DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Gietrzwałd: wkrótce centralne uroczystości 140. rocznicy Objawień Maryjnych

Gietrzwałd: wkrótce centralne uroczystości 140. rocznicy Objawień Maryjnych
Źródło: Wikimedia Commons

Już 10 września będą miały miejsce w sanktuarium w Gietrzwałdzie główne uroczystości 140. rocznicy Objawień Maryjnych oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi. Uroczystości odpustowe odbędą się z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, Episkopatu Polski i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

 

Do gietrzwałdzkiego Sanktuarium Maryjnego spodziewane jest przybycie wielu tysięcy pielgrzymów. Pątnicy przyjadą z terenu całej Polski i różnych miejsc świata. Czuwanie modlitewne rozpocznie się już 8 września. Do czasu głównych uroczystości 10 września, całymi dniami trwać będą modlitwy Maryjne, w tym modlitwa różańcowa, o którą prosiła Matka Boża podczas objawień. Odprawiane będą też liczne Msze św. w ważnych dla Kościoła i Polski intencjach.

 

Modlitwą Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny, o 6.00 rano, rozpocznie się centralny dzień uroczystości - niedziela 10 września. Później odmówiona zostanie modlitwa różańcowa. O godzinie 10.30 z bazyliki na Błonia ruszy procesja z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. O godzinie 11.00 na Błoniach, będzie miała miejsce główna Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem prymasa Polski J.E. ks. abp. Wojciecha Polaka, który wygłosi też homilię.

 

Uroczystości odbywają się również z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Autor obrazu gietrzwałdzkiego nie jest znany. Przyjmuje się, że obraz został wykonany w połowie XVI wieku. Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem z ornatem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko ubrane w długą, czerwoną sukienkę. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze znajduje się łaciński napis: AVE REGINA CAELORUM, AVE DOMINA ANGELORUM (Witaj Królowo nieba, witaj Pani Aniołów). Oblicze Matki Bożej jest pełne powagi, łagodności i dobroci.

 

Na podstawie Dekretu Stolicy Apostolskiej - 10 września 1967 roku prymas Polski Stefan kard. Wyszyński, przy współudziale metropolity krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyły i biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi, dokonał aktu koronacji obrazu, koronami papieskimi. W uroczystościach koronacyjnych udział wzięło 32 arcybiskupów i biskupów oraz, jak się oblicza - blisko dwieście tysięcy wiernych.

 

Zdaniem metropolity warmińskiego ks. abp Józefa Górzyńskiego celebrowanie rocznicy objawień w Gietrzwałdzie oraz koronacji obrazu winno mieć wymiar nie tylko lokalny, ale i ogólnokrajowy, gdyż były to również bardzo ważne wydarzenie w historii Polski, które wzmocniły nie tylko wiarę, ale i patriotyzm rodaków.

 

Natomiast ks. Krzysztof  Bielawny, koordynator uroczystości jubileuszowych, mówi że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka. - Jest kierowane do młodzieży, do rodzin, mowa jest w nim o uzależnieniach i o tym, że receptą na nie jest modlitwa i pokuta. Bogactwo orędzia trzeba odkrywać na nowo – mówi ks. Bielawny.

 

Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie trwały przez cały lipiec i sierpień, Każdego miesiąca w sanktuarium odbywały się nabożeństwa, pielgrzymki, rekolekcje, spotkania wspólnot katolickich i różne uroczystości przypominające wydarzenia cudownych objawień Maryjnych. Program uroczystości  zakończy się specjalną sesją naukową dopiero w listopadzie.

 

Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się tam dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (Warmia była wówczas pod zaborem pruskim). Pochodziły one z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Między wieloma pytaniami jakie zadawały Jej dzieci były i takie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?” „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?”. W odpowiedzi dziewczynki usłyszały „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!” Później tak się stało. Od czasu objawień Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów. Według dokumentów w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (roku objawienia Matki Bożej), do Gietrzwałdu przybyło ok. 300 tys. Polaków z trzech zaborów.

 

Niesamowitą wymowę miało objawienie jakiego doznała Barbara Samulowska. Ujrzała ona Matkę Bożą w czasie odmawiania Różańca. Maryja była w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów. Gorąco prosiła o codzienne odmawianie Różańca. Tą samą prośbę Maryja skierowała 40 lat później do dzieci w Fatimie. Barbara Samulowska, w wieku pełnoletnim wstąpiła do zakonu. Kilkadziesiąt lat (do śmierci) posługiwała na misji w Ameryce Południowej wśród najuboższych. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

 

Objawienia gietrzwałdzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe Polaków pod zaborami – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii. Do dziś jest on jednym z najliczniej przez pielgrzymów odwiedzanych polskich sanktuarium Maryjnych.

 

Adam Białous


DATA: 2017-09-05 10:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.