DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Giby: uroczystości w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej

Giby: uroczystości w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej
Zdjęcie archiwalne. Fot. Joanna Borowska / Forum

Dziękujemy Bogu za ich niezłomność, za wierność Bogu i naszej ojczyźnie – powiedział ksiądz Stanisław Wysocki podczas niedzielnych obchodów ku czci ofiar Obławy Augustowskiej – sowieckiej operacji wymierzonej w polskie podziemie niepodległościowe.

 

Duchowny nie tylko jest od wielu lat zaangażowany w działalność Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Jest przede wszystkim naocznym świadkiem akcji nazywanej też „małym Katyniem”. Stracił podczas niej ojca i dwie siostry.

 

Rocznica tragedii patriotycznej Polski obchodzona jest tradycyjnie w Gibach. Widnieje tam okazałych rozmiarów krzyż z napisem: „Zginęli, bo byli Polakami”. Znajdujące się obok kamienne tablice upamiętniają nazwiska 592 ofiar. Na wzgórzu stoi także niemal 460 drewnianych krzyży.

 

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy komunistycznego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i konfidentów Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Operacja zyskała miano Obławy Augustowskiej.

 

Jak przypomina IPN, brały w niej udział jednostki 50. armii III Frontu Białoruskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”. działania Sowietów miały wsparcie funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej i miejscowych konfidentów usługujących okupantom w charakterze m.in. przewodników i tłumaczy.

 

Daty graniczne akcji nie są dokładnie znane. Przyjmuje się, że trwała pomiędzy 12 a 28 lipca. Jej ofiarami padło łącznie kilka tysięcy schwytanych osób, z których wiele trafiło do więzień i doświadczyło brutalnych przesłuchań. Losy około 600 osób do dzisiaj pozostają tajemnicą.

 

Latem 2015 roku Sejm ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Jak głosi stosowna ustawa, decyzja posłów zapadła „w hołdzie (...) bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy nie pogodzili się z nową sowiecką okupacją, zamordowanym z rozkazu Stalina na terenie północno-wschodniej Polski w czasie pokoju po kapitulacji hitlerowskich Niemiec”.

 

Jak przypuszcza IPN, „miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób znajduje się w pobliżu granicy, po stronie białoruskiej. Pewne jest, że zamordowano ich przy akceptacji najwyższych sowieckich władz politycznych. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w obławie”.

 

 

Źródła: ipn.gov.pl, rmf24.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2018-07-16 00:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba zadać sobie pytanie, co w lipcu 1945 r. robili w lasach Polacy z bronią w ręku? Kto ich podpuszczał aby bezsensownie walczyć z machiną wojenną ZSRR w sytuacji kiedy Europa odetchnęła po niemieckiej pożodze? Po tylu latach IPN powinien próbować ustalić też fakty tego zaangażowania i mamienia młodych ludzi jakimiś mrzonkami o III wojnie ś. To byłoby uczciwe, niezależnie od tego jak należy ocenić masakrę tych partyzantów.
7 miesięcy temu / tom
 
Mylny napis na płycie: to nie było stalinowskie ludobójstwo tylko komunistyczne. A tak nawiasem, to w języku gruzińskim Dżugaszwilli znaczy syn żyda (dżuga = żyd, szwilli = syn, Stalin - to ksywka - czyli zawsze "Stalin").
7 miesięcy temu / panMarek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.