DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Gorzkie Żale - nabożeństwo i arcydzieło arcypolskie


Co roku w Wielkim Poście wszyscy wyśpiewujemy prawdziwe arcydzieło staropolskiej duchowości i literatury, które liczy sobie ponad trzysta lat – choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Jeszcze mniej osób wie, że arcydzieło ma swojego autora.

Pod koniec wieku XVIII sędziwy ksiądz Jędrzej Kitowicz wspominał z rozrzewnieniem wielkopostne nabożeństwo, w którym uczestniczył za młodu. A odprawiało się ono tak, że…

…ludzie przemiennym chorem, niewiasty z mężczyznami, śpiewają polskim językiem pieśni złożone z tajemnic Męki Chrystusowej (…) Za każdą częścią o Męce Pańskiej przydają cztery strofy z hymnu o Najświętszej Pannie Bolesnej, znajomego z początku swego Stała Matka boleściwa, potem następuje hymn wyrażający lament duszy pobożnej nad cierpiącym Chrystusem. Po odśpiewaniu tym porządkiem ułożonych trzech lub pięciu części pasyi, śpiewają pięć razy Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami. Zatem zaczyna się kazanie, potem procesyja, po której pieśń Wisi na krzyżu, po pieśni Święty Boże…

Niezastąpiony ksiądz Kitowicz opisał w ten sposób jedno z arcydzieł literatury polskiej. Nie miał wprawdzie świadomości, że pisze o arcydziele ani że ma ono swego autora, ani też że jest specyficznie polskie. I bardzo dobrze, bo nie o to przecież w nabożeństwach chodzi. My jednak, z perspektywy lat trzystu, mamy prawo i obowiązek zapytać i o tekst, i o jego twórcę.
 
Czasy zamętu
Działo się to podczas wojny północnej, gdy Rzeczpospolita nagle stała się karczmą zajezdną, a na jej tronie zasiadł pierwszy król narzucony Sarmatom przez obce wojska – Stanisław Leszczyński. Szaleli najeźdźcy, szalała dżuma, wreszcie przyszła zima; minęło Boże Narodzenie, zbliżał się Wielki Post, z nim zaś coroczne nabożeństwo pasyjne, tradycyjnie zwane Fasciculus myrrhae (Snopek mirry). Organizowało je bractwo – inaczej konfraternia – świętego Rocha...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.