21 września 2020

Globalny szczyt biznesu i polityków w sprawie przyspieszenia realizacji Agendy 2030

(Fot. Reuters / Forum)

Ponad 2 tysiące liderów reprezentujących rządy, biznes i organizacje pozarządowe bierze udział w wirtualnym szczycie Sustainable Development Impact Summit 2020 organizowanym m.in. przez Światowe Forum Ekonomiczne i globalne instytucje. Jego celem jest wskazanie, jak należy wykorzystać kryzys koronawirusowy, by przyspieszyć zmiany ekonomiczne i społeczne prowadzące do osiągnięcia celów Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

 

– Musimy przekształcić powrót do zdrowia w realną okazję do robienia rzeczy dobrze w przyszłości – oznajmił Sekretarze Generalny ONZ António Guterresa. Powołując się na te  słowa, Światowe Forum Ekonomiczne uznało, że konieczne jest wprowadzenie nowych czynników zmieniających zasady gry w ekonomii w celu przyspieszenie realizacji Agendy 2030.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Czwarty szczyt Sustainable Development Impact (SDI) Światowego Forum Ekonomicznego odbywa się pod hasłem: „Realizing a Great Reset for Sustainable Development” („Realizacja wielkiego resetu dla zrównoważonego rozwoju”). Szczyt ma przynieść „ambitny plan”, poruszając szerokie spektrum tematów, począwszy od „sprawiedliwości społecznej po środowisko”.

 

Forum od trzech lat zwołuje szczyt, na którym prezentowane są wiodące przykłady współpracy publiczno-prywatnej i technologii czwartej rewolucji przemysłowej, pomagających osiągnąć program zrównoważonego rozwoju.

 

Tegoroczny szczyt – trwający od 21 do 24 września – będzie miał ten sam główny cel: wskazać ponad 3 tysiącom liderów z rządów, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, jak wdrażać najlepsze rozwiązania w ramach globalnego zarządzania dot. zrównoważonego rozwoju.

 

Tegoroczny szczyt jest prawdopodobnie największym z dotychczasowych i kładzie nacisk na „sprawiedliwość społeczną”, równość i rewolucję cyfrową w finansach.

 

Współprzewodniczącymi szczytu, kształtującymi jego program są: Alain Bejjani, dyrektor generalny Majid Al Futtaim, wiodącego dostawcy detalicznego i rekreacyjnego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej; Iván Duque, prezydent Kolumbii; Grace Forrest, założycielka organizacji walczącej z niewolnictwem Walk Free; Hindou Oumarou Ibrahim, prezes Stowarzyszenia na rzecz kobiet i ludów tubylczych Czadu; Peter Laugharn, dyrektor generalny, Conrad Hilton Foundation; Rebecca Masisak, dyrektor generalny TechSoup Global, giełdy technologii dla organizacji non-profit; Anushka Ratnayake, założycielka i dyrektor generalna myAgro, organizacji pomagającej drobnym rolnikom; Tiffany Yu, dyrektor generalny przedsiębiorstwa społecznego ds. niepełnosprawności Diversability.

 

Na szczycie będą poruszane także kwestie dotyczące: utraty różnorodności biologicznej; ożywienia gospodarczego; raportowania dot. emisji „gazów cieplarnianych”, dystrybucji szczepionki COVID-19 itp.

 

Podczas sesji będzie mowa o „nowym standardzie sprawiedliwości społecznej”, mobilizacji nowej siły do ​​wprowadzania zmian, o resecie gospodarczym, wdrażaniu  szczepionki COVID-19, wspólnych miernikach i spójnym raportowaniu dot. zrównoważonego rozwoju i tworzenia trwałej wartości.

 

Prelegenci będą rozmawiać o tym, co zrobić z „populizmem” i polityką niektórych państw, które ich zdaniem zagrażają „duchowi współpracy międzynarodowej i działaniom instytucji wielostronnych” przez co utrudniają realizację Agendy 2030 i porozumienia paryskiego dot. klimatu.

 

Forum wraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym wypowiadają wojnę „systemowemu rasizmowi”, który „jest zakorzeniony w wydziałach policji, medycynie, a nawet w polityce mieszkaniowej i finansowej w Stanach Zjednoczonych”, co „jest oznaką dziesięcioleci niesprawiedliwości wobec społeczności czarnych i afroamerykańskich w całym kraju”.

 

Ponadto chcą się uporać z nacjonalizmem i izolacjonizmem – zadeklarowano.

 

Ma w tym pomóc architektura społeczeństwa bezgotówkowego. Powołana przez Sekretarza Generalnego ONZ przy wsparciu Forum grupa zadaniowa ds. cyfrowego finansowania celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) określa, w jaki sposób cyfryzacja zmieni kształt finansów oraz identyfikuje, teoretyzuje i proponuje transformację, wspierającą finansowanie celów zrównoważonego rozwoju.

 

Platforma handlowo-inwestycyjna Forum angażuje biznes i decydentów, toczy rozmowy z Business Insight i opracowuje scenariusze oraz zalecenia dla polityków i decydentów instytucji międzynarodowych. Wielostronne grupy zadaniowe są wspierane przez globalną sieć akademicką i instytucjonalną oraz Global Future Council on International Trade and Investment.

 

Globalny sojusz na rzecz ułatwień w handlu, czy Globalna koalicja na rzecz Zwalczania Przestępczości Finansowej opracowują plany skoordynowania działań w zakresie integralnego globalnego systemu finansowego.

 

Forum przyznało, że w ostatnich miesiącach partnerzy i członkowie Forum przekazali miliardy dolarów na rzecz organizacji walczących o „sprawiedliwość społeczną” i rozpoczęli nowe inicjatywy, aby „ich własne miejsca pracy stały się bardziej sprzyjające włączeniu społecznemu i sprawiedliwe”.

 

Chodzi o środki przekazane na wszczynanie protestów chociażby w USA, czy realizację programu ideologicznego mniejszości seksualnych.

 

Źródło: weforum.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram