DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Gorzkie Żale - nabożeństwo i arcydzieło arcypolskie


Co roku w Wielkim Poście wszyscy wyśpiewujemy prawdziwe arcydzieło staropolskiej duchowości i literatury, które liczy sobie ponad trzysta lat – choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Jeszcze mniej osób wie, że arcydzieło ma swojego autora.

Pod koniec wieku XVIII sędziwy ksiądz Jędrzej Kitowicz wspominał z rozrzewnieniem wielkopostne nabożeństwo, w którym uczestniczył za młodu. A odprawiało się ono tak, że…

…ludzie przemiennym chorem, niewiasty z mężczyznami, śpiewają polskim językiem pieśni złożone z tajemnic Męki Chrystusowej (…) Za każdą częścią o Męce Pańskiej przydają cztery strofy z hymnu o Najświętszej Pannie Bolesnej, znajomego z początku swego Stała Matka boleściwa, potem następuje hymn wyrażający lament duszy pobożnej nad cierpiącym Chrystusem. Po odśpiewaniu tym porządkiem ułożonych trzech lub pięciu części pasyi, śpiewają pięć razy Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami. Zatem zaczyna się kazanie, potem procesyja, po której pieśń Wisi na krzyżu, po pieśni Święty Boże…

Niezastąpiony ksiądz Kitowicz opisał w ten sposób jedno z arcydzieł literatury polskiej. Nie miał wprawdzie świadomości, że pisze o arcydziele ani że ma ono swego autora, ani też że jest specyficznie polskie. I bardzo dobrze, bo nie o to przecież w nabożeństwach chodzi. My jednak, z perspektywy lat trzystu, mamy prawo i obowiązek zapytać i o tekst, i o jego twórcę.
 
Czasy zamętu
Działo się to podczas wojny północnej, gdy Rzeczpospolita nagle stała się karczmą zajezdną, a na jej tronie zasiadł pierwszy król narzucony Sarmatom przez obce wojska – Stanisław Leszczyński. Szaleli najeźdźcy, szalała dżuma, wreszcie przyszła zima; minęło Boże Narodzenie, zbliżał się Wielki Post, z nim zaś coroczne nabożeństwo pasyjne, tradycyjnie zwane Fasciculus myrrhae (Snopek mirry). Organizowało je bractwo – inaczej konfraternia – świętego Rocha...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.