DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Luis Dufaur

Gesta Dei per Francos


Nie starczyłoby miejsca, aby opisać wszystko, co Bóg zrobił dla Kościoła za pośrednictwem Francuzów. Historię tego narodu, począwszy od jego nawrócenia na ­wiarę ­katolicką, odzwierciedla dobrze wyrażenie Gesta Dei per Francos, co znaczy czyny Boże dokonane poprzez Franków. Były to bowiem dzieje narodu wybranego przez Boga, aby w Jego imieniu dokonać prawdziwych cudów.


W latach 1108-1112 Guibert, benedyktyński opat z Nogent-sous-Coucy1, spisał historię pierwszej wyprawy krzyżowej. Słyszał on odezwę, jaką błogosławiony papież Urban II skierował do rycerzy zebranych w Clermont-Ferrand, w samym sercu Francji: Frankowie, ludu zaalpejski, ludu – jako to widać w wielu twoich czynach – wybrany i ukochany przez Boga, wyróżniony pośród wszystkich innych narodów z racji pozycji twego kraju, przestrzegania religijnych nakazów i szacunku, jaki oddajesz świętemu Kościołowi! Do ciebie skierowana jest ta mowa i to napomnienie!
Od ciebie bardziej niż od jakiegokolwiek innego ludu żąda Jeruzalem pomocy, bowiem to ciebie ponad wszystkimi innymi plemionami Bóg obdarzył chwałą w walce. Ruszaj więc w drogę ku odpuszczeniu grzechów, pewien niegasnącej chwały w Królestwie Niebieskim. Kiedy ruszysz do ataku na wojowniczego wroga, niech z gardeł wszystkich rycerzy Boga rozlegnie się ten jednogłośny krzyk: „Bóg tak chce! Bóg tak chce!”


Niezwykłe dzieje owej zwycięskiej krucjaty Guibert zatytułował Gesta Dei per Francos, co oznacza Czyny Boże dokonane poprzez Franków. Tytuł ten nasunęła wyraźna pomoc, jaką Bóg zesłał rycerzom w obliczu skromnej liczebności ich oddziałów. Na przykład, w bitwie pod „Żelazną Bramą”, podczas oblężenia Antiochii, dwanaście tysięcy Saracenów uderzyło na chrześcijański obóz. Obrońcy w liczbie siedmiuset stawili wrogowi czoła w otwartym polu, po czym rozgromiwszy go, ścigali aż do bram miasta.
Bóg za nas walczył, a Jemu wierni walczyli przeciw tamtym – napisał hrabia Blois, ówczesny przywódca wyprawy. Bowiem tamtego dnia, walcząc pełni siły, którą może dać tylko Bóg, pokonaliśmy ich i wybiliśmy niezliczony ich tłum – Bóg przy tym nieustannie wspomagał nas w walce.
Z czasem wyrażenia Gesta Dei per Francos zaczęto używać w sensie bardziej ogólnym, w odniesieniu do historii katolickiej Francji. Odzwierciedla ono dobrze historię tego narodu, począwszy od jego nawrócenia na wiarę katolicką.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.