DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Gimnazja do wygaszenia. MEN chce ośmioklasowej podstawówki z podziałem na poziomy

Gimnazja do wygaszenia. MEN chce ośmioklasowej podstawówki z podziałem na poziomy
fot. Adam Chelstowki / FORUM

Uczniowie rozpoczynający przygodę z edukacją w roku szkolnym 2017/2018, będą kształcić się już w nowym systemie. Powrócą ośmioletnie podstawówki i formalnie znikną gimnazja. Edukacja będzie jednak podzielona na dwa poziomy: podstawowy i gimnazjalny. Powrócą też czteroletnie licea.

 

Minister edukacji Anna Zalewska podsumowała ogólnopolską debatę „Dobra zmiana”, która stała się przyczynkiem do reformy systemu edukacji. Celem zmian jest „wprowadzenie cykliczności etapów szkolnych”, m.in. przez wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

 

Jak zatem będzie wyglądała polska szkoła od roku szkolnego 2017/2018 począwszy? Przede wszystkim znikną gimnazja. Edukacja w szkole podstawowej trwać będzie osiem lat. W tym okresie uczeń przejdzie w klasach I-IV edukację wczesnoszkolną, a w klasach V-VIII – gimnazjalną.

 

Następnie uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe.

 

Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018. Zmiany przewidują tzw. okres przejściowy, w którym klasy VII  - odpowiadające obecnie I klasie gimnazjum - będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum, albo szkoły podstawowej.

 

Zdaniem Zalewskiej, nowy system edukacji ma doprowadzić do tego, by mimo niżu demograficznego nie trzeba było zwalniać nauczycieli.Źródło: gosc.pl

MA

DATA: 2016-06-27 13:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Były jakieś przyczyny odejścia kiedyś od tego systemu wymyślonego w PRL.Mało kto o tym chce pamiętać. Dlaczego PiS do tego wraca?
ponad 3 lata temu / kp
 
Na szczęście najsensowniejszy pomysł z tych wszystkich, które krążyły. Jeszcze tylko prosiłabym o zwiększenie ilości godzin z historii. Dziatwa kompletnie niekumata w dziejach Polski, aż żal duszę ściska.
ponad 3 lata temu / Maria
 
Świetna decyzja- moje dziecko będzie tym 1 rocznikiem zmian
ponad 3 lata temu / ajwi1
 
A ja jestem za.
ponad 3 lata temu / ja
 
A mnie się podoba. Powrót do tego, co było przez lata i się sprawdziło. Bardzo dobrze, że wraca czteroletnie liceum. Pozdrawiam malkontentów.
ponad 3 lata temu / Jerry
 
Nie dało się. Fizyka w obecnym LO zredukowana do 30 lekcji (jeszcze kilka lat temu było 90), podobnie chemia, biologia, geografia... Można było w ogóle wyrzucić te przedmioty i wprowadzić specjalizacę już w I klasie LO. Można było znowu znieść maturę z matematyki Można było wprowadzić więcej zajęć typu "Podstawy funkcjonowania Unii Europejskiej", "Jak pozyskać fundusze unijne", "Podstawy religii świata - islam, hiduizm, judaizm" itp.itd. Słowem - można było o wiele gorzej, niż jest.
ponad 3 lata temu / Solidarny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.