23 lipca 2018

„Gietrzwałd 1877 – nieznane konteksty geopolityczne”. Grzegorz Braun o Maryjnych objawieniach

(pixabay.com/3dom.pro)

Książka Grzegorza Brauna pt. „Gietrzwałd 1877 – nieznane konteksty geopolityczne”, wydana przez Fundację Osuchowa, to pozycja wyjątkowa. Nieczęsto bowiem w historii, zwłaszcza tak –zdawałoby się – dobrze znanej i tylekroć powtórzonej, zdarza się odkryć całkiem nową kartę.

 

Sam autor zapowiada, że jest to opowiadanie o „niedoszłym” powstaniu i „odwołanej” wojnie światowej oraz o tym, jak jednym genialnym w swej prostocie posunięciem strategicznym, Polskę i świat od tych kataklizmów uratowała swą osobistą interwencją Najświętsza Maryja Panna.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Punktem wyjścia historycznego śledztwa, jakie podejmuje autor, jest niezwykłe lato roku 1877 na Warmii, we wsi Gietrzwałd (wówczas Dietrichswalde, pod zaborem pruskim). To tutaj, od 27 czerwca do 16 września, 160 razy ukazywała się i przemawiała po polsku Piękna Pani, która dwóm młodziutkim wizjonerkom, Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej, przedstawiła się jako Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

 

Warto pamiętać, że to jedyne w Polsce objawienia Maryjne uznane kanonicznie – potwierdzone powagą urzędu nauczycielskiego Kościoła. Jednak dotychczasowa literatura i dokumentacja tego faktu, skupiona na wymiarze religijnym i patriotycznym, pozostaje w znacznym stopniu oderwana od szerszego kontekstu historycznego. Tymczasem dramatyczne wydarzenia zachodzące na europejskiej scenie politycznej właśnie w roku 1877 – ożywiona akcja dyplomatyczna, eskalacja militarna, a nawet intrygi szpiegowskie – to wszystko rzuca na cud Gietrzwałdu całkiem nowe światło.

 

Autor zadaje pytania: „Czy motywem działania Pięknej Pani z Gietrzwałdu mogła być wyłącznie szczególna chęć udzielenia Polakom tak niekonwencjonalnej katechezy i ogólny zamiar podniesienia ich samooceny? Czy w ogóle kwestia polska mogła wyznaczać horyzont założeń i oczekiwań, z jakimi Najświętsza Maryja Panna przybywała do Gietrzwałdu? Czy przypadkiem w Jej agendzie nie było czegoś jeszcze – o czym Ona sama nie wspomniała, a myśmy przeoczyli?”.

 

Zanim powstanie na ten temat epicki film dokumentalny (którego produkcję podjęła Fundacja Osuchowa) reżyser Grzegorz Braun dzieli się z czytelnikami swoimi zaskakującymi odkryciami na kartach książki „Gietrzwałd 1877 – nieznane konteksty geopolityczne”. Zgodnie z autorską obietnicą: „Po przejściu tej ścieżki, nic nie będzie już takie jak przedtem – przynajmniej, jeśli idzie o nasz ogląd przeszłości i pogląd na ojczyste dzieje. Gietrzwałd bowiem, kiedy tylko zajmie centralne, ze wszech miar należne mu miejsce w świadomości historycznej Polaka katolika – radykalnie zmienia, koryguje perspektywę oraz wydatnie poprawia ostrość widzenia i sądzenia nie tylko przeszłości, ale i spraw obecnych, i tych, które dopiero przed nami”. Pozostaje tylko zaprosić do tej wędrówki przez dzieje razem z Grzegorzem Braunem.

 

Książka ukazała się pod patronatem medialnym portalu PCh24.pl oraz magazynu „Polonia Christiana”.

 

 

 

 

 

 Zobacz także:

 

Świat według Brauna

 

Świat według Brauna

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie