DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Godzinki arcypolskie i wieczne


Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny są arcypolskie, choć przyszły do nas z zewnątrz. Są narodowym arcydziełem, choć to „tylko” anonimowy przekład, na dodatek przetwarzany przez półtorej wieku. Są fenomenem, który odcisnął na polszczyźnie pieczęć swojej piękności, nadto zaś zrodził osobny, „godzinkowy” gatunek poetycki.

 

 

Rok 1660. Świt przed bitwą z Moskwicinami pod Połonką.

 

Skoro się tedy trochę rozedniało, zaraz przez munsztuk kazano trąbić wsiadanego. Ruszyło się wojsko, żebyśmy, Pana Boga wziąwszy na pomoc, wcześnie tę zaczęli igraszkę. Idąc tedy, każdy swoje odprawował nabożeństwo: śpiewanie, godzinki; kapelani, na koniach jadąc, słuchali spowiedzi. Każdy się dysponował, żeby był jak najgotowszy na śmierć.

 

Obraz iście dramatyczny, męski, wojenny – opowiedziany w Pamiętnikach przez uczestnika bitwy, Jana Chryzostoma Paska.

A teraz przenieśmy się z pola walki do dworu Oświeconego Sarmaty, wedle powieści Ignacego Krasickiego Pan Podstoli:

 

Zasnąłem smaczno. Obudziło mnie nazajutrz rano śpiewanie w kaplicy [dworskiej]. Chcąc dać z siebie dobry przykład, ubrałem się jak najprędzej i byłem uczestnikiem nabożeństwa. Po skończonych Godzinkach piliśmy kawę.

 

Kolejna zmiana dekoracji. W Listopadzie romantyka Henryka Rzewuskiego sfrancuziały pan starosta odwiedza sarmacki dwór na zapadłej prowincji i… zakochuje się podczas śpiewania Godzinek:

 

Nazajutrz, że to była niedziela (…) śpiewano godzinki Niepokalanego Poczęcia; wśród tych chrapliwych i piskliwych tonów [wiejskich bab] dał się słyszeć staroście głos srebrzysty Zosi, tak zajmujący, że wszystkie te fałszywe brzmienia znikły przed nim, a tylko jej głos obijał się o jego czucie. Machinalnie odezwał się z wtórem…

 

Zauważmy, że ów bezbożnik znał Godzinki na pamięć, bo wtedy wszyscy je znali. Wprawdzie przyszły do nas z zagranicy, ale szybko stały się nieodłączną częścią narodowego obyczaju.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła stanowisko w sprawie inicjatywy Parlamentu Europejskiego dotyczącej wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa. W stanowisku czytamy m.in.: „pomysł opodatkowania cen mięsa uważamy za nieracjonalny”.

 
 

Prezentujemy komentarz znanego obrońcy życia Mariusza Dzierżawskiego z fundacji Pro – Prawo do Życia w sprawie filmu blogera ojca Adama Szustaka OP na temat aborcji i przepisów dotyczących mordowania nienarodzonych dzieci.

 

Od kilku lat próbuje się zaprząc na służbę propagandy ideologii LGBT także sport. Eksperymenty tego typu widać np. w piłce nożnej. We Francji zmuszano np. trenerów i kapitanów drużyn do zakładania „tęczowych opasek” z okazji „dni walki z homofobią”, karano kluby za przyśpiewki kibiców, a nawet przerywano mecze. Dotyczy to jednak wszystkich dyscyplin, a ostatnio zabrano się za tak „męskie” dyscypliny jak np. rugby.

 

Ksiądz jako myśliciel polityczny? Coraz mniej duchownych chce pełnić taką rolę, a i społeczeństwo coraz mniej ochoczo odnosi się do kapłanów „mieszających się do polityki”. Istnieją jednak sprawdzone wzorce – oto ksiądz Piotr Skarga w Kazaniach Sejmowych poruszał tematykę relacji między Kościołem a państwem, problemów ustrojowych, a także bronił społecznej hierarchii i ładu. Czyta Krzysztof Zimoch.

 

W sobotę, 29 lutego na Słowacji odbędą się wybory parlamentarne. Nasi południowi sąsiedzi wybiorą 150 deputowanych Národnej Rady. Do urn wyborczych udadzą się już po raz 10. W tym roku start w wyborach zapowiedziało 25 partii i koalicji. Do parlamentu wchodzi partia, która przekroczy 5-procentowy próg.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.