DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Prawda, dobro, piękno

Michela Gianfranceschi

Giovanni Bellini - nowy język włoskiego malarstwa


Wenecki malarz Giovanni Bellini w drugiej połowie XV wieku stworzył niezwykle przejrzysty i poruszający język artystyczny – na który składały się kolor, światło i nastrój. Odwiedzający Rzym mogą jeszcze do 11 stycznia obejrzeć około sześćdziesięciu dzieł jego autorstwa, głównie o tematyce religijnej, zaprezentowanych w pomieszczeniach dawnych stajni papieskich na Kwirynale. Widzowie ekspozycji mają okazję podziwiać charakterystyczne dla Belliniego perfekcję i piękno łączenia tradycji z nowoczesnością.

Giovanni Bellini (około 1438-1516), bohater monograficznej wystawy w Palazzo Scuderie del Quirinale „przeprowadził” włoskie malarstwo ze stylu gotyckiego i wczesnorenesansowego do nowego sposobu wyrażania charakterystycznego dla sztuki nowożytnej.

Autorzy wystawy zaprezentowali około sześćdziesięciu dzieł (m.in. niemal wszystkie obrazy) z bogatej spuścizny mistrza, wybór składający się w szczególności z kompozycji religijnych małego formatu, jak i całych ołtarzy. Przechodząc przez duże ciemne sale (efekt obecnych trendów konserwatorskich, służących zabezpieczeniu obiektów przed szkodliwym działaniem światła, powodujących niestety trudności w odczytaniu napisów umieszczonych obok dzieł), zwiedzający może zobaczyć serie obrazów przedstawiających: Madonny z Dzieciątkiem, Piety, krucyfiksy, portrety – wszystkie ważne tematy podejmowane przez malarza w trakcie jego wieloletniej twórczej działalności.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła stanowisko w sprawie inicjatywy Parlamentu Europejskiego dotyczącej wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa. W stanowisku czytamy m.in.: „pomysł opodatkowania cen mięsa uważamy za nieracjonalny”.

 
 

Prezentujemy komentarz znanego obrońcy życia Mariusza Dzierżawskiego z fundacji Pro – Prawo do Życia w sprawie filmu blogera ojca Adama Szustaka OP na temat aborcji i przepisów dotyczących mordowania nienarodzonych dzieci.

 

Od kilku lat próbuje się zaprząc na służbę propagandy ideologii LGBT także sport. Eksperymenty tego typu widać np. w piłce nożnej. We Francji zmuszano np. trenerów i kapitanów drużyn do zakładania „tęczowych opasek” z okazji „dni walki z homofobią”, karano kluby za przyśpiewki kibiców, a nawet przerywano mecze. Dotyczy to jednak wszystkich dyscyplin, a ostatnio zabrano się za tak „męskie” dyscypliny jak np. rugby.

 

Ksiądz jako myśliciel polityczny? Coraz mniej duchownych chce pełnić taką rolę, a i społeczeństwo coraz mniej ochoczo odnosi się do kapłanów „mieszających się do polityki”. Istnieją jednak sprawdzone wzorce – oto ksiądz Piotr Skarga w Kazaniach Sejmowych poruszał tematykę relacji między Kościołem a państwem, problemów ustrojowych, a także bronił społecznej hierarchii i ładu. Czyta Krzysztof Zimoch.

 

W sobotę, 29 lutego na Słowacji odbędą się wybory parlamentarne. Nasi południowi sąsiedzi wybiorą 150 deputowanych Národnej Rady. Do urn wyborczych udadzą się już po raz 10. W tym roku start w wyborach zapowiedziało 25 partii i koalicji. Do parlamentu wchodzi partia, która przekroczy 5-procentowy próg.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.