DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Gniezno dofinansuje sztuczne zapłodnienie. Uchwała wzbudza wątpliwości

Gniezno dofinansuje sztuczne zapłodnienie. Uchwała wzbudza wątpliwości
Fot. Forum

Rada Miasta Gniezna przyjęła w środę projekt uchwały o dofinansowaniu procedury in vitro dla sześciu par w ciągu roku – łącznie kwotą 30 tysięcy złotych. Jak podkreślał w opinii wydanej jeszcze przed głosowaniem instytut Ordo Iuris, przepisy, do których odwołują się autorzy uchwały, nie mogą stanowić podstawy prawnej dla przyjęcia tego typu aktu. Zapłodnienie pozaustrojowe nie jest bowiem świadczeniem leczniczym, co potwierdził Sąd Najwyższy.

 

 

Sylwia Jabłońska z Koalicji dla Pierwszej Stolicy Polski, inicjatorka projektu uchwały refundacyjnej, powiedziała, że pomysł na takie dofinansowanie wyszedł od mieszkańców. Z kolei radny Paweł Kamiński z mniejszościowego klubu PiS zwracał uwagę na obecne w dokumencie wady prawne, ale i względy etyczne. – Nie można pozyskiwać istnienia jednego dziecka za cenę śmierci innych istot. Trybunał Konstytucyjny w roku 1997 orzekł, że każde życie od poczęcia jest chronione konstytucyjnie.

 

Instytut Ordo Iuris opracował opinię projektu o dofinansowaniu in vitro. Najpoważniejszy zarzut dotyczy braku podstaw prawnych do przyjęcia takiej uchwały przez radę miasta. Przywoływany przez autorów aktu przepis ustawy o samorządzie gminnym jest przepisem który odsyła do innych ustaw. Jako taki może stanowić jedynie cząstkową podstawę prawną do przyjęcia uchwały przez radę gminy – podkreślają analitycy.

 

Z kolei przepisy szczegółowe, na które powołują się projektodawcy (art. 7 ust. 1 pkt 1 oraz art. 48 ust. 1 i 3 pkt. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej) nie mogą być podstawą do ustanowienia programu polityki zdrowotnej obejmującego finansowanie zapłodnienia in vitro. Art. 48 ustawy stosuje się bowiem tylko do świadczeń o charakterze leczniczym. Zapłodnienie pozaustrojowe nie prowadzi natomiast do „poprawy stanu zdrowia” w rozumieniu art. 5 pkt 29 ustawy, czyli do eliminacji ani nawet ograniczenia problemu zdrowotnego, jakim jest niepłodność – czytamy dalej w informacji OI. – Stanowi ono raczej ominięcie niepłodności, ponieważ nawet w przypadku poczęcia dziecka para pozostaje bezpłodna. Na nieleczniczy charakter zapłodnienia in vitro wskazywał Sąd Najwyższy w opinii dla Sejmu na temat rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności: „Czynności takie trudno jednak uznać za czynności terapeutyczne. Nie są one bowiem zasadniczo procedurą usuwającą stan niepłodności, a więc leczniczą”.

 

Sam program dofinansowania metody in vitro w Gnieźnie nie jest także programem polityki zdrowotnej w rozumieniu art. 48 ust. 1 i 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Pojęcie programu polityki zdrowotnej zostało wprowadzone nowelą z 22 lipca 2014 r. w celu uregulowania w ustawie praktyki finansowania przez Ministra Zdrowia świadczeń zdrowotnych nieobjętych tzw. koszykiem świadczeń gwarantowanych. Uchwalenie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności nie zmieniło charakteru sztucznego zapłodnienia jako świadczenia nieleczniczego. Art. 48 ust. 1 i 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie jest więc adekwatną podstawą do wprowadzenia programu finansowania zapłodnienia in vitro. Instytut Ordo Iuris przedstawia także szereg innych zastrzeżeń, w tym m.in. dotyczące preferencyjnego traktowania par kwalifikujących się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, stanowiących, jak przyznają autorzy programu, zaledwie 3 procent niepłodnych par. 

 

Niezależnie od wspomnianych wątpliwości prawnych, Instytut przygotował analizę, która – w przeciwieństwie do wcześniejszych opracowań – koncentruje się głównie na wymiarze etycznym i społecznym omawianego zagadnienia. Jej powstanie wynika z występującej w mediach i łatwo zauważalnej dominacji jednostronnej, pozytywnej oceny sztucznych metod reprodukcji. Ta narracja oparta jest w znacznej mierze na emocjach i budzących współczucie historiach niepłodnych par, zdesperowanych, by doprowadzić do poczęcia dziecka.

