DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Globalna kampania Caritasu: większa „interakcja” z imigrantami i uchodźcami

Globalna kampania Caritasu: większa „interakcja” z imigrantami i uchodźcami
Voice of America News: Scott Bobb reports from the Suruç, Turkey/ Kobane, Syrian border; [Public domain], Wikimedia

Tuż przed zbliżającą się sesją ONZ w Nowym Jorku – gdzie we wrześniu podjęte zostaną próby uchwalenia nowych, korzystniejszych dla imigrantów i uchodźców umów – wzmaga się liczba inicjatyw proimigranckich. Caritas, organizator międzynarodowej kampanii „Share the Journey” (Dziel się podróżą) wzywa katolików do zwiększenia interakcji z imigrantami i uchodźcami poprzez np. spożywanie z nimi wspólnych posiłków.

 

„Zachęcamy cię, abyś usiadł razem z migrantami i uchodźcami w swojej społeczności, aby spojrzeć im w oczy, wysłuchać ich historii i podzielić się swoją własną” – napisał w specjalnym komunikacie kardynał Luis Antonio Tagle.

 

Hierarcha, który jest arcybiskupem Manili, a także przewodniczącym papieskiej organizacji charytatywnej Caritas Internationalis stwierdził, że podróż każdej osoby rozpoczyna się od „chwili dzielenia się, która pomaga nam rozpoznać więzy łączące całą ludzkość”.

 

„Jesteśmy zaproszeni do współczucia i odwagi, aby otworzyć nasze serca i umysły na ludzi, których jeszcze nie znamy i towarzyszyć im w tej podróży” – apelował.

 

Od 17 do 24 czerwca w ramach Global Action Week katolicy zachęcani są do różnych działań na rzecz imigrantów i uchodźców. Akcja wpisana jest też w dwuletnią kampanię „Share the Journey”, która została uruchomiona przez Caritas Internationalis we wrześniu 2017 roku w celu zachęcenia do „kultury spotkań” i wzmocnienia wysiłków na rzecz serdecznego powitania imigrantów i uchodźców.

 

Projekt ma także rzucić światło na wyzwania i efekty migracji na każdym etapie podróży, aby promować „zmianę myślenia” w tej kwestii. Wspiera ją m.in. sieć ACT Alliance, skupiająca 145 chrześcijańskich agencji i innych kongregacji religijnych oraz tzw. grup społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie.

 

W ramach Global Week Action, oddziały Caritas we wszystkich regionach świata będą organizować wspólne posiłki z imigrantami i uchodźcami, a także inne wydarzenia mające na celu budowanie więzi lokalnych społeczności z migrantami.

 

W Rzymie Caritas zorganizuje 19 czerwca na głównym dworcu kolejowym (Termini) wspólny obiad z migrantami i uchodźcami.

 

Przewidziana jest także promocja „eksperymentu społecznego” – Moje lustro. To projekt Caritas Ambrosiana w Mediolanie, który zachęca nieznajomych do wzajemnego patrzenia w oczy jako sposobu na „przełamywanie barier”.

 

Caritas Cyprus próbuje zachęcić kobiety do interakcji z migrantami, oferując „imprezę torebkową dla kobiet”, dając każdej kobiecie, która zjawi się na spotkaniu, torbę pełną podstawowych kosmetyków.

 

W USA konferencja biskupów, jak również Caritas i inne organizacje takie jak Catholic Relief Services i Catholic Charities USA, promują kampanię modlitwy za migrantów i uchodźców, zachęcając jednocześnie do materialnych form pomocy.

 

Catholic Relief Services np. współpracuje z lokalnym sklepem odzieżowym, który zgodził się przekazać 20 proc. ze sprzedaży skarpet na rzecz pracy organizacji z migrantami i uchodźcami.

 

Akcja Caritasu – jak podkreśla Watykan – ma pomóc w negocjacji dwóch oenzetowskich porozumień w sprawie imigrantów i uchodźców oraz w wyasygnowaniu większych środków od państw na realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030. Cele te – o czym należy pamiętać – zgodnie z zawartym porozumieniem muszą być realizowane niepodzielnie. Obejmują one m.in. powszechny dostęp do „praw seksualnych i reprodukcyjnych” (aborcja, sterylizacja, antykoncepcja, edukacja seksualna, edukacja gender itp.).

 

Nowy oenzetowski Globalny Pakt na rzecz Imigrantów i Uchodźców wzywa do ułatwienia imigrantom sposobu dotarcia do krajów docelowych, ściągania odległych członków rodziny do danego kraju, zapewnienia im pracy i mieszkania, wsparcia finansowego dla godnego życia itp. Caritas tłumaczy, ze chodzi o skoordynowanie działań globalnych dla zapewnienia legalnej i humanitarnej migracji. Dlatego współpracuje z UN Global Compact, agendą oenzetowską odpowiedzialną za wspieranie zaangażowania wszelkich organizacji w realizację Agendy 2030.

 

 

Źródło: cruxnow.com / CNA / caritas.org

AS

 

  


DATA: 2018-06-08 16:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@[email protected] Nie interesują mnie korzenie islamu. Interesuje mnie to co wyznawcy islamu robią dzisiaj w Europie i w innych częściach świata. Nie ma dla nich usprawiedliwienia.
8 miesięcy temu / ORION
 
Wystarczyło napisać "Żadna obrona żydom, masonom i muzułmanom się nie należy", to bym się nie czepiał :)
9 miesięcy temu / do g.M.
 
Nie bronię muzułmanów. Odczep się.
9 miesięcy temu / do rozczarowanych
 
"Żadna obrona żydom i masonom się nie należy" - a muzułmanom się należy? Jaki masz interes by bronić jednej z odmian satanizmu?
9 miesięcy temu / do g.M.
 
Czy globalizm wymyślili i realizują w największym stopniu muzułmanie? Kto posada obecnie prawie cały system finansowy świata? Dlaczego państwa niezależne od FED muszą się podporządkować a jeśli tego nie zrobią czeka je krwawa zagłada? Wiesz jakie są korzenie islamu? Czy orfizm wyszedł od muzułmanów czy odwrotnie? Gdyby wszyscy żydzi przyjęli Chrystusa zamiast tworzyć synagogę szatana dziś byłby raj na ziemi.
9 miesięcy temu / @DIZAS
 
@DIZAS: Wiem co mówi Koran. Wiem też co mówią różne odmiany Talmudu. Należy jeszcze dołożyć kabałę z jej wpływami na każde z tych wyznań. Mam robić ci wykład z historii świata, masonerii i żydostwa? Dobrze wiesz kto kogo prowokuje i po co. I dobrze wiesz dlaczego masoneria zmienia religię katolicką na judeochrzescijaństwo. W Syrii muzułmanie żyli obok chrześcijan zanim nie wtrącili się żydzi. W innych krajach to samo. Żadna obrona żydom i masonom się nie należy. Marne Twoje wysiłki.
9 miesięcy temu / g. M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.