DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Dziwne prawo, ale prawo. Kilkanaście przypadków złamania ciszy wyborczej przed niedzielnym głosowaniem

Dziwne prawo, ale prawo. Kilkanaście przypadków złamania ciszy wyborczej przed niedzielnym głosowaniem
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

W niedzielę 12 lipca uprawnieni do głosowania obywatele Rzeczypospolitej, którzy skorzystają z czynnego prawa wyborczego, wskażą osobę pełniącą przez najbliższe 5 lat urząd Prezydenta RP. Elekcja odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego i z pewnymi zmianami organizacyjnymi względem 28 czerwca. Ponadto od nocy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza.

 

Lokale wyborcze zostaną otwarte w niedzielę o godzinie 7, a zamknięte o 21. To właśnie wtedy przestanie obowiązywać swoista forma cenzury, której absurdalny charakter jest widoczny szczególnie w sieci.

 

Mimo że cisza wyborcza jest od lat przez wielu uważana za rozwiązanie błędne, to ciągle prawo ustanawiające ów czas milczenia i namysłu obowiązuje, więc należy go przestrzegać, zaś służby państwowe pilnują egzekwowania przepisów.

 

Do sobotniego przedpołudnia policja odnotowała 47 przypadków łamania ciszy wyborczej. Większość zdarzeń dotyczyła niszczenia plakatów wyborczych – wynika z doniesień Komendy Głównej Policji. W 39 przypadkach mowa o wykroczeniach, zaś w 8 – przestępstwach. Cisza obowiązuje także w internecie i wygaśnie w chwili zamknięcia lokali wyborczych.

 

W tych zaś – począwszy od godziny 7 do 21 w niedzielę – będą obowiązywały środki ostrożności wynikające z sytuacji epidemiologicznej (konieczność zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu oraz dezynfekcji rąk). Ponadto seniorzy (powyżej 60 roku życia), kobiety w ciąży, osoby z małym dzieckiem (do 3 lat) oraz niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności. O wprowadzeniu takiego rozwiązania Polacy dowiedzieli się m.in. z komunikatów alertu RCB. Głosowanie osobiste to jednak tylko jeden ze sposobów uczestnictwa w wyborach, gdyż część osób zdecydowała się na formę korespondencyjną.

 

Liczba uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach wynosi 29 937 795 osób. PKW poinformowała, że względem I tury liczba wyborców głosujących za granicą wzrosła o blisko 150 tys. Prezydentem RP zostanie osoba, która otrzyma ponad 50 proc. głosów.

 

 

Źródło: rmf24.pl / tvn24.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-07-11 17:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Napewno nie ma tu wszystkiego w porządku.
30 dni temu / will
 
Głupie prawo, jakby te dwa dni coś mogły zmienić.
1 miesiąc temu / Kargul
 
Mnie się ten przepis podoba. Po pierwsze ludzie niezdecydowani mogą się spokojnie zastanowić, po drugie kandydaci mają dzień, aby odetchnąć po kampanii a przed emocjami wieczoru wyborczego. Powinien być utrzymany.
1 miesiąc temu / Me
 
Biorąc pod uwagę błogość, która mnie dziś ogarnia, to to prawo nie jest wcale takie głupie. A patrząc na to, jak wyglądało kilka ostatnich kampanii przedwyborczych, to życzyłbym sobie nawet zmiany proporcji i żeby był tylko tydzień kampanii, a potem BITE DWA MIESIĄCE ciszy przedwyborczej. Ileż to mniej zgorszeń, nienawiści, złych emocji, łgarstw i mniej okazji do wszelakiego grzechu w ogóle!
1 miesiąc temu / sorcier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.