DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Goło i niewesoło

Goło i niewesoło
fot. sxc / hu

Genderowy zamach na nasz język i znaczenia, jakie nadajemy pojęciom, jest faktem. Planowo i systematycznie usuwane są sfery pozbawione seksualnych konotacji. Spece od marketingu działają – wszystko ma nam się kojarzyć z seksem.

 

Ofiarą tego złowieszczego trendu pada zjawisko męskiej przyjaźni, która przez lata stanowiła fundament funkcjonowania np. oddziałów wojskowych, gdzie „towarzysze broni” mogli liczyć na siebie zawsze i w każdej sytuacji. Co więcej, w literaturze mamy wiele wspaniałych przykładów takich relacji. Kim byłby Sherlock Holmes bez doktora Watsona?

 

Przykładem na ideologiczne podejście do zjawiska przyjaźni była wypowiedź Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, pomawiającą bohaterów „Kamieni na szaniec” o pederastię. W zbyt wielu umysłach, przesiąkniętych zmysłowością nie mieści się, że ci młodzi ludzie byli po prostu przyjaciółmi. Nie żadnymi znajomymi z Facebooka, czy „ekipą kumpli” lecz właśnie przyjaciółmi.

 

Seksualizacja dotyka nie tylko świata reklamy, ale sięga także tam, gdzie można by się jej najmniej spodziewać. Jeśli przypatrzymy się plakatom reklamującym np. przedstawienia operowe, dojdziemy do wniosku, że i twórcy należący do świata tzw. wyższej sztuki również akceptują założenie, że nic tak dobrze nie robi sprzedaży jak golizna. Oczywiście, można się żachnąć, że bohaterami oper bywają osoby z marginesu społecznego, jak np. kurtyzany, ale czy to właśnie to stanowiło o wielkości tych dzieł? Zdecydowanie nie! Dlaczego więc epatowanie zmysłowością stało się tak popularne a reżyserzy przedstawień sięgają po tanie grepsy zaczerpnięte z kina klasy B lub C?

 

Można zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Wymagania sceniczne stawiane śpiewakom raczej nie mają tendencji wzrostowej. Co więcej, w cenie jest raczej wygląd i prezencja. Dlatego obecnie święcą triumfy soprany wyglądające jak z żurnala wycięte lub tenorzy o urodzie macho. Oczywiście, wiele z urodziwych gwiazd jest faktycznie niepozbawione talentu, ale czy będą oni podobnie honorowani także wtedy, gdy stracą zewnętrzne atuty?

 

Zagrożenia płynące z ideologii gender i jej panseksualnego charakteru są, jak widać, wieloaspektowe i swoim oddziaływaniem sięgają niemal do każdej dziedziny życia. Mają one jednak wspólną cechę – są oparte na kłamstwie, oblepiającym i czarnym jak smoła…

 

Wspomniane zjawiska obrazują nasycanie różnorodnych komunikatów erotyzmem i seksualnymi konotacjami. Jest to, rzecz jasna, zaledwie wierzchołek góry lodowej. Postępująca seksualizacja docierających do nas komunikatów, a nawet języka, jakim się posługujemy, powoduje spychanie na coraz węższy margines innych treści. Mózg przesiąkający tego typu bodźcami powoli staje się niewrażliwy na inne kwestie, człowiek staje się sekszabawką w rękach robiących na tym warunkowaniu rozmaite biznesy. I jak prawie zawsze chodzi o kasę, bardzo dużą kasę, którą „robić” można na zawłaszczaniu ludzkich dusz.

 

Łukasz Karpiel

 


DATA: 2013-09-24 08:33
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli już w przedszkolach dzieci są do seksocholizmu, to co będzie, gdy nowe pokolenie zacznie przekazywać swoje zachowania swoim dzieciom
ponad 6 lat temu / marekb54
 
Po prostu chcą zrobić z ludzi małpy, ograniczone, podatne na sugestie, łatwe do sterowania, szukające prostej/bezmyślnej zabawy.
ponad 6 lat temu / x
 
Wiemy po co to się robi, m.in. dla lepszej sprzedaży produktów. A "brudzenie" przyjaźni, to coś okropnego. Przyjaźń to wsparcie, relaks, pozytywna relacja międzyludzka. Zawsze była i będzie.
ponad 6 lat temu / bleach
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.