DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Luis Dufaur

Gesta Dei per Francos


Nie starczyłoby miejsca, aby opisać wszystko, co Bóg zrobił dla Kościoła za pośrednictwem Francuzów. Historię tego narodu, począwszy od jego nawrócenia na ­wiarę ­katolicką, odzwierciedla dobrze wyrażenie Gesta Dei per Francos, co znaczy czyny Boże dokonane poprzez Franków. Były to bowiem dzieje narodu wybranego przez Boga, aby w Jego imieniu dokonać prawdziwych cudów.


W latach 1108-1112 Guibert, benedyktyński opat z Nogent-sous-Coucy1, spisał historię pierwszej wyprawy krzyżowej. Słyszał on odezwę, jaką błogosławiony papież Urban II skierował do rycerzy zebranych w Clermont-Ferrand, w samym sercu Francji: Frankowie, ludu zaalpejski, ludu – jako to widać w wielu twoich czynach – wybrany i ukochany przez Boga, wyróżniony pośród wszystkich innych narodów z racji pozycji twego kraju, przestrzegania religijnych nakazów i szacunku, jaki oddajesz świętemu Kościołowi! Do ciebie skierowana jest ta mowa i to napomnienie!
Od ciebie bardziej niż od jakiegokolwiek innego ludu żąda Jeruzalem pomocy, bowiem to ciebie ponad wszystkimi innymi plemionami Bóg obdarzył chwałą w walce. Ruszaj więc w drogę ku odpuszczeniu grzechów, pewien niegasnącej chwały w Królestwie Niebieskim. Kiedy ruszysz do ataku na wojowniczego wroga, niech z gardeł wszystkich rycerzy Boga rozlegnie się ten jednogłośny krzyk: „Bóg tak chce! Bóg tak chce!”


Niezwykłe dzieje owej zwycięskiej krucjaty Guibert zatytułował Gesta Dei per Francos, co oznacza Czyny Boże dokonane poprzez Franków. Tytuł ten nasunęła wyraźna pomoc, jaką Bóg zesłał rycerzom w obliczu skromnej liczebności ich oddziałów. Na przykład, w bitwie pod „Żelazną Bramą”, podczas oblężenia Antiochii, dwanaście tysięcy Saracenów uderzyło na chrześcijański obóz. Obrońcy w liczbie siedmiuset stawili wrogowi czoła w otwartym polu, po czym rozgromiwszy go, ścigali aż do bram miasta.
Bóg za nas walczył, a Jemu wierni walczyli przeciw tamtym – napisał hrabia Blois, ówczesny przywódca wyprawy. Bowiem tamtego dnia, walcząc pełni siły, którą może dać tylko Bóg, pokonaliśmy ich i wybiliśmy niezliczony ich tłum – Bóg przy tym nieustannie wspomagał nas w walce.
Z czasem wyrażenia Gesta Dei per Francos zaczęto używać w sensie bardziej ogólnym, w odniesieniu do historii katolickiej Francji. Odzwierciedla ono dobrze historię tego narodu, począwszy od jego nawrócenia na wiarę katolicką.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.