DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Górski Karabach czekają zmiany? Zgromadzenie Narodowe wybierze nowego prezydenta

Górski Karabach czekają zmiany? Zgromadzenie Narodowe wybierze nowego prezydenta
Zdjęcie ilustracyjne Kirill Kukhmar/TASS/Forum

19 lipca Zgromadzenie Narodowe Republiki Górskiego Karabachu wybierze nowego prezydenta, który w systemie politycznym tego quasi-państwa ma bardzo dużą władzę wykonawczą. Czy nowy prezydent będzie miał jednak tyle siły, by zakończyć krwawą wojnę, trwającą już ćwierć wieku?

 

Wybory najważniejszej osoby w Republice Górskiego Karabachu odbędą sią na specjalnie zwołanej na 19 lipca na godz. 11.00 sesji Zgromadzenia Narodowego. Jak podaje ormiański portal Aysor.am, w wymaganym terminie między 5 a 12 lipca zgłoszono dwóch kandydatów. Frakcja „Ruch-88” zgłosiła Eduarda Agabekjana, a trzy inne frakcje parlamentarne – „Ojczyzna”, „Demokracja” i „Dasznakcutjun” – zgłosiły Saakjana Bako Saakowicza.

 

W okresie realnej wojny każdy z kandydatów jest skazany na program polityczny ukierunkowany na utrzymanie odrębności od Azerbejdżanu, różnice mogą okazać się dopiero po wyborach, gdy trzeba będzie stanąć do rozmów o zakończeniu konfliktu, który wyniszcza gospodarczo i wymusza tysięczne emigracje w każdym roku. Górski Karabach jest zamieszkały głównie przez Ormian, których jest trzykrotnie więcej niż Azerów, choć w świetle prawa międzynarodowego Górski Karabach stanowi część terytorium Azerbejdżanu.

 

Na fali usamodzielniania się kolejnych republik Związku Sowieckiego swoją niepodległość ogłosili na Kaukazie Ormianie, Gruzini i Azerowie, mając podstawy w strukturach republik wchodzących w skład ZSRS. Za czasów sowieckich Górski Karabach był regionem wyposażonym w autonomię (Nagorno – Karabachski Obwód Autonomiczny), ale włączonym do Azerbejdżanu. Rozpad ZSRS obudził nadzieję Ormian w Górskim Karabachu na powrót do państwa ormiańskiego ale władze Azerbejdżanu nie chciały dopuścić do utraty tego obszaru, obawiały się też konfliktu między Ormianami i Azerami. Konflikt ostatecznie i tak wybuchł a od 1992 roku walki w Górskim Karabachu prowadzą wojska Armenii i Azerbejdżanu. Zmęczony wojną region cierpi na zapaść gospodarczą i szybko się wyludnia – od prawie 200 tys. mieszkańców w 1989 roku (przed wybuchem wojny) do ok. 150 tys. mieszkańców obecnie. Aktualnie w Górskim Karabachu Ormianie stanowią ponad 75 proc. mieszkańców a Azerowie ok. 22 proc. Zarzewie walk etnicznych ma więc nadal swoje fundamenty, pogłębione wieloma incydentami zapamiętanymi przez oba narody.

 

Dzisiaj Republika Górskiego Karabachu jest realnie niepodległym państwem, z własnym rządem i parlamentem ale z ormiańską walutą – dramem. Pozycja głowy państwa jest silna jak w każdym systemie prezydenckim. Czy nowo wybrany prezydent będzie jednak na tyle silny by udało mu się doprowadzić do zakończenia wojny prowadzonej od 1992 roku? Wojny, która wprowadza podziały nie tylko na Kazukazie ale też stanowi oś podziału w szeroko rozumianym regionie Bliskiego Wschodu. Górski Karabach popiera Armenia, Armenię Rosja, a Rosja szuka wsparcia w Chinach i krajach dawnego ZSRS.

 

Nie jest to łatwe, gdyż wśród krajów danego ZSRS ważny jest m.in. układ państw islamskich. Stąd też druga oś zaangażowanych politycznie lub dyplomatycznie w konflikt w Górskim Karabachu to grupa zaczynająca się od Azerbejdżanu (teoretycznie broniącego swojego terytorium), popieranego przez Iran i (najsilniej) przez Turcję. Wpływy tureckie na kraje muzułmańskie powodują, że nawet prorosyjski Kazachstan akurat w tym konflikcie stoi po stronie Azerbejdżanu a nie prorosyjskiej Armenii. Wobec takich podziałów tylko Stany Zjednoczone nie mają problemu, poparcie zarówno Rosji, jak i Turcji z Iranem nie ma logicznego uzasadnienia dla Waszyngtonu. Stąd też Biały Dom robi tyle, ile wymogą na nim dość liczni Ormianie – obywatele Stanów Zjednoczonych.

 

Nowej głowie państwa trudno będzie wejść w wielką dyplomację z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że stanie na czele republiki nieuznawanej nawet przez najbliższego protektora – Armenię, o innych państwach nie wspominając. Po drugie dlatego, że po 25 latach sporu i wielu zaszłościach, aktorzy zaangażowani w wojnę na Kaukazie mają wobec siebie już wiele żalów i zaszłości. Natomiast dla Rosji czy Turcji stawanie po przeciwnych stronach barykad jest niezręczne, skoro mają wspólnego przeciwnika na skalę światową – Stany Zjednoczone.

 

Jan Bereza


DATA: 2017-07-17 09:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Wobec takich podziałów tylko Stany Zjednoczone nie mają problemu". USA mają za to problem na Bliskim Wschodzie, gdyż popierają (na razie) zarówno Arabię Saudyjską czy ZEA, jak i skłócony z nimi i izolowany przez nie Katar. To jest dopiero kwadratura koła. To tak, jakby w konflikcie o Górny Karabach Rosja czy Iran popierały obie strony jednocześnie. Z Panem Bogiem.
11 miesięcy temu / Stefan
 
ten konflikt się nie zakończy, dopóki któreś z państw nie przegra z kretesem militarnie. szanse, że to ormianie zwyciężą są bardzo małe, zważywszy na silne zaangażowanie turcji. jedyny, w obecnej chwili, możliwy do podpisania dla azerów traktat to przywrócenie stanu sprzed wojny. w takiej sytuacji po jakimś czasie zaczęłyby się znowu pogromy ormian, a ich resztki uciekłyby na zachód bądź armenii.
11 miesięcy temu / mucha86
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.