DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

GLOBALIZACJA+ Przejście na wyższy poziom


Felietonista Bloomberga James Gibney w artykule zatytułowanym Covid-19 won’t kill globalization (Covid-19 nie zabije globalizacji) zauważa, iż jednym z produktów ubocznych pandemii koronawirusa jest szereg nekrologów dotyczących globalizacji, jak: „Globalny wybuch napędza reakcję na globalizację”, „Rozprzestrzenianie się wirusa może przyspieszyć gwałtowną reakcję wobec globalizacji”
albo „Czy koronawirus zakończy globalizację, jaką znamy?” Krótka odpowiedź brzmi: nie, jeśli globalizację zdefiniujemy jako coś więcej niż międzykontynentalne łańcuchy dostaw i ogromne
kontenerowce.

 

Autor irytuje się doniesieniami medialnymi podważającymi sens tworzenia sieci powiązań nawet w dobie zmiany układu sił na świecie. Jego zdaniem, większość dostępnych analiz koncentruje się na jednym wymiarze globalizacji: spektakularnym wzroście i integracji rynków globalnych w ciągu ostatnich kilku dekad. Tymczasem ignorują one nie tylko polityczne, społeczne i kulturowe elementy globalizacji, ale także jej przebieg w ciągu ostatnich stu pięćdziesięciu lat.

 

Gibney przypomina, że w drugiej połowie XIX wieku imperializm otworzył nowe ścieżki dla handlu i inwestycji, a międzynarodowe kongresy zwoływane w dyscyplinach takich jak: matematyka, statystyka, chemia i filozofia pozwoliły połączyć siły, by poradzić sobie z różnymi wyzwaniami świata. Co prawda, pierwsza wojna światowa zniszczyła zarówno wschodzący rynek globalny, jak i samozadowolenie internacjonalistów, jednak już wkrótce po jej zakończeniu i w czasie wielkiego kryzysu, globalizacja postępowała. Pomimo odradzania się nacjonalizmu, powstały liczne fundacje i organizacje oligarchicznych rodzin. Liga Narodów, chociaż nie zapobiegła wybuchowi kolejnej wojny światowej, wprowadziła szereg uregulowań w różnych dziedzinach, a jej spadkobierczyni ONZ honoruje te rozwiązania.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Krakowski sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie słów abp. Marka Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”. Metropolita użył takich słów 1 sierpnia 2019 roku w kontekście ideologii LGBT.

 
 

Donald Trump zapowiedział wpisanie Antify na listę organizacji terrorystycznych. Prezydent USA zapowiedział również, że w ciągu najbliższych miesięcy Stany Zjednoczone wystąpią ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jeśli dołożymy do tego zablokowanie na Facebooku profilu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, to widzimy jak w praktyce będzie wyglądała nowa normalność po epidemii koronawirusa w wydaniu największych graczy politycznych i medialnych na świecie. Jacek Ożóg zaprasza na RAPORT PCh24.pl.

 

Amerykańska dyplomacja w Polsce najwyraźniej nie może narzekać na nadmiar ważnych zadań, więc postanowiła ponownie włączyć się w promocję tęczowej rewolucji. Jak pokazuje historia, z roku na rok coraz mocniej ulegając jej wpływom.

 

Dwa kościoły, jeden w Minneapolis a drugi w Nowym Jorku, znalazły się na celowniku wandali biorących udział w trwających protestach.

 

Kardynał Leo Raymond Burke wyraził obawy, że błędne praktyki w udzielaniu sakramentów, do których doszło podczas zamknięcia kościołów w czasie epidemii, doprowadzą do utraty poczucia sacrum. Jego zdaniem niezbędny jest powrót do podstaw katechezy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.