DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 77  >   CYWILIZACJA

Głupie zasady, głupia rzeczywistość


Istnieją pewne z pozoru fundamentalne zasady współżycia społecznego, nad którymi się od jakiegoś czasu zastanawiam – i które z roku na rok budzą we mnie coraz większy opór.

 

  •  Zasada pierwsza:

wybaczamy wszystkim bezwarunkowo…?

Utarło się jakoś tak w latach dziewięćdziesiątych, że dojrzałe społeczeństwo obywatelskie wybacza wszystkim i wszystko. Wszystkim. Wszystko. Propozycje, by zorganizować komunistom procesy na wzór procesów norymberskich – upadły. Propozycje, by uznać UB i SB za organizacje zbrodnicze – upadły. Przeszłość miała oddzielić gruba kreska. To nic, że żyli obok siebie zbrodniarze i ludzie posiadający wiedzę o miejscu pochówku bohaterów podziemia. Wybaczono. Bez choćby nazwania wprost i napiętnowania win.

 

Wybaczać? Wszystkim? A może wprowadzić elementarne zasady dla tego wybaczenia? Widzę to tak: ofiara może ewentualnie wybaczyć skruszonemu oprawcy. Tu sytuacja jest jasna: czujesz wrzody na sumieniu, przemyślałeś swoje knajackie czyny, przychodzisz przeprosić, jakoś naprawić zło, pojednać się – wtedy możemy mówić o odpuszczeniu. Sytuacja, w której wnuki ofiar wybaczają wnukom sprawców, jest może jeszcze jakoś tam dopuszczalna. Ale była w naszej historii chwila, gdy samozwańczy lider opozycji, nie mając do tego żadnego mandatu społecznego ani organizacyjnego, wybaczył komunistycznym oprawcom ich zbrodnie… I nazwał ich ludźmi honoru. I pił z nimi wódkę…

 

Absolutnym skandalem w festiwalu „przepraszania & wybaczania” była scena, w której prezydent Kwaśniewski przepraszał społeczność międzynarodową za zbrodnię w Jedwabnem. W imię własnych korzyści publicznie w oczach świata obciążył ogół Polaków zbrodnią, której dokonali Niemcy… Czy więc należy się dziwić karierze, jaką w kolejnej dekadzie zrobiło sformułowanie „polskie obozy”?

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Konferencja Episkopatu Meksyku zaapelowała do członków Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu o zablokowanie lub „zmianę projektu” ustawy służącego legalizacji konsumpcji marihuany. Zatwierdzony w czwartek dokument przez Senat powinien zostać jeszcze w grudniu poddany głosowaniu przez posłów.

 
 

Platforma Obywatelska, jeśli chodzi o kościec ideowy, oderwała się całkowicie od swojego zaplecza. Staje się powoli, mimo swojej wielkości i dosyć dużego przedstawicielstwa w polskim parlamencie, przystawką Lewicy – powiedział publicysta Miłosz Lodowski.

 

Według lizbońskiego tygodnika „Expresso” coraz dłuższa jest lista państw, którym nie podoba się upolitycznianie wypłat ze wspólnego budżetu dla państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

W ponad 200 argentyńskich miastach odbyły się demonstracje przeciwko projektowi prezydenckiego prawa w pełni legalizującego zabijanie dzieci poczętych. Manifestacje mają różny charakter, w zależności od organizatorów. W Buenos Aires uczestnicy odmawiali Różaniec przed budynkiem parlamentu, powierzając nienarodzonych opiece Maryi.

 

Grupa lekarzy i naukowców ostrzega przed zgubnymi skutkami masowego zaszczepienia Polaków przeciwko koronaworusowi. Ich zdaniem oferowane preparaty nie są wystarczająco bezpieczne. Lekarze apelują, by nie sięgać tu po żadne środki przymusu oraz chcą rzetelnej informacji na temat skuteczności i powikłań szczepionki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.