DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

GLOBALIZACJA+ Przejście na wyższy poziom


Felietonista Bloomberga James Gibney w artykule zatytułowanym Covid-19 won’t kill globalization (Covid-19 nie zabije globalizacji) zauważa, iż jednym z produktów ubocznych pandemii koronawirusa jest szereg nekrologów dotyczących globalizacji, jak: „Globalny wybuch napędza reakcję na globalizację”, „Rozprzestrzenianie się wirusa może przyspieszyć gwałtowną reakcję wobec globalizacji”
albo „Czy koronawirus zakończy globalizację, jaką znamy?” Krótka odpowiedź brzmi: nie, jeśli globalizację zdefiniujemy jako coś więcej niż międzykontynentalne łańcuchy dostaw i ogromne
kontenerowce.

 

Autor irytuje się doniesieniami medialnymi podważającymi sens tworzenia sieci powiązań nawet w dobie zmiany układu sił na świecie. Jego zdaniem, większość dostępnych analiz koncentruje się na jednym wymiarze globalizacji: spektakularnym wzroście i integracji rynków globalnych w ciągu ostatnich kilku dekad. Tymczasem ignorują one nie tylko polityczne, społeczne i kulturowe elementy globalizacji, ale także jej przebieg w ciągu ostatnich stu pięćdziesięciu lat.

 

Gibney przypomina, że w drugiej połowie XIX wieku imperializm otworzył nowe ścieżki dla handlu i inwestycji, a międzynarodowe kongresy zwoływane w dyscyplinach takich jak: matematyka, statystyka, chemia i filozofia pozwoliły połączyć siły, by poradzić sobie z różnymi wyzwaniami świata. Co prawda, pierwsza wojna światowa zniszczyła zarówno wschodzący rynek globalny, jak i samozadowolenie internacjonalistów, jednak już wkrótce po jej zakończeniu i w czasie wielkiego kryzysu, globalizacja postępowała. Pomimo odradzania się nacjonalizmu, powstały liczne fundacje i organizacje oligarchicznych rodzin. Liga Narodów, chociaż nie zapobiegła wybuchowi kolejnej wojny światowej, wprowadziła szereg uregulowań w różnych dziedzinach, a jej spadkobierczyni ONZ honoruje te rozwiązania.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

Władze miejskie San Francisco zdecydowały, że w miejscach kultu religijnego wierni będą mogli zajmować czwartą część limitu pojemności obiektów, maksymalnie do 100 osób w jednym miejscu. Wcześniej wierni z tego terenu uczestniczyli jedynie w Mszach świętych i procesjach eucharystycznych na wolnym powietrzu. Jednocześnie w znacznie szerszym zakresie funkcjonowały w tym samym czasie centra rozrywki, sklepy oraz lokale usługowe.

 
 

Potwierdziły się, na razie częściowo, podane przez nas nieoficjalne informacje na temat składu nowego rządu, który zostanie zredukowany do 14 ministerstw. Część obsady ich kierownictw w środę po południu ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Ponad tysiąc rolników bierze udział w zorganizowanym w Warszawie proteście przeciwko polityce PiS w zakresie ochrony zwierząt. Chodzi o rozwiązania z „piątki dla zwierząt” zakładającej likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

 

 

W nocy zamaskowani aktywiści zdewastowali budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na gmachu pojawił się napis: „Twoje dziecko LGBT+” oraz trzy imiona. Komentując sprawę szef resortu zauważył, że „tęczowi” wandale obrali sobie za cel budynek, w którym gestapo dręczyło polskich bohaterów. – Idioci, barbarzyńcy – powiedział o chuliganach Dariusz Piontkowski.

 

Jak Kościół zmienia się w czasie pandemii koronawirusa? Czy ks. prof. Wierzbicki poniesie odpowiedzialność za sprzyjanie środowiskom LGBT? I co oznacza dymisja kard. Angelo Becciu? – w programie „Ja, katolik. EXTRA” sytuację w Kościele komentują najlepsi katoliccy publicyści: Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.