DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

George Weigel o synodzie amazońskim: w agendzie będzie wyświęcanie żonatych mężczyzn

George Weigel o synodzie amazońskim: w agendzie będzie wyświęcanie żonatych mężczyzn
George Weigel. FOT.Maciej Biedrzycki/FORUM

Powstałe w nowożytnej Rzeczypospolitej, a stosowane przez „Solidarność” w XX wieku hasło „nic o nas bez nas”, pasuje do Zgromadzenia Specjalnego Biskupów Regionu Panamazońskiego, które odbędzie się w Rzymie w październiku – pisze na FirstThings.com George Weigel, biograf św. Jana Pawła II.

 

Amerykański pisarz uważa, że głównym tematem Synodu będzie ekologia. „Najnowsza historia synodalna sugeruje jednakże, że na synodzie amazońskim zanosi się na coś więcej, niż to sugeruje ogłoszony temat zgromadzenia” – uważa Weigel.

 

„Synody z roku 2014 i 2015 zwołano w celu rozpatrzenia światowego kryzysu małżeństwa i rodziny. Jednak stały się one okazją dla wpływowych duchownych do próby dekonstrukcji katolickiej teologii moralnej i dyscypliny sakramentalnej, zgodnie z teologiami prób i błędów oraz praktyką duszpasterską lat siedemdziesiątych XX wieku. Synod z roku 2018, zwołany, by omówić duszpasterstwo młodych i rozeznanie powołań, zaczął się od próby ze strony sekretariatu generalnego synodu, by uświęcić światowy język plastyczności płciowej (oraz wadliwe rozumienie szczęścia, które podpisuje się pod tym językiem) zapisem w oficjalnym dokumencie Kościoła. Kiedy to się nie udało, synod z roku 2018 stał się okazją dla sekretariatu generalnego synodu do promowania niejasno sformułowanego pojęcia „synodalności”, które wśród niejednego z obecnych biskupów zrobiło wrażenie recepty na katolicyzm opcji lokalnej – typu: wybierz sobie własną doktrynę – zgodnie z wzorem (załamującej się) wspólnoty anglikańskiej” – pisze teolog z USA stwierdzając, że tą drogą pójdą także hierarchowie zawiadujący Synodem amazońskim.

 

„Tam głębszą agendą będzie wyświęcanie dojrzałych, żonatych mężczyzn – viri probati – na kapłanów” – przekonuje. Jego zdaniem argumenty za zniesieniem celibatu będą odnosić się do małej liczby kapłanów w Amazonii. George Weigel ma jednak nadzieję, że wysłuchane zostaną także inne argumenty. Także te związane z faktem misyjnego charakteru Amazonii – regionu, w którym brak duchownych „odzwierciedla rasowe i klasowe podziały w katolicyzmie Ameryki Łacińskiej, które zniechęcają księży pochodzenia europejskiego do pracy z ludami tubylczymi”.

 

„Gdyby synod amazoński poprosił papieża o zwolnienie z dyscypliny celibatu dla tego regionu i gdyby papież go udzielił, to będzie tylko kwestią czasu, nim konferencje biskupów wszędzie indziej – Niemcy, Szwajcaria, Belgia i Austria przychodzą na myśl jako pierwsze – poproszą o to samo, powołując się na pilną potrzebę duszpasterską. Na jakiej podstawie te prośby zostaną odrzucone?” – pyta Weigel. „Każda decyzja, by wyświęcać viri probati w rejonie Amazonii nieuchronnie będzie miała poważne następstwa dla całego Kościoła” – dodaje.

 

„To dlatego należy zastosować tu zasadę: Nic o nas bez nas. Cokolwiek innego oznaczałaby synodalność, z pewnością musi ona oznaczać, że decyzje rzutujące na każdego powinny obejmować na tyle szerokie konsultacje i na tyle globalną refleksję, na ile to możliwe. Biskupi, którzy się zgadzają, powinni ujawnić swoje względy teraz, a nie po tym, gdy synod amazoński się spotka” – przekonuje biograf św. Jana Pawła II.

 

 

Źródło: FirstThings.com

Tłum.: Jan J. Franczak

Oprac.: MWł

 

 


DATA: 2019-01-23 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Piotr Zajkowski: To nie jest żadna ciekawa myśl- to tzw. Opcja Benedykta autorstwa R. Dreher'a. Warto przeczytać
10 miesięcy temu / krytycznyK
 
Maryja jest Arką, trzeba się tylko Jej powierzyć.
10 miesięcy temu / Do Piotr Zajkowski
 
Najpierw celibat potem Spowiedź i Eucharystia
10 miesięcy temu / x
 
Niedawno słyszałem ciekawą myśl. Tego potopu jaki nas zalewa już nie zdołamy powstrzymać. Oczywiście mam n myśli potom kłamstwa światowego ( gender, aborcja, postępujący totalitaryzm we wszystkich dziedzinach życia) oraz potop herezji w Kościele. ( Przykładem niech będzie rewolucja Franciszka w Kościele Powszechnym czy pogrzeb pewnego gdańszczanina w katedrze - w Kościele polskim) A ponieważ nie będziemy w stanie tego potopu zatrzymać, to może warto budować małe arki aby przeżyć czas zalewu dopóki wody kłamstwa i herezji nie opadną. Dlatego dzielę się z wami tą myślą.
10 miesięcy temu / Piotr Zajkowski
 
Jeśli te przewidywania odnośnie święcenia VIRI PROBATI są słuszne, to strach się bać. Gdy w ramach Kościoła nie zostanie (przy okazji) stworzony odrębny OBRZĄDEK AMAZOŃSKI :), to dojdzie do faktycznego skasowania celibatu w całym Kościele Powszechnym (obrządku łacińskiego).
10 miesięcy temu / Karol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.