DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Głosowanie korespondencyjne, zmiana terminu wyborów. Tak wybierzemy Prezydenta RP

Głosowanie korespondencyjne, zmiana terminu wyborów. Tak wybierzemy Prezydenta RP
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W związku z zagrożeniem pandemią koronawirusa Sejm przyjął ustawę, która reguluje sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Głosowanie będzie korespondencyjne – dla wszystkich. Dodatkowo Sejm upoważnił marszałek Sejmu do zmiany terminu wyborów. Te najprawdopodobniej odbędą się nie 10 lecz 17 maja 2020.

 

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020  został zgłoszony przez PiS w poniedziałek. Wieczorem tego samego dnia Sejm przegłosował zaproponowane rozwiązania (230 - za, 226 – przeciw, 2 – wstrzymało się).

 

Przepisy zakładają, że najbliższe wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, obowiązywać mają te same zasady.

 

Głosowanie odbywać się będzie od godz. 6 do 20. W tym czasie należy dostarczyć kopertę zwrotną - samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby – w specjalnej skrzynce pocztowej. Wraz z kartą do głosowania w kopercie ma znaleźć się prócz karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

 

Sejm wprowadził też karę pozbawienia wolności do lat 3 za kradzież karty wyborczej lub oświadczenia oraz za umieszczenie w skrzynce wyborczej przerobionej karty lub sfałszowanego oświadczenia.

 

Sejm dał też marszałek Sejmu uprawnienia do zarządzenia zmiany terminu wyborów – w przypadku epidemii. Jednak nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji – tzn. 3, 10 lub 17 maja – i ta ostatnia data jest najbardziej prawdopodobnym terminem przeprowadzenia wyborów.

 

MA

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-04-07 08:41
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@CH tylko zapewne w Niemczech mają wszystko doskonale przygotowane, u nas jest jeden wielki chaos i robienie wszystkiego na ostatnią chwilę - to się nie może udać
9 miesięcy temu / Polka
 
@CH: Przy liczeniu głosów nie będzie pełnomocników Konfederacji, którym wierzę. System zrobił z nich ruskie onuce, zatem będzie fałszowac. Poza tym, nie było żadnej kampanii, nie nazywajmy tego wyborami.
9 miesięcy temu / bcd
 
W Niemczech glosowanie korespondencyjne jest stosowane w wyborach krajowych i lokalnych. Kazdy moze z niego skorzystac. To jest normalna praktyka i nikt nie protestuje. Niemcy maja na tym polu dobre doswiadczenie.
9 miesięcy temu / CH
 
po co cała ta farsa, przecież od razu wiadomo kto wygra korespondencyjnie i pozostanie naszym dożywotnim mao, było nam mao to mam po-pis.
9 miesięcy temu / Kpt. Żbik
 
Kacza demokracja to wybory bez anonimowości konieczność podpisanego oświadczenia oraz że jakiś nieznany mi bubek weźmie mój głos w kopercie i....zrobi z nim co chce - poza moją kontrolą. Poza tym zmilitaryzowanie Poczty Polskiej to taki Stan Wojenny Bis bo do tego jeszcze wojsko ma pilnować tych skrzynek zwanymi urnami. A sprawy bezpieczeństwa zdrowotnego podczas tych "wyborów" to w ogóle już nie są brane przez PIS pod uwagę.
9 miesięcy temu / gregg
 
@Aha Akurat z Biedroniem to PiS "współżyje" bardzo dobrze, więc śmiało, nie ma się czego obawiać.
9 miesięcy temu / zgred
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.