DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

George Weigel z uznaniem o eseju Benedykta XVI

George Weigel z uznaniem o eseju Benedykta XVI
Fot. Bartosz Siedlik / FOTORZEPA/FORUM

George Weigel, komentując esej Benedykta XVI na temat istoty kryzysu nadużyć seksualnych duchowieństwa, stwierdził że „w żywy sposób ilustruje on (...) wciąż niezrównaną zdolność” papieża emeryta do „przepalania obwodów mózgowych różnych katolickich postępowców”.

 

Zdaniem Weigla „w spojrzeniu Benedykta XVI katolicki kryzys nadużyć seksualnych duchowieństwa był w głównej mierze kościelnym produktem ubocznym rewolucji seksualnej: tsunami dekonstrukcji kulturowej, które uderzyło w Kościół w chwili konfuzji doktrynalnej i moralnej, rozluźnionej dyscypliny klerykalnej, kiepskiej formacji w seminariach i słabego nadzoru biskupiego, co łącznie w całości wywołało skandale, które są nam dziś boleśnie znajome”.

 

Autor uważa, że diagnoza papieża emeryta nie wyjaśnia wszystkiego, na przykład istnienia takich „psychopatów jak Marcial Maciel i Theodore McCarrick” i wielu innych problemów, ale jego analiza faktycznie zwraca w znaczący sposób uwagę na ostry wzrost nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa pod koniec lat sześćdziesiątych, które w latach osiemdziesiątych XX wieku osiągnęły punkt szczytowy, nim zaczęły działać reformy kapłaństwa i seminariów zainicjowane przez papieża Jana Pawła II.

 

Weigel stwierdza, że od chwili publikacji w roku 2002 jego książki Odwaga bycia katolikiem, która również ukazała się w języku polskim, używał „praktycznie tej samej argumentacji”. Zauważał wówczas, że „duchowne samookłamywanie się i obłuda, które towarzyszyły powszechnemu sprzeciwowi wobec (...) encykliki Humanae vitae, stworzyły środowisko, w którym nasilały się niewłaściwe zachowania seksualne. Ludzie, którzy wytłumaczyli sobie, że nie muszą wierzyć w to, co Kościół głosi jako prawdziwe, czy tego nauczać, byli szczególnie narażeni na ogromną falę rewolucji seksualnej i bezzwłocznie obłuda intelektualna doprowadziła do obłudy w zachowaniu – i nadużyć”. Kryzys powiększyły problemy w seminariach i niezdolność Rzymu do zaprowadzenia dyscypliny kościelnej.

 

Dalej autor stwierdza, że była to „doskonała burza, taka, w której siły ciemności, zawsze usiłujące zniszczyć Kościół i przeszkodzić w misji ewangelicznej, mogły dokonać potwornego spustoszenia”. Wspominając ataki na swoją analizę z roku 2002 i obecne na Benedykta XVI, Weigel konkluduje, że „katolicka lewica wciąż odmawia uznania powiązania pomiędzy doktrynalnym i moralnym odstępstwem a klerykalną niegodziwością”. Dzisiejsi krytycy, „z których wielu to postępowi ultramontanie”, traktujący nieomylność papieża Franciszka jako „praktycznie bezkresną”, posunęli się nawet do tego, by oskarżyć Benedykta o bycie schizmatykiem.

 

Weigel uważa, że poza krytyką papieża emeryta nie wysunęli oni żadnej wiarygodnej argumentacji, która wytłumaczyłaby obecny kryzys: „podobnej jak w roku 2002, było dużo jadu, ale nie zaoferowano żadnej poważnej alternatywnej diagnozy”. A takim wytłumaczeniem z pewnością nie jest „klerykalizm”. Może on co najwyżej „ułatwić nadużycia”, gdyż molestujący księża „żerują na tych, którzy słusznie darzą kapłaństwo szacunkiem”. Nie jest jednak wyjaśnieniem „seksualnego napastowania, które ma inne, głębsze przyczyny i jest w rzeczywistości globalną plagą”.

