DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

George Weigel: ksiądz powinien odprawiać Mszę przodem do Tabernakulum

George Weigel: ksiądz powinien odprawiać Mszę przodem do Tabernakulum
Maciej Biedrzycki/FORUM

Propozycję kardynała Roberta Saraha dotyczącą skierowania odprawiającego Mszę księdza ku Tabernakulum popierają nie tylko tradycjonaliści. Ciepło o niej wypowiedział się także niekojarzony dotychczas z konserwatyzmem w sprawach liturgii George Weigel. Biograf Jana Pawła II podkreśla, że skierowanie przodem do Tabernakulum ma głęboką wartość teologiczną. Przestrzega przed głosami krytyków mówiących o odwracaniu się księdza tyłem do ludu. 


Zdaniem Weigela istnieje kilka argumentów przemawiających za skierowaniem księdza ku wschodowi podczas liturgii Eucharystycznej. Po pierwsze sprzyja to koncentracji na Bogu, a nie na człowieku. Msza nie ma bowiem w pierwszej kolejności służyć budowaniu międzyludzkiej solidarności, lecz stanowić kult religijny. Stanowi to zaprzeczenie egocentrycznej kultury współczesnej.


Po drugie skierowanie się ku wschodowi zwraca uwagę na oczekiwanie Królestwa Bożego. Chrystus przybędzie na końcu świata, ale już podczas Mszy przychodzi pod postaciami chleba i wina.   


Trzeci argument ma bardziej psychologiczny charakter. Msza odprawiana w dotychczasowej formie sprzyja koncentrowaniu uwagi wiernych na kapłanie i jego osobowości. Liturgia sprawowana ad orientem usunęłaby ten problem, stawiając w centrum Boga.


George Weigel twierdzi ponadto, że Msza odprawiana "ku wschodowi" sprzyja łączności z wschodnimi obrządkami katolickimi, a także z prawosławiem. Jest także klamrą łączącą współczesny i dawny Kościół rzymskokatolicki. Teolog krytykuje także twierdzenia, że ksiądz odwraca się plecami do ludzi. Przekonuje, że „istotą jest tu wspólne skierowanie się ku Panu”.


Watykanista podkreśla jednocześnie, że powrót do dawnej praktyki wymaga żmudnej i długotrwałej katechezy. Sugeruje też pozostawienie upowszechnionego współcześnie skierowania księdza tyłem do Tabernakulum podczas liturgii słowa i powrót do tradycyjnej orientacji „tylko” na czas liturgii eucharystycznej.


Kardynał Robert Sarah na początku lipca wezwał, by księża sprawowali liturgię eucharystyczną z twarzą skierowaną ku wschodowi lub przynajmniej ku apsydzie. Podobne zdanie wyraził na łamach półoficjalnego dziennika watykańskiego L’Osservatore Romano w 2015 r. O ile wówczas kardynał uniknął większej krytyki, o tyle obecnie spotkał się z licznymi zarzutami. W jego obronie stanął między innymi były prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej Raymond kardynał Burke.


Wypowiedź kardynała Saraha i poparcie dla niej osób takich jak Weigel pokazuje, że oprócz różnych niepokojących zjawisk, we współczesnym Kościele wciąż żywa jest chęć zachowania Tradycji. Świadczy także o zmęczeniu pewnymi eksperymentami liturgicznymi ostatnich dziesięcioleci. Być może związany z nimi kryzys był potrzebny, by przekonać ludzi Kościoła, że najlepsze rozwiązania to te najprostsze i sprawdzone przez wieki. Nie oznaczają one pogardy księży dla ludu, lecz raczej zapobiegają zatrzymywaniu uwagi na kapłanie – jak zauważa biograf św. Jana Pawła II.
Źródła: firstthings.com / lifesitenews.com

mjend
DATA: 2016-09-02 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Kamil: skoro ołtarz był na środku to do jednych stał tyłem a do innych przodem. Logiczne. Gdyby Twoja Babcia była po przeciwnej stronie ołtarza powiedziała by Tobie, że ksiądz stał przodem :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
@zbych Masz racje Przyjacielu, bo już widziałem takie cuda jak Tabernakulum z boku, przy ścianie, a nawet kościół katolicki w Oslo bez Tabernakulum. Jak zapytałem księdza i to polskiego gdzie jest tabernakulum, to mi powiedział że trzeba iść o tym korytarzykiem do bocznej kapliczki i tam jest Tabernakulum. Ręce mi opadły a o dyskusji na ww temat nie było mowy. Dobrze chociaż że ludziom jak p. Weigel oczy się otwierają, bo już za 5min 12ta. Lepiej późno niż wcale. CSSML
ponad 3 lata temu / owca.Jezusa
 
@Stomer Nie wiem gdzie chodziłeś do kościoła. Moja babcia opowiadała mi o tym jak wyglądała msza w latach jej młodości. Ksiądz stał tyłem, mimo wyśordkowania ołtarza. Pozdrawiam
ponad 3 lata temu / Kamil
 
pod warunkiem, ze tabernakulum znajaduje sie w glownym oltarzu
ponad 3 lata temu / zbych
 
@Kamil: czyli dokładnie tak samo jak teraz :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Trzeba się nieustannie modlić do Królowej Polski, aby Msza Św. Trydencka była odprawiana w każdej parafii! A póki co, trzeba chodzić na Tridentinę jak najczęściej i mówić o niej w rodzinach, wśród znajomych... Pokazywać jej ponadczasowe piękno i siłę wynikającą z Bożego Objawienia i Tradycji!
ponad 3 lata temu / John Galt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.