DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Gonimy Zachód! Jeszcze tylko sto lat!

Gonimy Zachód! Jeszcze tylko sto lat!
REUTERS / FORUM

Nie ma końca festiwal opiewania III RP. Politycy mają na ustach słowa „sukces”, „triumf”, „najlepszy okres w historii”. Żaden z nich nie zawraca sobie głowy rzeczywistością przeciętnego Polaka. A tutaj mamy klops – ceny żywności najniższe w całej Unii, a mimo tego Polaków stać na ćwierć śniadania przeciętnego Niemca czy Holendra.


Takie dane podał europejski instytut badawczy – Eurostat. Wyniki badań publikuje „Rzeczpospolita”. I tak oto po dziesięciu latach w Unii, dzięki której mieliśmy „dogonić Zachód”, okazuje się, że Polacy, w porównaniu z mieszkańcami innych krajów, wciąż są w beznadziejnej sytuacji ekonomicznej.


Mimo obiecywanego pościgu gospodarczego za Zachodem, Polak może za jedna pensję kupić 556 kilogramów chleba, podczas gdy Holender 2080 kg. Dodajmy, że chleb jest w Polsce niemal dwa razy tańszy. Przeciętny Niemiec za jedną pensję kupi 946 kg kurczaka, Polak – 314 kg. Belg może kupić za swoją wypłatę 1831 kg mrożonych frytek, Polak – 272 kg. Włoch wypije 1834 filiżanki kawy, Polak 508. Niemiec może kupić w miesiącu 954 lampki czerwonego wina, Polak mógłby pozwolić sobie na 387 lampek.


Obraz sytuacji Polaków jest tym bardziej dramatyczny, jeśli uświadomimy sobie, że ceny tych towarów są nad Wisłą znacznie mniejsze w porównaniu z cenami w krajach Zachodu. Tylko za mrożone frytki płaci się u nas więcej niż średnio w Unii Europejskiej.


Ani rząd ani Komisja Europejska nie dają nadziei na to, że w Polsce zmieni się coś, co pozwoli sądzić, że „będzie jak na Zachodzie”. Jak tłumaczy w „Rzeczpospolitej” prof. Elżbieta Mączyńska, cała polityka spójności Unii polega na tym, że siła nabywcza wynagrodzeń w krajach starej UE będzie maleć, a więc w ten sposób się wyrówna! A więc to Niemcy, Holendrzy, Belgowie, Francuzi czy Włosi mają zubożeć, by Polacy mogli poczuć, że ich dogonili!


Czujecie w tym państwo jakąś niesprawiedliwość? Nie martwcie się o to. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że obiecywany skok w doścignięciu Zachodu może trwać znacznie dłużej, niż życie autora i czytelników niniejszego tekstu. Doganianie Zachodu (polegające na odbieraniu mieszkańcom innych państw możliwości bogacenia się) ma trwać jeszcze kilkadziesiąt lat! Szkoda tylko, że w 2004 r. nikt nie powiedział tego głosującym w referendum akcesyjnym.


Jednak i prognozy dotyczące „kilkudziesięciu lat” mogą wziąć w łeb. Biorąc przecież pod uwagę fakt, że Polaków ubywa, (bo przecież nie dość, że wyjeżdżają, to jeszcze ci, którzy pozostali się nie rozmnażają), a Zachód takich problemów z demografią nie ma, „ściganie” bogatszych może skończyć się sukcesem dopiero za jakieś sto lat!


Ale wtedy, nie będzie już nie tylko nas, ale – miejmy nadzieję – nie będzie też żadnego programu spójności. Od dawna nie będzie też tworu o nazwie Unia Europejska.

 


Krystian Kratiuk


DATA: 2014-06-04 07:35
AUTOR: KRYSTIAN KRATIUK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale za to nasze dzieci mają dłuższe dzieciństwo ! Tam idą do szkoły w wieku 6 lat, w Anglii od 5 lat, a my "własną piersią" będziemy bronić dzieci przed wczesnym wysiłkiem umysłowym ! I w ogóle - u nas "czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy!" Pokażcie mi taki slogan (i taką praktykę) w Europie (poza Rosją). A poza tym - objadanie się jest szkodliwe dla zdrowia, tam panuje "epidemia otyłości" - my zaoszczędzimy na jedzeniu i na leczeniu ! A że jest nas coraz mniej ? - za to PKB na głowę automatycznie wzrasta ! I degradacja środowiska jest mniejsza ! Za to przestrzeń życiowa i mieszkalna większa !
ponad 6 lat temu / Luzak
 
@Antares: biorąc pod uwagę że heretyckie państwa są źródłem wszelkiej demoralizacji i walki z Prawem Bożym, można śmiało stwierdzić że płynie na nie błogosławieństwo szatańskie.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
No proszę, te "heretyckie" państwa cały czas mają i będą mieć lepiej niż państwa katolickie. Zaraz widać na jakie kraje płynie boże błogosławieństwo - bo na pewno nie na katolickie
ponad 6 lat temu / Antares
 
"Doganianie Zachodu ... ma trwać jeszcze kilkadziesiąt lat!" - NIGDY nie dogonimy zachodu, bo gonimy "na kredyt". Za kilka lat, gdy przestanie płynąć strumień kasy z ujni, to skończymy jak Grecja. Nota bene, strumień marnotrawiony na bzdety.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
Trzeba się chyba wziąć do bardziej efektywnej roboty. Bo te różnice są prawdopodobnie odzwierciedleniem różnic w PKB, czyli sumie tego co w danym kraju wytworzono i sprzedano w ciągu roku. Jeśli PKB jest małe, to pewnie dlatego, że za mało się pracuje lub zbyt mało efektywnie. No ale cóż, jeśli najbardziej zachwalaną aktywnością jest tzw. wykorzystanie funduszy unijnych, to mamy... piękne biblioteki, z których nikt nie korzysta, nowoczesne centra badawcze, w których nie ma nowych pomysłów (patrz liczba patentów) itp. Nie wiem dlaczego tak jest. Przypuszczam, że mają na to wpływ pułapki zastawiane na obywateli przez Państwo.
ponad 6 lat temu / Voxadmirationis
 
"A więc to Niemcy, Holendrzy, Belgowie, Francuzi czy Włosi mają zubożeć, by Polacy mogli poczuć, że ich dogonili!" ---> A co dopiero z Rumunami i Albańczykami
ponad 6 lat temu / Tiberias
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.