 

Źródło: firstthings.com

Jan J. Franczak

 

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU]

 PODCAST. Czyta Marcin Austyn:

 


DATA: 2019-04-30 10:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście że się modlę, aby się NAWRÓCILI lub totalnie abdykowali, nie ma innej alternatywy, bo każda inne wyjście to kolejna intelektualna mistyfikacja, którą potem Wierni KK muszą rozgryzać albo udawać, że białe jest czarne!Jak z Taką logiką można w ogóle zrobić prawdziwy rachunek sumienia, pozostanie tajemnicą p.ryJana.
5 miesięcy temu / Andrzej BR
 
To nie ja piszę Eseje i Listy tłumacząc się z ZANIEDBAŃ i MANIPULACJI. Mam swoje doświadczenia z bycia OSZUKANĄ przez FUNKCJONARIUSZY i przedstawicieli Nowego Kościoła. To co piszesz to FRAZESY ludzi indoktrynowanych przez nową - fałszywą ewangelizację protestancką. Ten wysoki INTELEKT właśnie można odnaleźć w Eseju B.XVI. i tych wszystkich, którzy tworzyli posoborowy ekumeniczny Kościół. Napewno widziałeś relacje z ASYŻU i co NIE DZIWIŁEŚ SIĘ ? Jakby co to zachęcam do poczytania o Bp. Ratzingerze i Jego MODERNISTYCZNYCH nauczycielach - podobnie o Kard.K. Wojtyle. Twoje życzenie, że B. XVI ma w tych ostatecznych czasach otwierać sumienia hierarchom jest niepoważne - przecież to posoborowi PAPIEŻE sa odpowiedzialni za KRYZYS a nie ŚWIAT. Bycie wiernym Nauce Jezusa Chrystusa jest tożsame z WIERNOŚCIĄ PRAWDZIE. Zastanów się o jakim Kościele TY mówisz - przecież nie ma już Kościoła Katolickiego. Lepiej posłuchaj ks.prof.Kobylińskiego.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Benedykcie XVI wracaj na tron papieski!!
5 miesięcy temu / kas
 
@Beniamin: problem w tym, że już nie ma Dekalogu, co najwyżej Pentalog lub Kwadralog, a niedługo dojdzie do Monologu... albo monologu.
5 miesięcy temu / rozbawiony
 
Do Iskierka: Gdy wszyscy biją leżącego, uwierz mi, lepiej go bronić, niż atakować. A od strony intelektualnej - to też jedziesz po bandzie i siejesz kąkol jak ewangeliczny nieprzyjazny człowiek - przeczytaj Mt 13, 24-30. Katolicy mogą dziękować papieżowi Benedyktowi XVI i modlić się o zdrowie i życie dla niego, by w tych ostatecznych czasach otwierał sumienia hierarchom, kapłanom i wiernym. My będziemy rozliczeni za każdą myśl, słowo i uczynek na naszym Sądzie Ostatecznym, a brak miłości do Kościoła stricte i do bliźniego może nas pozbawić Zbawienia. Dlatego módlmy się za papieża Benedykta XVI, za bp. Rzymu - Bergoglio, za Kapłanów, bo wszyscy ochrzczeni są współodpowiedzialni za Kościół. Króluj nam Chryste!
5 miesięcy temu / ry.janszarmach3
 
To George Weigel nie WIE , że Kard. Ratzinger późniejszy papież to MODERNISTA uczestniczący w wprowadzaniu i realizowaniu ROFORM II SW ? Jak widzimy GLOBALNA PYCHA jest PALGĄ a "?przepalanie obwodów mózgowych" nie ominęło ENTUZJASTÓW KOŚCIOŁA POSOBOROWEGO . Dlaczego CENZURA ? o obwodach mówił Weigel a nie ja.
5 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.