3 października 2019

Gigantyczne cła odpowiedzią na unijną pomoc dla Airbusa. WTO nie widzi przeszkód

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Światowa Organizacja Handlu (WTO) upoważniła w środę USA do nałożenia ceł na towary z UE o wartości do 7,5 mld USD (6,8 mld EUR), w odpowiedzi na nielegalne dotacje udzielane przez rządy europejskie gigantowi lotniczemu Airbus.

 

Pod względem taryf wyrównawczych jest to rekordowa liczba zatwierdzona przez organizację z Genewy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Amerykanie zabiegali o cła o wartości 11,2 mld USD. Waszyngton wskazywał na europejski eksport do USA o wartości około 25 mld USD.  Produkty, które mogą podlegać sankcjom obejmują części do samolotów, ale także wino, whisky i towary luksusowe.

 

Gdy ostateczna lista zostanie opublikowana przez administrację USA, organ rozstrzygający spory – WTO – będzie musiał potwierdzić decyzję.

 

Następne spotkanie Światowej Organizacji Handlu (WTO) zaplanowano na koniec tego miesiąca. Amerykanie mogą jednak wystąpić o nadzwyczajną sesję, która może odbyć się w połowie października.

 

Po ogłoszeniu decyzji WTO unijna komisarz ds. handlu, Cecilia Malmström ostrzegła, że ​​„wybór środków zaradczych będzie krótkowzroczny i przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego”.

Publikacja ostatecznych danych kończy 15-letni spór między UE a USA w sprawie dotacji przyznanych firmom lotniczym. Decyzja WTO grozi eskalacją wojny handlowej.

 

Równoległa sprawa wniesiona przez UE przeciwko pomocy finansowej udzielonej Boeingowi przez Waszyngton zostanie zakończona w podobny sposób na początku przyszłego roku. Oczekuje się, że UE otrzyma podobne prawa kompensacyjne.

 

Na tym tle Bruksela próbowała w ciągu ostatnich kilku miesięcy wynegocjować rozwiązanie. W ubiegłym tygodniu komisarz Malmström spotkała się ponownie z przedstawicielem handlu USA Robertem Lighthizerem przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 

W ramach oferty – w celu złagodzenia sporu i odłożenia sankcji – Europejczycy zaproponowali kontrolę  dotacji dla przemysłu lotniczego. Stany Zjednoczone wielokrotnie odrzucały próby rozwiązania sporu.

 

– Wzajemne nałożenie środków zaradczych – oznajmiła w środę Malmström, – wyrządzi szkody tak przedsiębiorcom, jak i obywatelom po obu stronach Atlantyku, a także w newralgicznym momencie zaszkodzą światowemu handlowi i szerszemu przemysłowi lotniczemu.

 

UE nadal ma nadzieję, że obie strony unikną wzajemnego odwetu. Ale jeśli USA zdecydują się ostatecznie nałożyć nowe taryfy, Komisja Europejska i państwa członkowskie rozważają już „zdecydowaną reakcję”.

 

Malmström skomentowała w przeddzień ogłoszenia decyzji WTO, że ​​„wszystkie opcje” są rozważane. Podczas przygotowywania orzeczenia w sprawie Boeinga jednym z pomysłów byłoby zastosowanie niewykorzystanych taryf wyrównawczych przyznanych UE w poprzednich sporach handlowych z USA.

 

Źródła europejskie wyraziły jednak wątpliwości, czy Komisja zaleciłaby tę opcję jako pierwszy krok, ponieważ mogłoby to eskalować spór między UE a USA.

 

Airbus nadal ma nadzieję, że obie strony będą w stanie wynegocjować rozwiązanie. – Airbus będzie kontynuował współpracę ze swoimi amerykańskimi partnerami, klientami i dostawcami, aby zająć się wszystkimi potencjalnymi konsekwencjami takich taryf, które stanowiłyby barierę dla wolnego handlu i miałyby negatywny wpływ nie tylko na amerykańskie linie lotnicze, ale także na amerykańskie miejsca pracy, dostawców i podróżujących samolotami – oświadczył Guillaume Faury, dyrektor generalny Airbusa.

 

W międzyczasie szefostwo Boeinga napisało w oświadczeniu, że „nawet dzisiaj Airbus nadal może całkowicie uniknąć taryf, wypełniając swoje zobowiązania. Mamy nadzieję, że w końcu to zrobi”.

 

Więzy transatlantyckie były już mocno obciążone w wyniku ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa na eksporterów stali i aluminium oraz hiszpańskie oliwki. Obie strony nie osiągnęły również znaczących postępów w negocjacjach handlowych rozpoczętych w lipcu 2018 r. w celu zniesienia taryf dot. towarów przemysłowych.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram