DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

George Weigel: znaczna część Kościoła katolickiego w Niemczech jest w stanie schizmy

George Weigel: znaczna część Kościoła katolickiego w Niemczech jest w stanie schizmy
Maciej Biedrzycki/FORUM

„Znaczna część Kościoła katolickiego w Niemczech (i w innych krajach języka niemieckiego) jest de facto w stanie schizmy. Wielu jego przywódców i intelektualistów nie wierzy w to, w co wierzy Kościół katolicki” – uważa znany amerykański intelektualista George Weigel. Na łamach portalu „The First Things” odniósł się on do kwestii tzw. drogi synodalnej, którą Kościół w Niemczech ma rozpocząć na początku Adwentu.

 

Weigel zaczyna swój felieton od wrażeń z pobytu w czerwcu bieżącego roku w stolicy Bawarii – Monachium, landu uważanego niegdyś za ostoję katolicyzmu w Niemczech. Nawiązuje do swej rozmowy z proboszczem jednej z tamtejszych parafii. Zapytał go o liczbę wiernych. Okazało się, że na tym terenie mieszka 10 tys. osób deklarujących się jako katolicy, ale jedynie 200 osób uczestniczy w niedzielnej Eucharystii. Pozostali uważają, że wystarczy, iż płacą podatek kościelny.

 

Następnie przypomina, że przewodniczący niemieckiego episkopatu, kard. Reinharda Marx lansując „wiążący proces synodalny”, podczas którego dyskutowane mają być takie kwestie, jak zniesienie obowiązkowego celibatu księży, zmiana etyki seksualnej czy nauczania na temat małżeństwa, powoływał się na opinię „mnóstwa wierzących”, uważających, że zagadnienia te wymagają dyskusji. „Sugeruje się w ten sposób pośrednio, że te kwestie rozstrzygnięte przez Kościół w przeszłości, są w istocie ciągle otwarte” – zauważa George Weigel. 

 

Nawiązując do swoich niedawnych doświadczeń w archidiecezji, której kardynał Marx jest arcybiskupem, amerykański publicysta stawia pytanie: kim jest to „mnóstwo wierzących”? „Czy uczestniczą oni we wspólnocie eucharystycznej Kościoła, czy po prostu płacą podatek kościelny (i są rozdrażnieni, kiedy stawia się im pytanie, dlaczego obecność na Mszy św. nie jest uwzględniona w ich niedzielnym programie dnia)?” – pyta publicysta.

 

Weigel pyta również o to, jak wielu spośród owego „mnóstwo wierzących” wyjaśniono prawdy, które uważają oni za „otwarte”. „Jak wielu spośród licznych zastępów niemieckich teologów poświęca się takiemu nauczaniu?” – zwraca uwagę Amerykanin. Przypomina, że tylko archidiecezja monachijska zatrudnia 2 tysiące osób. „Czy ktoś z nich wyjaśnia trudne kwestie wiary?” – pyta. Jednocześnie zauważa, że odpowiedź Kościoła na wiele kwestii, które ma podjąć „wiążący proces synodalny” nie odpowiada mentalności współczesnej libertyńskiej kultury Zachodu. 

 

„Znaczna część Kościoła katolickiego w Niemczech (i w innych krajach języka niemieckiego) jest faktycznie w stanie schizmy. Wielu jego przywódców i intelektualistów nie wierzy w to, w co wierzy Kościół katolicki. Dlatego nie uczą tego, czego naucza Kościół katolicki. Ta faktyczna schizma nie dotyka jedynie newralgicznych kwestii moralnych. Obejmuje sedno sprawy: czy Jezus Chrystus jest jedynym odkupicielem ludzkości, a zatem wszyscy, którzy dostępują zbawienia, są przez Niego zbawieni (w taki czy inny sposób)? Czy istnieją prawdy objawione przez Boga, które niezależnie od upływu czasu są stale wiążące? Czy Kościół katolicki mówi prawdę, gdy uroczyście deklaruje, że czyni to niezależnie od tego, co myśli otaczająca go kultura?” – pyta amerykański publicysta i teolog. 

 

Zdaniem George’a Weigla, obumieranie katolicyzmu w świecie języka niemieckiego spowodowane jest nie tyle tym, że Ewangelia uznana została za niewiarygodną lub trudną, ale dlatego, że nie była głoszona z radością, przekonaniem i gorliwością. Nie zaproponowano przyjaźni z Panem Jezusem i włączenia do wspólnoty uczniów w misji, jaką jest Kościół – konkluduje publicysta.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2019-10-10 18:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto zapytać czy George Weigel ZNA APEL prof. de Matei ? Czy też udaje , że NIE WIE CO SIĘ DZIEJE W WATYKANIE i dlatego zajmuje się HERETYKAMI w NIEMCZECH. Ciekawe jest TO co myśli o II S.W., owocach ekumenizmu , pontyfikacie posoborowego p. J.P.II w kontekście OWOCNYCH RTEFORM , które jak widzimy niszczą K.K. ??? Należy domniemywać , że TRUDNO JEST WERYFIKOWAĆ swoje własne poglądy, które weryfikuje życie. Polecam G. Weigel Bibliotekę Ks. Bałemby 58.- Będzie "bolało".
11 miesięcy temu / iskierka
 
Bolek-oto samo sedno dzisiejszego chaosu totalnego w KK! Dzisiaj schizma idzie w parze z herezja jak elementy ludzkie KODowskich marszobiegów ulicznych - ręka w rękę, nie do rozerwania!
11 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Coś mi tu nie pasuje. Czy nie jest tak, że s c h i z m ą jest odrzucenie prymatu biskupa Rzymu, zaś h e r e z j ą - odrzucanie prawd wiary. Zawsze uważałem, że takie jest rozróżnienie. Co Wy na to, droga Redakcjo?
11 miesięcy temu / Bolek
 
Konkluzja autora o obumieraniu KK w Niemczech jest mało przekonująca. Czyli Pan Jezus i Apostołowie nie głosili Ewangelii z radością, przekonaniem i gorliwością?! Czy może jednak Niemcy są wzorcowym przykładem na słowa: "gdyby byli z naszego ducha to by nas słuchali"?! Duch tego Narodu udowodnił już po wielokroć czyjego głosu słucha chętniej, i jak widzimy, nie jest to głos Ewangelii!
11 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Wiara opiera się na rozumie i wiedzy. Jezus mówi, że Duch Święty wszystko nam PRZYPOMNI. Musimy więc zapoznawać się z wiarą, z Objawieniem, z Bożym Słowem najpierw w porządku naturalnym, swoim intelektem, by Duch Święty ją w nas pogłębiał i rozwijał zrozumienie jej prawd. Musimy z Nim współpracować. I tej postawy współpracy z Duchem Świętym bardzo dziś brakuje. Bardzo! To jest właśnie największe ubóstwo naszych czasów. To z tego powodu zamiast winnicy, jest pustynia.
11 miesięcy temu / sp
 
Niedługo Kirchensteuer narzucą im Muzułmanie, choć u nich to inaczej się nazywa. Niemcy nawet nie zauważą różnicy.
11 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.