DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Gietrzwałd: Dzień Pokuty w miejscu objawień Matki Bożej

Gietrzwałd: Dzień Pokuty w miejscu objawień Matki Bożej
Fot. PChTV

Z inicjatywy księdza profesora Tadeusza Guza oraz szczecińskiej wspólnoty formacyjnej Domus Mariae w poniedziałek odbył się w Gietrzwałdzie pierwszy Dzień Pokutny za grzechy przeciwko życiu, dzieciom i rodzinie.

 

Organizatorzy zachęcali do udziału w uroczystościach przypominając o tym, że nasze państwo wciąż nie chroni życia ludzkiego od poczęcia, dzieci poddawane są systemowej demoralizacji, a Polska uczestniczy w międzynarodowych porozumieniach, zgodnie z którymi rodzina traktowana jest jako miejsce przemocy i nietolerancji.

 

„W roku 2033 będziemy przeżywać Jubileusz Dwóch Tysięcy lat Odkupienia. Przygotowując się na to wydarzenie, przez najbliższe 14 lat chcemy rozważać 14 stacji Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. W ten sposób odpowiadamy też na słowo, jakie Chrystus wyrzekł do św. siostry Faustyny: jedna godzina rozważania Mojej bolesnej Męki większą zasługę ma niż cały rok biczowania się aż do krwi (Dz 369)” – napisali inicjatorzy Dnia Pokutnego.

 

Bóg zapłać za wasz przyjazd w to miejsce i ten czas, który zgodziliście się ofiarować Bogu. Przeżywajmy go w duchu ofiary. Ofiara to dar, dar z siebie, z wszystkiego co posiadamy. A ponieważ nie posiadamy zbyt wiele, to ofiarowaliśmy dziś Bogu naszą obecność, nasz trud, nasze zmęczenie, może niewyspanie i ból fizyczny. Złóżmy jednak ten dar w największej hojności, w jakiej jesteśmy w stanie to uczynić – zachęcał, inaugurując gietrzwałdzkie spotkanie ksiądz Łukasz Kadziński.

 

- Jest nas niewielu, z różnych przyczyn, także z tej, że wiele mediów nie chciało nagłośnić tego wydarzenia – wskazywał. – Mam nadzieję, że przyniesie ono wielkie owoce. Jesteśmy w szczególnym czasie oczyszczenia, które przeżywa świat. Przypominamy sobie słowa Chrystusa Pana, który powiedział: „Nie bój się mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu Niebieskiemu wam dać królestwo” (Por. Łk 12, 32). Cieszę się, że z tą świadomością wagi przedsięwzięcia, które dzisiaj tu rozpoczynamy, zgromadziliście się. (…) I my, jako grzesznicy przychodzimy tutaj aby czynić pokutę, i nic więcej. Nie akcje, nie jakieś eventy chrześcijańskie, wielkie wydarzenia. Przyszliśmy tu aby czynić pokutę, aby zgiąć nasze kolana przed Panem wiedząc, że tylko pokutą jesteśmy w stanie wybłagać Jego miłosierdzie i łaskę – przypominał ksiądz Kadziński, który później, w poniedziałkowy wieczór odprawił również Mszę świętą w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego.

 

Autorem wnikliwych i przejmujących rozważań wygłoszonych podczas Drogi Krzyżowej, a także w trakcie południowej Mszy Świętej i katechezy, był wybitny filozof i teolog, ksiądz profesor Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wielokrotnie nawiązywał do głównego tematu poniedziałkowego spotkania – pokuty oraz I Stacji na drodze Męki naszego Zbawiciela, czyli Sądu. Często odnosił się również do nieustannej aktualności przesłania pozostawionego przez Matkę Bożą w Gietrzwałdzie.

 

- Dlaczego to objawienie jest dzisiaj tak twórczo pouczające? – zastanawiał się ksiądz profesor Guz wygłaszając kazanie podczas Mszy. – Ponieważ ówczesny okupant tej polskiej ziemi, czyli niemieckie i protestanckie Prusy, osądziły nas na żywot wyłącznie czasowy i przez to eliminowanie Pana Boga z serc naszych przodków oraz prześladowanie Kościoła świętego, zbudowanego na świętym Apostole Piotrze; przez eksterminację katolickiego narodu i Ojczyzny chciał nam zabrać perspektywę wiecznej Polski, skazując nas ich ludzkim i dogłębnie nieprawym sądem na powolną śmierć i tragiczną niewolę w piekle diabła.

 

- Także dzisiaj wielu wrogów Boga objawionego w Panu Jezusie z Nazaretu – z wewnątrz i spoza Polski – chce uczynić z Polakami-katolikami to samo, co tamten niemiecki zaborca. Ale najpierw sądzą oni, że trzeba nam zohydzić Pana Boga, Matkę Najświętszą, Krzyż Pański, Kościół wraz z sakramentami świętymi, duchowieństwem konsekrowanym i sakramentalnymi małżeństwami – jako kolebkami polskich rodzin, parafii, gmin – oraz całym narodem i państwem – mówił kaznodzieja.

 

Jak podkreślił ksiądz profesor, Dzień Pokutny miała uświadomić nam na nowo konieczność wierności Panu Bogu i Kościołowi, a także powrotu do Nich tych spośród nas, którzy zagubili się po drodze.

 

Współorganizatorami wydarzenia były: Konfederacja Gietrzwałdzka oraz Fundacja Osuchowa.

 

 

RoM, Gietrzwałd

Fot. PChTV

 

Wkrótce opublikujemy reportaż filmowy z Dnia Pokuty w Gietrzwałdzie.

 

 

 

 


DATA: 2019-07-03 12:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie to dziwne mamy w Kościele inicjatorów, inicjatywy, fundacje, konfederacje a NIE MAMY PASTERZY, którzy mówiliby jednym GŁOSEM ,wzywali do nawrócenia i IDYWIDUALNEJ POKUTY.. A propo WIWERNOŚCI jak Prof. Guz ekspert od Lutra i protestantyzmu może bezproblemowo akceptować PROTESTANTYZOWANIE KOŚCIOŁA POLSKIEGO ? Nie słowa tylko czyny się liczą. Dlaczego Ks. profesor nie nosi sutanny i NIE ODPRAWIA MSZY św. w starym rycie.? Czyżby krytyka nie mogła dotyczyć duchownych -celebrytów ?
10 miesięcy temu / iskierka
 
Super.... dzieje się pozytywnie, bez większych ekscesów, ale mocno.... niech inni się uczą!
10 miesięcy temu / Amen
 
Jechaliśmy na to wydarzenie z rodziną i musieliśmy zawrócić. Bardzo żałuję, że nie udało się dojechać. Pojedziemy za rok.
10 miesięcy temu / gfx
 
Jejku jakże by to było wspaniale dla polskiego Kościoła gdyby ks. prof. Guz został Prymasem Polski... a przynajmniej jednym z biskupów.
10 miesięcy temu / qlnick
 
Do znalezienia w internetach: Ks. Jacek Bałemba SDB, Kazanie wygłoszone w Gietrzwałdzie 8.06.2019
10 miesięcy temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.