DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Głośno za Bugiem, cisza w Polsce. Ukraiński IPN wybiela zbrodniczą formację

Głośno za Bugiem, cisza w Polsce. Ukraiński IPN wybiela zbrodniczą formację
By Sasha Maksymenko (Flickr: Anti-government protests in Kiev) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Wybielanie SS Galizien przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UIPN) doczekało się kolejnej odsłony. Hołubiony w Polsce i traktowany jak partner przez polskie instytucje Wołodymyr Wiatrowicz – dyrektor UIPN – stwierdził niedawno, że symbolika dywizji SS Galizien (Hałyczyna) nie podlega pod prawo zakazujące propagowania komunizmu i nazizmu.

 

Wykazywanie się pokrętną logiką i relatywizmem historycznym nie jest niczym nowym w wykonaniu Wiatrowicza, który ewidentnie prze do narzucenia własnej wizji nawet najbardziej wstydliwych etapów z dziejów Ukrainy. Z faktów, które w Europie byłyby przyczynkiem do wstydu dyrektor UIPN stara się zrobić powód do dumy. I na razie uchodzi mu to na sucho.

 

Za Bugiem nie było nazizmu?

Do takiego stwierdzenia można byłoby dojść obserwując biegunowo odmienne podejścia do hitleryzmu w zachodniej Europie i na Ukrainie. Przez niemiecką prasę i TV przetoczyła się w pierwszej połowie maja dyskusja o obecności symboliki Wehrmachtu w koszarach niemieckiej armii. W artykule z 18 maja br. pt. „Die Truppe räumt auf“ na stronie Deutschlandfunk prowadzone są rozważania o przyczynach obecności postaw akceptujących symbolikę Wehrmachtu i sposobach zapobiegania takim sytuacjom.

 

Państwo, w którym narodził się hitleryzm stara się dzisiaj odcinać od bagażu III Rzeszy i zbrodni dokonanych przez jej siły zbrojne. Odmiennie zachowują się państwowe instytucje w kraju mocno wspieranym przez dzisiejsze Niemcy – na Ukrainie. Walka w parlamencie o specjalne przywileje dla byłych członków UPA, masowe stawianie pomników działaczom OUN – UPA i nauczanie historii, która w każdym innym kraju europejskim byłaby poddana fali krytyki, to praktyki budzące co najmniej zdziwienie i niesmak. Co istotne – na Zachodzie ruchy radykalne i nazistowskie kojarzone są raczej z warstwami społecznego marginesu, na Ukrainie afirmacja współpracy nacjonalistów z aparatem III Rzeszy jest dziś dziełem części elit politycznych.

 

Jak rozmawiać z UIPN?

Prowadzenie partnerskiego dialogu z instytucją reprezentującą państwo ukraińskie, prowadzoną przez osobę o nacjonalistycznych poglądach, jest w zasadzie bezzasadne. Wypowiedzi Wołodymyra Wiatrowicza o tym, że walczący w SS Galizien byli nie zbrodniarzami a ofiarami wojny albo lansowanie tezy o symetryczności zachowań Polaków broniących się przez rzezią na Wołyniu z zachowaniami banderowców właściwie uniemożliwia sensowny dialog. Przykre jest szczególnie to, że Wołodymyra Wiatrowicz jako wykształcony historyk, urodzony we Lwowie, musiał mieć do czynienia z Polakami i miał więcej szans poznać prawdę o rzezi 1943 roku.

 

Brak woli do odcięcia się od spadku po współpracy OUN – UPA z III Rzeszą oznacza, że dalsze rozmowy polskich służb dyplomatycznych oraz różnych instytucji, w tym naszego IPN, albo będą akceptować punkt wyjścia rozmów narzucony przez Wiatrowicza albo odrzucą go przenosząc pole rozmów szczebel wyżej – z mocodawcami Wiatrowicza.

Na razie polska strona po raz kolejny chowa głowę w piasek. Gdyby słowa Wiatrowicza wypowiedział ktoś w Polsce, wybuchłaby afera międzynarodowa. Zgoda szefa UIPN na używanie symboliki SS Galizien odbiła się tymczasem większym echem jedynie za Bugiem – oczywiście z różną oceną. W Polsce temat został zmilczany.

 

Różne zdania i brak działania

Pisząc o wypowiedzi Wołodymyra Wiatrowicza portal „Strana.ua” przypominał 18 maja, że po obchodach 74-lecia dywizji SS Galizien („Hałyczyna”) w końcu kwietnia, do prokuratury lwowskiej złożył wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności organizatorów uroczystości szef Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Edward Doliński. Doliński pisze m.in. o tym, że SS Galizien walczyła przeciw wojskom sprzymierzonym w walce z hitlerowskimi Niemcami, a w jej szeregi rekrutowano dobrowolnie zgłaszających się Ukraińców.

 

Wypowiedź szefa państwowego UIPN o zgodności z prawem stosowania symboli „Hałyczyny” spotkała się jednak z protestem obywateli w sieciach społecznościowych, o czym pisze „RIANowostiUkraina”, udostępniając na swoim portalu wypowiedzi dyskutantów.

 

Wśród głosów stojących po stronie Wiatrowicza nie zabrakło i totalnej krytyki jego logiki obrony SS Galizien. Jeden z trafniejszych komentarzy ocenił dyrektora UIPN słowami: „A jutro Wołodymyr Wiatrowicz stwierdzi, że i SS nie będzie podpadała pod prawo o zakazie propagowania nazizmu”. Problem prawdy historycznej widzą więc mieszkańcy Ukrainy , tymczasem nieakceptowalne dla Polaków opinie szefa jednej z ważniejszych instytucji ukraińskich przez kilka dni nie doczekały się oficjalnej reakcji ze strony polskiej.

 

Piotr Koźmian

DATA: 2017-05-21 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wole Rosje niż ukraine
ponad 1 rok temu / Lech
 
Kręcimy sobie dla siebie sznur.
ponad 1 rok temu / Nogal
 
Niestety spolegliwość i umizgi wobec Ukrainy jawnie popierającej banderyzm, jest wadą większości naszej klasy politycznej oraz mediów w Polsce. Pch24 jest jednym z nielicznych portali, który wbrew politycznej poprawności pisze prawdę o Ukrainie. Podobnie Kresy.pl i ks. Isakowicz, który walczy o pamięć i prawdę. Zarówno władza jak i opozycja udają pierwszych naiwnych, lub zaślepia ich rusofobia, że przymykają oczy na propagowanie przez Ukrainę bandytów z UPA. Jeżeli podejście PiSu do Ukrainy się nie zmieni, mogą oni stracić część wyborców. Nie można tak pomagać Ukrainie , która kultywuje pamięć zbrodniarzy. To obraża pamięć naszych męczenników, którzy zginęli m.in. na Wołyniu.
ponad 1 rok temu / Michu.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.