DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Prawda, dobro, piękno

Michela Gianfranceschi

Giovanni Bellini - nowy język włoskiego malarstwa


Wenecki malarz Giovanni Bellini w drugiej połowie XV wieku stworzył niezwykle przejrzysty i poruszający język artystyczny – na który składały się kolor, światło i nastrój. Odwiedzający Rzym mogą jeszcze do 11 stycznia obejrzeć około sześćdziesięciu dzieł jego autorstwa, głównie o tematyce religijnej, zaprezentowanych w pomieszczeniach dawnych stajni papieskich na Kwirynale. Widzowie ekspozycji mają okazję podziwiać charakterystyczne dla Belliniego perfekcję i piękno łączenia tradycji z nowoczesnością.

Giovanni Bellini (około 1438-1516), bohater monograficznej wystawy w Palazzo Scuderie del Quirinale „przeprowadził” włoskie malarstwo ze stylu gotyckiego i wczesnorenesansowego do nowego sposobu wyrażania charakterystycznego dla sztuki nowożytnej.

Autorzy wystawy zaprezentowali około sześćdziesięciu dzieł (m.in. niemal wszystkie obrazy) z bogatej spuścizny mistrza, wybór składający się w szczególności z kompozycji religijnych małego formatu, jak i całych ołtarzy. Przechodząc przez duże ciemne sale (efekt obecnych trendów konserwatorskich, służących zabezpieczeniu obiektów przed szkodliwym działaniem światła, powodujących niestety trudności w odczytaniu napisów umieszczonych obok dzieł), zwiedzający może zobaczyć serie obrazów przedstawiających: Madonny z Dzieciątkiem, Piety, krucyfiksy, portrety – wszystkie ważne tematy podejmowane przez malarza w trakcie jego wieloletniej twórczej działalności.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Monopolista na rynku mediów społecznościowych kolejny raz wykorzystał swoją pozycję do narzucania społeczeństwu własnych przekonań światopoglądowych. Tym razem na celowniku facebookowej cenzury znalazła się strona „Bramy piekielne Go nie przemogą”.

 
 

14 września, w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku w Kruszynie odbyła się akcja Polska pod Krzyżem, która zgromadziła około 60 tys. osób. Dodatkowo wielu katolików uczestniczyło w nabożeństwach w swoich diecezjach – w parafiach i domostwach – zaś z okazji przypadającego w sobotę święta o znaczeniu Krzyża przypominali polscy biskupi.

 

W kanadyjskim Quebecu eutanazja – nazywana niewinnie „pomocą medyczną w umieraniu” – będzie teraz dostępna dla osób, których śmierci nie da się przewidzieć w krótkim okresie. Tak postanowiła sędzia Sądu Najwyższego Quebecu.

 

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” – te, błędnie przypisywane Adamowi Mickiewiczowi, słowa poety Karola Balińskiego są dziś aktualne jak mało kiedy. Niektórzy chcą bowiem, aby Polska nie była ani katolicka, ani polska. Na szczęście jednak Polacy nie pozostają bierni w obliczu ataków, a w sobotni wieczór tłumnie stanęli pod Krzyżem. To jednak nie koniec cywilizacyjno-duchowej batalii.

 

W sobotę po godzinie 20:00 na lotnisku w Kruszynie rozpoczęła się Droga Krzyżowa – kolejny punkt akcji „Polska pod Krzyżem”. Jej niezwykłość polegała nie tylko na tym, że odprawiona została w plenerze – na lotnisku, pośród morza świateł świec trzymanych w dłoniach wiernych, ale także dlatego, że oprócz słów Pisma Świętego zebrani wysłuchali świadectw osób świeckich i duchownych, o ich doświadczeniu krzyża.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.