DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Gorąco na osi Włochy - Niemcy

Gorąco na osi Włochy - Niemcy
#KRYZYS    #NIEMCY    #WŁOCHY    #MERKEL    #EURO    #BUNDESTAG    #MONTI

Coraz goręcej na linii Niemcy-Włochy.  Mario Monti wezwał ostatnio kanclerz Niemiec do zrobienia porządku w stosunkach jej rządu z parlamentem, a czołowa włoska gazeta tekst o Niemczech zatytułowała „Czwarta Rzesza”. Niemcy są oburzeni.


- Każdy rząd ma obowiązek wychowywać parlament – powiedział w wywiadzie dla „Der Spiegel" premier Mario Monti. Miał pretensję o tryb podejmowania decyzji w procesie ratowania euro przez Niemców. Wyjaśnił, że gdyby na ostatnim szczycie UE trzymał się ściśle żądań włoskiego parlamentu, szczyt musiałby się zakończyć fiaskiem. Była to jasna aluzja do Angeli Merkel, która przy każdej okazji powołuje się na stanowisko parlamentu, które – jak twierdzi – uniemożliwia jej swobodne działanie.


Słowa włoskiego premiera wywołały w Niemczech burzę. Montiemu zarzucono, że nie jest demokratą i nie rozumie mechanizmów nowoczesnej Europy. Rzecznik rządu Merkel zwrócił uwagę, że zgodnie z postanowieniami Federalnego Trybunału Konstytucyjnego prawa parlamentu w Niemczech powinny być jeszcze większe – przypomina „Rzeczpospolita”.  Przypomniał również, że były już w historii Niemiec momenty, kiedy rząd „wychowywał” sobie parlament.


Włochów najbardziej denerwuje przeświadczenie Niemców o doskonałości swoich zachowań w kryzysie finansowym. Świadczy o tym niedawny tytuł „Quarto Reich" (Czwarta Rzesza) w prawicowym dzienniku „Il Giornale". Gazeta porównała obecną sytuację do konferencji z Monachium z 1938 r., a były lewicowy minister finansów Vincenzo Visco stwierdził, że Niemcy forsowały euro, by Europa zapłaciła ogromne koszty zjednoczenia Niemiec, a teraz, gdy wspólna waluta nie jest już do niczego Berlinowi potrzebna, są gotowi ją porzucić, ale przedtem wyssać z europejskich partnerów, ile się da.


Wielu włoskich komentatorów podkreśla, że Niemcy wykorzystują swą potęgę by uzależnić od siebie Europę. Od kilku miesięcy na czołówkach prawicowych włoskich gazet nie brak karykatur kanclerz Merkel z wąsikiem a'la Hitler w mundurze SS i innych uszczypliwości względem niemieckiej kanclerz.


 

Źródło: „Rzeczpospolita”
kra

 


DATA: 2012-08-07 10:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.