednak po dojściu do władzy zmieniła front, a po tegorocznym zjeździe w Jachrance jej lider Jarosław Kaczyński zadeklarował, że nie zmieni prawa, gdyż z tego powodu może przegrać wybory. Pozostanie przy władzy jest więc ważniejsze od zasad – konkluduje Łoziński.

 

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego” kwestionuje wyniki badań, z których wynika, że tylko 12 proc. ankietowanych popiera zmianę w prawie, dotyczącym aborcji, na co powołują się politycy Zjednoczonej Prawicy. Inne badania pokazują, że jest więcej zwolenników zakazu aborcji eugenicznej, zaś pod koniec poprzedniej kadencji posłowie ówczesnej opozycji głosowali za obywatelskim projektem całkowitego zakazu zabijania nienarodzonych i nie wpłynęło to na wyniki wyborów w 2015.

 

Zdaniem Łozińskiego kolejnym błędem w ocenach polityków PiS jest przekonanie, że utrzymanie kompromisu aborcyjnego przyciągnie głosujących o centrowych przekonaniach. Zdaniem autora uczestniczki czarnych marszów i tak nigdy nie zagłosują na PiS, zaś elektorat centrowy popiera zakaz aborcji eugenicznej.

 

„W kwestii ochrony życia PiS ma więcej do stracenia niż do zyskania, gdyż jego postawa w kwestiach moralnych coraz bardziej bulwersuje katolicką opinię publiczną” – czytamy w artykule. Autor przypomina losy akcji obywatelskiej „Zatrzymaj aborcję”, który od roku przesuwany jest w Sejmie z komisji do komisji. PiS nie wypowiedział też konwencji antyprzmocowej, nie zabiera też głosu nt. in vitro. W efekcie wyborcy konserwatywni mogą się czuć nie tylko rozczarowani, ale wręcz oszukani – pisze Łoziński. Być może PiS uważa, że jest to nieliczna grupa, która jednak może zaważyć na utracie większości parlamentarnej, tym bardziej, że na prawicy pojawiły się takie formacje jak Prawica dla Rzeczpospolitej i czy Prawdziwa Europa, które są za zakazem aborcji.

 

Kolejnym błędem PiS – zdaniem Łozińskiego - jest twierdzenie, że radykalne rozwiązania prawne doprowadzą do przesunięcia wahadła w drugą skrajność, czyli po ewentualnym zwycięstwie obecna opozycja wprowadzi aborcję na życzenie. Dziennikarz nie zgadza się z tą tezą i przypomina, że rewolucja obyczajowa w Polsce trwa, tyle że prowadzą ją samorządy, które dofinansowują in vitro, w szkołach realizowana jest deprawująca edukacja seksualna, zaś MEN nie zakazuje tych praktyk. PiS narzucił w sprawach moralnych swoistą cenzurę, w publicznej TV istnieje niepisany zakaz poruszania tematu aborcji. „Polska znalazła się w środku gwałtownej rewolucji obyczajowej, a PiS zamyka oczy i udaje, że nic się nie dzieje, umożliwiając zdobywanie przez nią kolejnych przyczółków” – ubolewa dziennikarz.

 

Zadaje też pytanie, jakim wartościom hołduje PiS? Przyznaje, że rządzący mają problem z wartościami, że co prawda promują solidarność społeczną wprowadzając program 500+ czy patriotyzm, ale nie wiadomo, jakim rodzinom służy – czy opartym na związku mężczyzny i kobiety, czy na luźnych związkach, które ukazywane są w telewizji publicznej. „Jeśli PiS nie wróci do wartości podstawowych i nie będzie opierał się na etyce chrześcijańskiej, w praktyce nie będzie się różnił od ateistycznej prawicy” – konkluduje autor.

 

Obraz dopełnia zaś Trybunał Konstytucyjny, który, choć w 2017 r. grupa posłów PiS wniosła o rozstrzygnięcie, czy aborcja eugeniczna jest zgodna z Konstytucja RP, do dziś nie wydał orzeczenia, choć jego tekst jest gotowy od czerwca ubiegłego roku, ale nie jest ogłaszany. Potwierdza tym samym zależność Trybunału od PiS – stwierdza Łoziński. Jego zdaniem nie wprowadzając zakazu aborcji eugenicznej partia rządząca nie zyska nowego elektoratu, ale odepchnie elektorat katolicki, co może doprowadzić do utraty władzy.

 

„Czas, aby katolicy odrzucili błędne diagnozy polityczne czy wątpliwe moralnie teorie polityczne i opowiedzieli się po stronie życia. Być może następnej takiej szansy nie będzie, a kiedyś nadejdzie czas na rachunek sumienia z działalności politycznej” – podsumowuje Bogumił Łoziński w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.

 

KAI

luk

 

Z kronikarskiego obowiązku przypominamy, że PiS „ma na sumieniu” również projekt „Stop aborcji” autorstwa Instytutu Ordo Iuris, który głosami posłów z partii Jarosława Kaczyńskiego został wyrzucony do kosza. O czym pisze Krystian Kratiuk w książce „Wyznawcy kompromisów”.

 

 

 


DATA: 2019-01-03 15:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę,że ten artykuł nie przyniesie spodziewanych efektów co do zakazu aborcji,jedynie podzieli prawicę.Opozycji o to chodzi.Budzenie świadomości co do zachowania życia poczętego należy do kościoła.Inne nacje mają swoje zdanie i tego żadna partia nie zmieni.
ponad 1 rok temu / Kobieta
 
Tego się juz nieda słuchać to ciagle straszenie jak nie zagłosujemy na PIS to pytam się co,a no nic. Ja osobiście nie widzę tych wielkich sukcesow o których słyszymy co dzień od rana do wieczora ,ja słyszę te ciagle 500+,niedziele 2wolne i jak to PiS wywiązuje się z obietnic wyborczych mam diametralnie inne zdanie nie będę pisał z czego się nie wywiązali bo długo byłoby trzeba pisać,reforma sadownictwa repolonizacja mediów ograniczenie biurokracji likwidacja NFZ,itd,itd.
ponad 1 rok temu / Kazimierz
 
@ja: PiS chce oddać władzę PO. Ogłoszą wcześniejsze wybory. Nic na to nie poradzisz, to ich własny PiS-owski wybór. Taka jest umowa z Magdalenki i Okrągłego Stołu. Taki jest uzgodniony podział ról w tym teatrze żydowskim na polskiej scenie.
ponad 1 rok temu / katol
 
PiS niczym nie różni się od wszystkich innych współczesnych partii na świecie,które wyznają postmodernizm i polityczną poprawność- ideologie niszczące wolnosć jednostki, i które doprowadzą do "ucisku,jakiego dotąd nie było". PiS jedynie,jak spora część innych partii,nie jest skrajnie opresyjny w egzekwowaniu tych ideologii w życiu codziennym.Co nie zmienia faktu, że sprzyja złu. A i diabły,jak poucza nas Pan,różnią się od siebie złośliwością/są bardziej lub mniej złośliwe, zob.Łk 11,26)/.
ponad 1 rok temu / marek
 
PiS oszukał tez w wielu innych kwestiach.Dopóki ludzie "okrągłego stołu" będą u sterow władzy nic sie tu nie zmieni.
ponad 1 rok temu / PiS PO jedno dno!!!
 
Dlaczego Gość niedzielny nie oskarżał ani nie wnosił postulatów do Patri Ryszarda Petru, Po Schetyny czy PSL Kosiniaka Kamysza, niech się włączą?
ponad 1 rok temu / Ska
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.