DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Gliwice: obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian. Uroczystościom przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Gliwice: obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian. Uroczystościom przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
fot. Marek Kudelski / FORUM

Obchody upamiętniające 100. rocznicę pogromu Ormian, w Gliwicach rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w kościele ormiańskimp.w. Trójcy Świętej. Uroczystościom przewodniczył proboszcz parafii południowej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


W homilii skierowanej do wiernych podkreślał, jak trudne było to doświadczenie dla całej wspólnoty Ormian. - Nie chcę wymieniać poszczególnych etapów ludobójstwa, ale powiem tylko to, że spośród dwumilionowej społeczności w ciągu kilku lat wymordowano trzy czwarte narodu – 1,5 mln Ormian - mówił. W homilii pojawił się jednak też wyraźny akcent nadziei, że nawet taki akt przemocy, obecnie „jest oznaką łączności wszystkich Ormian”.

 

„Naród ormiański poddany ludobójstwu miał zostać wytarty z kuli ziemskiej, pamięć o Ormianach miała być też wytarta ze względów politycznych, ale po 100 latach możemy powiedzieć, że naród ormiański żyje nadal” – zaznaczył z nadzieją ks. Isakowicz-Zaleski.

 

Drugim ważnym momentem niedzielnej uroczystości było ogłoszenie św. Grzegorza Oświeciciela drugim patronem parafii południowej, która swym obszarem obejmuje całą południową Polskę. Dekret ustanawiający nowego patrona został wydany przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, który jest jednocześnie ordynariuszem chrześcijan obrządków wschodnich, którzy nie posiadają własnego ordynariusza.

 

Po Mszy św. wierni zebrali się na dalszą modlitwę pod chaczkarem, czyli kamiennym krzyżem ormiańskim wykonanym z oryginalnego tufu wulkanicznego, gdzie poświęcono tablicę upamiętniającą zamordowanych Ormian. Tablica najprawdopodobniej zostanie umieszczona przy siedzibie Związku Ormian w Polsce im. ks. abp. Józefa Teodorowicza w Gliwicach, przy ul. Wyszyńskiego.

 

Po zakończonych modlitwach odbył się koncert Teatru Performer zatytułowany „Wołanie z głębi serca” oparty na pieśniach św. Grzegorza z Nareku, po którym zebrani udali się na ormiański poczęstunek do gliwickiej siedziby związku.

 

W uroczystościach wzięli udział min. ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, Anna Olszańska, prezes Związku Ormian w Polsce im. arcybiskupa Teodorowicza oraz przedstawiciele metropolity warszawskiego i biskupa gliwickiego.

 

 

Źródło: KAI

lukDATA: 2015-04-27 07:30
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ przecież jest tylko jeden prawowity holocaust. Tym holocaustem jest holocaust Żydów - prawowitych talmudycznych nadludzi. Inne holocausty to błahostka w porównaniu z najprawdziwszym, najtragiczniejszym holocaustem żydostwa. I zastanawiam się, czy mówienie o nich nie podpada pod paragraf "kłamstwa oświęcimskiego"...
ponad 5 lat temu / Robokopo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.