 

- Pragnienie posiadania potomstwa jest czymś naturalnym dla człowieka. Niemożność jego realizacji wiąże się ze zrozumiałym cierpieniem psychicznym. Ordo Iuris solidaryzuje się z rodzinami, które nie mogą być dopełnione potomstwem – podkreśla adwokat Rafał Dorosiński, dyrektor Centrum Analiz instytutu.

 

- Nie możemy jednak uczestniczyć we wprowadzaniu takich rodzin w błąd i zakłamywaniu debaty publicznej na ten temat – dlatego wskazujemy na liczne negatywne skutki procedury sztucznego zapłodnienia. Opublikowana w ubiegłym roku broszura stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie, będąc jednocześnie uzupełnieniem dotychczas powstałych w Instytucie opinii prawnych – zaznacza prawnik.

 

 

Źródła: Radio Poznań, Ordo Iuris

 

RoM

 

Analiza prawna projektu ws. dofinansowania in vitro

 

 

 


DATA: 2020-01-22 20:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jest inny aspekt całego przedsięwzięcia - samorząd może wydawać pieniądze społeczne w formie budżetu, którym zarządza tylko na potrzeby, które są potrzebami WSZYSTKICH mieszkańców, tj. takie z których przynajmniej teoretycznie może skorzystać KAŻDY mieszkaniec gminy. W przypadku, gdy nie jest spełniane to kryterium, możemy mówić o FUNDOWANIU PRZYWILEJU jakimś osobom, lub grupie osób. Ani radny, ani burmistrz, ani prezydent nie ma takiego prawa, żeby spełniać czyjeś potrzeby, nawet gdy ma bardzo szlachetne intencje. W takim przypadku występuje jak ZABORCA/DYSPONENT/ZŁODZIEJ cudzego mieniapublicznego i przekracza swoje kompetencje, co powinno być ścigane Kodeksu Karnego jako przestępstwo urzędnicze
2 miesiące temu / R-ld
 
Podczas jednego zabiegu in vitro ginie więcej dzieci, niż podczas jednego zabiegu aborcji.
2 miesiące temu / Arvena
 
Panie Olgierdzie: NIC WAM DO TEGO? Nic Wam do tego, na co się wydaje WASZE pieniądze? Ciekawe. Czyli władza postanowiła i wszyscy mają milcząco aprobować? Nie. Tak nie będzie. Ta uchwała ma wady prawne i wojewoda będzie proszony o jej unieważnienie. A pozostałym użytkownikom wyjaśnię, bo to jest tutaj ogólnie napisane. Koalicji dla Pierwszej Stolicy Polski to wspólny klub członków PO, Nowoczesnej i SLD. Są to ludzie, którzy pod różnymi szyldami rządzą w Gnieźnie od 30 lat. Ale tym razem przesadzili. Prezydent miasta bo ta koalicja to jest jego zaplecze w Radzie Miasta to przykład "katolika otwartego". Dotąd jednak na żadne podobne pomysły się nie godził. Jeszcze w zeszłym roku zakazał marszu homoseksualistów- w taki sposób oczywiście, żeby sąd decyzję uchylił, ale przynajmniej zachowano pozory sprzeciwu. A teraz takie coś. Będziemy protestować. My mieszkańcy Gniezna. A ci radni, którzy głosowali za tą uchwałą, powinni mieć zakaz przystępowania do Komunii Świętej.
2 miesiące temu / Gnieźnianin
 
I bardzo dobrze, że dofinansuje, to, czy ktoś skorzysta z in vitro, czy nie to sprawa jego sumienia, nic wam do tego.
2 miesiące temu / Olgired
 
Niech dofinansowują,ale dopiero po podpisaniu zobowiązania,że wszystkie zarodki zostaną przez kobietę donoszone.Wszystkie!
2 miesiące temu / kontra
 
@ stiwen - co znaczy "Brawo Gniezno"? Czy to sarkazm? Taka uchwała to wstyd dla takiego świętego onegdaj miasta! To świadczy tylko o tym, że Gnieznu potrzeba przewodnictwa duchowego, potrzeba świętych kapłanów, potrzeba wreszcie mądrych katechetów w szkołach, bo jak widać niczego nie nauczono tych radnych.A przecież byli kiedyś, może nie tak dawno uczniami gnieźnieńskich szkół. Jak można glosować za życiem kosztem życia innych? Sprawa była znana w tym mieście od kilkunastu tygodni, a jednak nie było glosu Kościoła, zabrakło też przedstawiciela Kościoła na tej sesji, który może by wstrząsnął sumieniami tam obecnych.
2 miesiące temu / Mela
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.