DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Gmina chciała walczyć z nieprawdą o „strefie wolnej od LGBT”. Sąd uznał, że… sama jest sobie winna

Gmina chciała walczyć z nieprawdą o „strefie wolnej od LGBT”. Sąd uznał, że… sama jest sobie winna
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Radio Maryja / YouTube

Podkarpacka gmina Niebylec jesienią roku 2019 przyjęła uchwałę „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. W odpowiedzi na tę decyzję do akcji ruszył „tęczowy” aktywista Bart Staszewski, który w ramach happeningu montuje przy tablicach z nazwami miejscowości uchwalających podobne teksty „znaki” nieprawdziwie informujące, iż jest to teren „wolny od LGBT”, a następnie efekt swojej pracy fotografuje i upublicznia. Gdy jednak władze Niebylca postanowiły bronić swojego dobrego imienia przed niezgodną z rzeczywistością treścią przez wielu odbieraną jako „fakt”, w rzeszowskim sądzie usłyszały de facto, że są same sobie winne. Choć żadnej „strefy wolnej od LGBT” nie uchwaliły.

 

Samorządowcy z Niebylca wnioskowali w sądzie o zakaz publikacji zdjęcia ze znakiem drogowym z nazwą miejscowości, pod którym Staszewski zamontował „informację” sugerującą, że podróżny wjeżdża na teren „strefy wolnej od LGBT” – choć w rzeczywistości nigdzie w Polsce, w tym także w Niebylcu, nikt tego typu stref nigdy nie uchwalał. Z kolei uchwały przeciwko ideologii LGBT były skierowane przeciwko… ideologii, a nie ludziom praktykującym grzeszne zachowania seksualne.

 

Chęć obrony prawdy i dobrego imienia gminy Niebylec przed utrwalającym nieprawdę happeningiem nie znalazła jednak zrozumienia w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, który odrzucił wniosek samorządowców.

 

W uzasadnieniu stwierdzono m.in. iż „nie wykazano, by treść upublicznionych zdjęć nie była zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym. Ujemny wizerunkowo skutek w postaci uznania gminy za nietolerancyjną nastąpił w konsekwencji przyjęcia uchwały”. Nie wiadomo niestety dlaczego sąd stwierdził, że treść zdjęć nie była niezgodna ze stanem faktycznym, skoro w Niebylcu nie uchwalono „strefy wolnej od LGBT”, a dokument „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Ideologii.

 

Dalej w uzasadnieniu czytamy: „zdaniem sądu jednostki gminy nie mogą po fakcie wstydzić się podejmowanych przez siebie w przeszłości uchwał oraz dopiero wówczas ważyć ogólną opłacalność ich podjęcia”. Choć nikt nigdy nie twierdził, że Niebylec czegokolwiek się wstydzi, a gmina po prostu chciała bronić swojego dobrego imienia przed nieprawdziwą informacją.

 

Sąd nie podzielił także obaw gminy, iż w wyniku działań homoseksualnego aktywisty samorząd mógł zostać narażony na utratę unijnych funduszy. Jednak – zdaniem sądu – „nawet jeśli rzeczywiście doszło do opisywanych zdarzeń, to zasadne jest zaryzykować stwierdzenie, że gmina doprowadziła do tego stanu rzeczy niejako na własne życzenie w następstwie powzięcia nieprzemyślanej uchwały”. I znów nie wiadomo w jakiej rzeczywistości żyje rzeszowski sąd, gdyż gmina Niebylec nie uchwaliła „na własne życzenie” tekstu o „strefie wolnej od LGBT”. To jedynie efekt działań Staszewskiego, którego zdjęcia wiele osób – niestety – odbiera nie jako happening czy wyraz ekspresji osoby sceptycznej wobec uchwał konkretnych samorządów, ale jako… rzeczywistość.

 

Cytowany przez Onet wójt Niebylca Zbigniew Korab podkreśla, że celem uchwały nie było wykluczanie ludzi, a wyrażenie opinii Rady wobec problemu ideologii LGBT. Jak stwierdził, samorządowcy wiedzą, iż ludzie są różni i wyrażają zrozumienie dla różnorodności, także seksualnej, ale dla dobra rodziny i wolności wyrażono „sprzeciw wobec prób ingerencji w prywatną sferę życia lokalnej społeczności, którą reprezentuje, wobec narzucania wyolbrzymionych problemów i sztucznych konfliktów w środkach masowego przekazu”.

 

Korab przypomniał także, że uchwała była zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, a sąd odrzucił skargę zauważając, iż uchwała nie ma charakteru prawa miejscowego, a więc nie stanowi źródła niczyich praw lub obowiązków.

 

 

Źródło: onet.pl

MWł

 

  


DATA: 2020-12-30 10:49
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowne podkarpacie ilu dostojników kk musiało by opuścić Watykan gdy by umieszczono tam tablice z napisem STREFA WOLNA OD HOMOSEKSUALISTÓW?
27 dni temu / racjonalista
 
Właściwie samorząd powinien przegłosować uchwałę o wolności od ideologii totalitarnych: komunizmu, faszyzmu, nazizmu i ideologii lgbt, a wtedy postępowy sąd niech się wije i płonie ze wstydu za obronę oczywistego przestępcy.
28 dni temu / Prudencja
 
Panie Wójcie, Szanowni Radni, Drodzy Mieszkańcy! Nie martwicie się! Nic Wam ten wyrok nie zaszkodzi, a może i pomoże, bo zmęczeni życiem w dużych miastach, często posiadający liczne rodziny ludzie wyznający tradycyjne wartości chętniej rozważą Waszą Gminę jako przyszłe miejsce zamieszkania. Gmina będzie się rozwijać, zwłaszcza jeżeli osiedlą się osoby z większą liczbą dzieci, będzie się napędzał wewnętrzny popyt na towary i usługi, będą spływały podatki... A że bezproduktywni geje i inne transy nie przyjadą? ...a niech sobie siedzą w Warszawie i to Warszaw łoży na ich pardy, karty specjalnych praw i leczenie HIV.
28 dni temu / MB8
 
Do moderatora chciał bym znać pańskie stanowisko w sprawie tak dużej ilości homoseksualistów w Watykanie.dobrze pan wie że tego ukryć już się nie da.Ks.prof.Kobyliński twierdzi że tą książkę należy przeczytać czy pan to uczynił?
28 dni temu / racjonalista
 
Czy zbyszkowa prokuratura obejmie nadzorem apelację, a potem skargę nadzwyczajną? Wstyd mi za tę gminę, sąd miał rację. Niuanse językowe nie mają znaczenia, to była nienawistna uchwała, godząca w prawa mieszkańców, nie ma co do tego cienia wątpliwości.
28 dni temu / Dawid
 
Mam nadzieję że wyrok będzie zaskarżony i sprawa wyjaśni się wyżej...
28 dni temu / Mirrro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.